18 نکته و ترفندی که باید درباره آیفون X بدانید

۱۸ نکته و ترفندهایی که باید درباره آیفون X بدانید

آخرین بروز رسانی خرداد ۸ام, ۱۴۰۰

Follow my blog with Bloglovin

در تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷، شرکت اپل دو مورد از آخرین تلفن های پرچمدار خود را معرفی کرد: آیفون ۸، آیفون ۸ پلاس. چند روز پس از این انتشار بزرگ، گوشی آیفون X در تاریخ ۳ نوامبر منتشر شد. از آنجا که آیفون X نسبت به نسخه ۸ و پلاس از فناوری بالاتری برخوردار است، نسبت به سایر تلفن های هوشمند تقاضای قابل توجه بیشتری دریافت کرد. تفاوتی که این گوشی با مدل های گذشته خود داشت این بود که دکمه بازگشت به خانه گوشی یا همان (Home Button) کنار گذاشته شد و اولین گوشی تمام صفحه شرکت اپل به بازار آمد. در صورتی که علاقه مند به گوشی های شرکت اپل هستید، می توانید اطلاعات کامل درباره آیفون ۱۱ را در مقاله لینک شده مطالعه کنید.

بسیاری از ویژگی های آیفون X مبنی بر درک یا انتقال مستقیم هستند، اما تعدادی از آنها کاملا آشکار نیستند. در زیر ۱۸ نکته و ترفندهایی که باید درباره آیفون X بدانید گفته شده است:

آنچه در این مقاله می‌خوانید

۱- سیری را با فشار دادن دکمه جانبی فعال کنید

دستیار دیجیتالی و مغز هوشمند اپل، سیری در آیفون X به سادگی با فشار دادن دکمه جانبی در سمت راست دستگاه فعال می شود. در گذشته این تکنولوژی با استفاده از دکمه قرار گرفته در پایین گوشی انجام می شد و یا با صدا کردن (هی سیری) فعال میشد. در آیفون X می توانید با دکمه کناری یا با فعال کردن پذیرفتن دستورات صوتی، سیری را فعال کنید.

سیری، مغز هوشمند اپل

۲- برای رفتن به Apple Pay دوبار روی دکمه جانبی ضربه بزنید

وقتی که روی دکمه سمت راست دستگاه دوبار کلیک کنید، برنامه Apple Pay باز خواهد شد. این برنامه رسمی شرکت اپل برای پرداخت های خود با گوشی آیفون بوده که باعث می شود بدون نیاز به خارج کردن کارت بانکی خود از جیبتان قبض ها و خرید های خود را پرداخت کنید. متاسفانه به دلیل اینکه کشور ما توسط دولت آمریکا تحریم شده، امکان بهره بردن از این برنامه را نداریم. برای پرداخت با این برنامه فوق العاده فقط نیاز است که از شناسایی چهره دستگاه استفاده کنید.

پرداخت قبوض با تشخیص شناسایی چهره

۳- نشانگر اصلی، تعویض برنامه را باز می کند

اپل بدون دکمه بازگشت به خانه فیزیکی، نشانگر صفحه اصلی را در پایین صفحه گوشی اضافه کرد. این نشانگر برای باز کردن فقل دستگاه و فعال کردن تعویض برنامه استفاده می شود. برای فعال کردن تعویض برنامه، باید برنامه باز شده را با انگشت خود از نشانگر صفحه اصلی به سمت راست صفحه بکشید. پس از انجام این کار، برنامه های باز شده را به منظور جا به جایی یا بستن مشاهده می کنید. این اتفاق در گوشی های نسل قبل با دوبار فشار دادن دکمه خانه در دسترس شما قرار می گرفت.

استفاده از نشانگر برای رفتن به صفحه اصلی

۴- برای بازگشت به خانه، نشانگر اصلی را به سمت بالا بکشید

در صورت باز بودن برنامه ای، می توانید خط نشانگر پایین صفحه آیفون X را برای بازگشت به صفحه اصلی به سمت بالا بکشید. با کشیدن انگشت از پایین نشانگر به سمت بالا به منوی اولیه گوشی باز می گردید. بسیار ساده تر از امکانی است که در گوشی های قبلی با یک مربع کوچک روی صفحه می توانستید بدون فشار دادن دکمه فیزیکی به صفحه اصلی برگردید.

نشانگر اصلی آیفون X

۵- برای جابجایی بین برنامه های اخیر، انگشت خود را به چپ یا راست حرکت دهید

یکی از ساده ترین راه های جابجایی بین برنامه های اخیر باز شده، حرکت دادن انگشت در صفحه اصلی به چپ یا راست است. به این صورت است که شما انگشت خود را روی خط نشانگر پایین صفحه گرفته و می توانید با حرکت دادن دست خود به سمت چپ یا راست برنامه قبلا باز شده خود را پیدا کرده و وارد آن شوید. این کار را می توانستید در نسخه های گذشته آیفون، با دو بار فشار دادن دکمه فیزیکی انجام دهید.

پیدا کردن برنامه ها با نشانگر اصلی

۶- صفحه گوشه چپ را برای مشاهده وضعیت های گوشی به پایین بکشید

وقتی که از گوشه چپ بالای صفحه آیفون X انگشت خود را به سمت پایین بکشید، صفحه جلد (Cover Sheet) نمایش داده می شود. صفحه جلد، قبلا به عنوان مرکز اطلاع رسانی جایی که اعلان ها قرار می گرفتند، شناخته می شد. به سادگی و با سرعت بیشتری نسبت به گوشی های گذشته می توانید پیام های دوستان، تماس های از دست رفته و بسیاری موارد دیگر را مشاهده کنید.

صفحه اعلانات آیفون X

۷- برای دسترسی به مرکز کنترل، انگشت خود را از سمت راست پایین بکشید

هنگامی که از گوشه سمت راست بالای آیفون X انگشت خود را به سمت پایین بکشید، مرکز کنترل به شما نمایش داده خواهد شد. همچنین می توانید مرکز کنترل گوشی خود را از برنامه تنظیمات (Setting)، وارد شدن به مرکز کنترل (Control Center)، شخصی سازی کنترل ها (Customize Controls)، تنظیم کنید. در مرکز کنترل می توانید دسترسی کلی به برخی از قسمت های مورد استفاده گوشی خود داشته باشد. به عنوان مثال وصل کردن اینترنت، وایفای، روشن کردن بلوتوث، عوض کردن آهنگ و بسیاری موارد دیگر در این قسمت قابل دسترسی است. نکته مهم در آیفون X این است که با باز شدن مرکز کنترل، درصد شارژ باقیمانده گوشی را می بینید.

صفحه کنترل مرکزی آیفون X

۸- خاموش کردن، شناسه پزشکی، تماس اضطراری از طریق آیفون X

برای خاموش کردن دستگاه، شناسه پزشکی یا تماس اضطراری از طریق آیفون X، باید همزمان دکمه جانبی و یک دکمه صدا را نگه دارید. سپس به منظور خاموش کردن دستگاه، شناسه پزشکی یا برقراری تماس اضطراری، گزینه مورد نظر خود را به سمت راست بکشید.

خاموش کردن، شناسه پزشکی و تماس اضطراری با آیفون X

۹- یک ایموجی بسازید

با استفاده از سیستم تشخیص چهره (Face ID) که در قسمت جلوی آیفون X ساخته شده، می توانید پیام های انیمیشن سفارشی (معروف به ایموجی) بسازید. می توانید روی نماد App Store ضربه بزنید و سپس با لمس کردن نماد میمون با دهن باز ایموجی مخصوص خود را بسازید. سپس به انتخاب یک ایموجی بروید و نماد ضبط قرمز را لمس کرده و نگه دارید یا بر روی ایموجی ضربه بزنید تا یک عکس متحرک ارسال شود. فیلم های ایموجی می توانند تا ۱۱۰ ثانیه ضبط و از طریق iMessage (سیستم مخصوص ارسال پیامک مخصوص گوشی های آیفون که در تنظیمات پیام ها فعال می شود)، ارسال شوند.

ساخت ایموجی در آیفون X

۱۰- برنامه هایی که باز هستند را ببندید

برای بستن برنامه هایی که در آیفون X باز هستند، باید با کشیدن انگشت خود از پایین صفحه برنامه مورد نظر را به سمت راست بکشید. سپس برنامه را به سمت پایین بکشید و چند ثانیه نگه دارید تا یک دکمه قرمز در بالای هر برنامه مشاهده کنید. سپس می توانید مانند مدل های گذشته، برنامه را به سمت بالا کشیده یا روی دکمه قرمز بزنید تا بسته شود. این تکنولوژی برای برنامه هایی مانند پخش کننده های موسیقی و GPS که در پس زمینه اجرا می شوند، مفید است.

بسته برنامه هایی که قبلا باز کرده اید

۱۱- چگونگی اسکرین شات گرفتن با آیفون X

اگر در یک صفحه ای از اینترنت هستید یا به عنوان مثال یک پرداخت اینترنتی داشته اید و نیاز دارید که از آن صفحه اسکرین شات بگیرید، شما می توانید به سادگی با فشار دادن دکمه جانبی (سمت راست گوشی) و پس از آن دکمه افزایش صدا، اسکرین خود را بگیرید. به دلیل اینکه آیفون X دکمه فیزیکی خانه نداشته شما مجبور هستید که به این صورت تصویر مورد نظرتان را ذخیره کنید. این کار در نسخه های گذشته آیفون، با نگه داشتن دکمه جانبی و دکمه بازگشت به خانه انجام میشد.

اسکرین شات با آیفون X

۱۲- تنظیم مجدد سریع آیفون X

در صورتی که می خواهید تنظیم مجدد در آیفون خود را انجام دهید، سه مرحله وجود دارد.

  1. دکمه افزایش صدا را لمس کرده و رها کنید
  2. دکمه کاهش صدا را لمس کرده و رها کنید
  3. چند ثانیه دکمه سمت راست (یا همان جانبی) را نگه داشته تا زمانی که متوجه شوید دستگاه راه اندازی مجدد را انجام داده و لوگوی اپل در وسط صفحه مانند روشن شدن گوشی ظاهر شود.

تنظیم مجدد سریع آیفون X

۱۳- فیلم های کیفیت ۴K را با سرعت ۶۰ فریم در ثانیه ضبط کنید

به طور پیش فرض، آیفون X در حالتی تنظیم شده که فیلم را با کیفیت ۴K و با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه ضبط کند. با این وجود، می توانید برای شکار بهتر و وضوح بالاتر لحظات، تنظیمات را به سرعت ۶۰ فریم تغییر دهید. به سادگی می توانید این کار را انجام داده و فقط کافی است وارد تنظیمات شده به قسمت دوربین (Camera) بروید و در قسمت ضبط ویدیو (Record Video) این تغییر را می توانید انجام دهید.

تنظیمات ضبط ویدیو با سرعت 60 فریم بر ثانیه

۱۴- روشن یا خاموش کردن “ضربه زدن برای نمایش صفحه”

عملکرد ضربه زدن برای بیدار شدن به طور پیش فرض در آیفون X فعال است. این بدان معنی است که وقتی روی صفحه ضربه می زنید، قفل صفحه ظاهر می شود. اگر نمی خواهید که این ویژگی فعال باشد، می توانید با رفتن به برنامه تنظیمات (Setting)، عمومی (General)، دسترسی (Accessibility)، توگل آف (Toggle off)، ضربه زدن برای روشن شدن (Tap to Wake) را غیر فعال کنید.

ضربه زدن برای روشن شدن

۱۵- پس از جابه جایی برنامه ها در صفحه اصلی یا حذف آنها، روی دکمه Done ضربه بزنید

در آیفون های منتشر شده گذشته، معمولا باید یک آیکون را چند ثانیه لمس کرده یا دکمه بازگشت به خانه را دوبار بزنید تا امکان جابه جایی یا حذف را داشته باشید. سپس با ضربه زدن روی دکمه خانه قسمت ویرایش بسته میشد.

در آیفون X، همچنین باید عکس برنامه را چند ثانیه نگه داشته تا حرکت کند یا امکان حذف آن را داشته باشید. اما اپل یک دکمه Done را در سمت راست بالای صفحه آیفون X اضافه کرد تا زمانی که کار شما در صفحه حذف یا حرکت برنامه ها تمام شد، آن را لمس کرده تا از حالت ویرایش خارج شوید.

اضافه شدن دکمه Done در قسمت ویرایش صفحه اصلی آیفون X

۱۶- بزرگنمایی برای پر کردن برنامه یوتوب

برای استفاده کامل از صفحه نمایش بزرگتر ۵.۸ اینچی در آیفون X، می توانید مشاهده فیلم ها در برنامه یوتوب را بزرگنمایی کنید. برای بزرگنمایی و یا کمتر کردن زوم در فیلم ها، می توانید دو انگشت خود را روی صفحه نگه داشته و مانند کاری که برای زوم کردن در زمان عکس گرفتن می کنید، انجام دهید. هنگامی که بزرگنمایی را انجام دادید، برنامه یوتوب به شما (Zoomed to fill) را در بالای صفحه نشان می دهد. و هنگامی که زوم انجام شده را بر می گردانید، پیغام (Original) نمایش اصلی به شما نشان داده می شود.

تماشا کردن ویدیو با قابلیت زوم

۱۷- کنترل های اضافی شناسایی چهره

کنترل های شناسایی چهره (Face ID) را می توانید با ورود به تنظیمات (Setting)، تنظیمات چهره و رمز عبور (Face ID & Passcode) مشاهده کنید. به عنوان مثال، Face ID به چهره کاربر نیاز دارد که باید مستقیم به دوربین نگاه کرده تا قفل گوشی باز شود. این کنترل ها می تواند مانع از باز شدن قفل دستگاه شما در زمانی شود که خواب هستید و فردی گوشی را روبروی صورت شما قرار داده تا باز شود.

همچنین می توانید “ویژگی های آگاهی از توجه” را روشن یا خاموش کنید. که در اصل باعث می شود که زمانی که هشدار زنگ گوشی فعال شده یا زمانی که شما گوشی خود را در دست خود می گیرد و به آن نگاه می کنید، باز نشود. در این صورت نیاز است که صفحه را لمس کرده تا فقل به طور کامل باز شود. به این ترتیب برای دیدن ساعت و یا تاریخ نیازی نیست که صفحه باز شده گوشی را به دفعات طولانی در روز قفل کنید.

کنترل های اضافی تنظیمات شناسایی چهره

۱۸- برنامه هایی را که از شناسایی چهره برای احراز هویت استفاده می کنند، کنترل کنید

شما می توانید هر کدام از برنامه هایی را که برای تایید هویت از شناسایی چهره استفاده می کنند، کنترل کنید. برای کنترل کردن این برنامه ها لازم است که وارد تنظیمات (Setting) شده به قسمت شناسایی چهره و رمز عبور (Face ID & Passcode) بروید، رمز عبور را وارد کرده تا بتوانید برنامه هایی که از شناسایی چهره استفاده می کنند را کنترل کنید.

برنامه هایی که از تایید شناسایی چهره استفاده می کنند

مطلب جالبی بود؟ با رای خود ما را مطلع کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

به عنوان یک نویسنده همیشه تلاشم این بوده که با ایجاد محتوا بتونم ارزش بالایی به کاربران عزیز ارائه کنم. هدفم در تیپس سنتر هم همین بوده و اطلاعاتم رو بیشتر می‌کنم تا تجربه مناسبی برای خوانندگان ایجاد کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *