نماد سایت تیپس سنتر

۱۰ فیلم پرهزینه جهان – فیلم های پرهزینه هالیوود

10 فیلم پرهزینه جهان - فیلم های پرهزینه هالیوود

آخرین بروز رسانی خرداد ۱۷ام, ۱۴۰۰

به نظر می رسد که کمپانی های بزرگ سینمای هالیوود این روزها به بازده مالی بزرگ علاقه دارند. دانش مشترک آنها این است که برای برنده شدن بزرگ، باید هزینه های بزرگی انجام داد. به این دلیل است که فیلم های پرهزینه جهان به یک اتفاق معمول در سینما تبدیل می‌شود.

در بیشتر موارد مشخص شد که این تلاش ها موثر بوده، اما فیلم های پرهزینه جهان همیشه موفق نبوده اند. و برخی از آنها در گیشه شکست خورده اند.

باید بدانید که فیلم های بلک باستر با هزینه های اندک ساخته نمی شوند؛ فیلم هایی که به طور خاص برای فروش های بسیار زیاد ساخته می‌شوند. و دارای بیشترین بودجه های نجومی هستند. در ادامه پرهزینه ترین فیلم های جهان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هزینه های زیاد لزوما باعث نمی شوند که آنها بهترین فیلم های ساخته شده باشند. گاهی اوقات کیفیت فیلم با ارزش واقعی آن متناسب است. ممکن است حداقل نیمی از فیلم های این لیست را دیده باشید. در اینجا ۱۰ فیلم پرهزینه هالیوود را معرفی می کنیم.

۱۰- بتمن در مقابل سوپرمن ۲۰۱۶ (Batman vs Superman)

موضوع آن درباره اتفاقاتی است که در فیلم سوپرمن (Man of Steel) رخ می دهد. بتمن به دلایلی سوپرمن را مقصر از دست رفتن عزیزانش می داند و می خواهد که از او به سختی انتقام بگیرد. یکی از پرهزینه ترین فیلم های هالیوود و البته دنیای دی‌سی است.

همانطور که می دانید بتمن به هیچ عنوان نمی تواند در مقابل حتی یک ضربه سوپرمن مقاومت داشته باشد، اما داستان طوری ایجاد شده تا این دو ابرقهرمان دنیای سینمایی دی سی DC با یکدیگر مبارزه کنند.

یکی از پرهزینه ترین فیلم های تاریخ به شمار رفته و پس از اکران جهانی خود موفق شد تا ۸۷۳ میلیون دلار فروش داشته باشد. تقابل بتمن در مقابل سوپرمن باعث شد تا یکی از پرفروش ترین فیلم های سینمایی دی سی رقم بخورد.

۹- جان کارتر ۲۰۱۲ (John Carter)

یکی از معدود فیلم های کمپانی دیزنی که هزینه ای بالاتر از ۲۰۰ میلیون دلار داشته، اما در زمان اکران خود در سینماهای جهان ۲۸۴ میلیون دلار فروش داشت.

فیلم جان کارتر باعث شد که یکی از بهترین کمپانی های فیلم سازی جهان نه تنها هیچ سودی نداشته باشد، بلکه با توجه به هزینه تبلیغات و سایر مبالغ ها حتی ضرر کند. این یکی از معدود فیلم های پرهزینه جهان است که شکست سنگینی متقبل شد.

تمامی هزینه های فیلم به ۳۰۶ میلیون دلار رسید و علاقه مندان به سینما از جان کارتر استقبال خوبی به عمل نیاوردند؛ تا یکی از شگفتی های سینمای هالیوود رقم بخورد.

این یکی از ۱۰ فیلم پرهزینه سینمای جهان است و ماجراجویی های مردی به نام جان کارتر را نشان می دهد. برخی معتقدند که زمان اکران این فیلم به درستی انتخاب نشده بود و به همین دلیل بود که فروش خوبی نداشت.

۸- جنگ ستارگان: سولو ۲۰۱۸ (Solo: A Star Wars Story)

فیلم جنگ ستارگان به دلیل داشتن جلوه های ویژه بسیار، هزینه زیادی را هم برای کمپانی سازنده متقبل می شود. سولو یکی از غیر مرتبط ترین فیلم های جنگ ستارگان بود و فروش ضعیفی را در گیشه کسب کرد.

تلاش این فیلم در سینماهای جهان ۳۹۲ میلیون دلار فروش داشت که به لطف استقبال علاقه مندان آمریکا این اتفاق رخ داد.

فروش یکی از پرهزینه ترین فیلم های تاریخ سینمای هالیوود، در آمریکای شمالی بیش از سایر کشورهای جهان بود. و ۲۱۳ میلیون دلار تنها در کشور آمریکا و کانادا ثبت شد. سولو فیلمی بود که نقص های بسیاری در مقابل عظمت جنگ ستارگان داشت و هیچ گونه خلاقیت خاصی در ساخت آن مشاهده نمیشد.

اما لازم است بدانید که این اتفاق باعث نمی شود که فیلم باعث خسته شدن مخاطب شود.

۷- جنگ ستارگان: برخواست اسکای والکر ۲۰۱۹ (Star Wars: The Rise of Skywalker)

داستان فیلم جنگ ستارگان برخواست اسکای والکر بسیار هیجان انگیز و جذاب دنبال می شود. در زمان شروع فیلم خلاصه ای از اتفاقات افتاده را در قالب نوشته مشاهده می کنید.

رِن به دنبال امپراطور پالپاتین رفته و مشخص می شود که او به دست دارک وِدر کشته نشده است. رن فرماندهی نیروهای امپراطور را بر عهده می گیرد و وظیفه دارد که رِی (نقش اول فیلم) را به امپراطور تحویل دهد.

توصیه می کنم که حتما این قسمت از جنگ ستارگان را مشاهده کنید، چون جنگ گسترده ای که سال ها انتظارش را داشتید به وقوع می انجامد. این یکی از بی‌نظیرترین فیلم های پرهزینه جهان است.

برخواست اسکای والکر با هزینه زیادی ساخته شد که برابر با سولو بود، اما فروش این قسمت قابل مقایسه با قسمت گذشته نیست و در اکران جهانی موفق شد که خود را وارد باشگاه فیلم های میلیاردی کند.

نیمی از فروش ۱ میلیارد و ۷۴ میلیونی این فیلم، در آمریکای شمالی ثبت شد و مشخص می شود که مردم آمریکا بسیار به فیلم های مجموعه ای جنگ ستارگان علاقه مند هستند. با مبالغ سنگین در لیست ۱۰ فیلم پرهزینه هالیوود قرار گرفته و موفقیت خوبی در گیشه به دست آورد.

۶- دزدان دریایی کارائیب: آخر دنیا ۲۰۰۷ (Pirates of the Caribbean: At World’s End)

سومین قسمت از دزدان دریایی، طولانی ترین فیلم این مجموعه است. اما با صحنه های اکشن و جلوه های ویژه زیبا، بینندگان را در صندلی شان میخکوب می کند.

در پایان قسمت دوم، جک اسپارو برای نجات افراد خود با کراکن می جنگد و همه فکر می کنند که او کشته شده است. اما مشخص می شود که جک زنده است و با کمک هزاران خرچنگ، کشتی خود را از خشکی به ساحل دریا می رساند.

یکی از ۱۰ فیلم پرهزینه سینمای هالیوود است که بیشتر بودجه آن به جلوه های ویژه مربوط می‌شود. البته از دستمزد سنگین بازیگران نیز نباید غافل شد، چون جانی دپ نقش اول این فیلم حداقل ۳۰ میلیون دلار برای بازی نقش جک اسپارو دریافت کرده است.

البته این رقم هیچگاه فاش نشد، اما با توجه به دستمزد های قسمت اول و دوم که به ترتیب ۱۰ و ۲۰ میلیون دلار بود، می تواند حدس زد که برای این قسمت مبلغ بیشتری به نقش اول پرداخت کرده اند. تریلر یکی از جذاب ترین فیلم های پرهزینه جهان را در تیپس سنتر ببینید.

۵- لیگ عدالت ۲۰۱۷ (Justice League)

لیگ عدالت از جمله فیلم های DC است که با جمع شدن ابرقهرمان هایی با نام های بتمن، واندروومن، فلش، آکوامن، سایبورگ و البته سوپر من ایجاد شده تا با خبیث قدرتمند “استفن ولف” مقابله کنند. یکی دیگر از ۱۰ فیلم پرهزینه هالیوود که فروش موفقی را کسب نکرد.

استفن ولف می خواهد که تمامی دنیا را برای خود و سایر اهالی سرزمینش قابل سکونت کند؛ اما با مقابله لیگ عدالت مواجه می شود. این خبیث، بسیار قدرتمند است و توانایی مقابله با تمام ابرقهرمان های این فیلم (البته به غیر از سوپر من) را دارد.

موضوع یکی از پرهزینه ترین فیلم های جهان مناسب بود، اما ضعف خبیث فیلم در مقابل سوپرمن هیجان آن را از بین برد. همین موضوع باعث شد تا شکست لیگ عدالت را در گیشه جهانی مشاهده کنیم. اکران این فیلم تنها ۶۵۷ میلیون دلار فروش داشت که این فروش حتی از بتمن در مقابل سوپرمن نیز کمتر بود!

بسیاری از منتقدین معتقدند که کمپانی وارنر و دی سی عجله کردند که تمامی قهرمان ها را بدون هیچگونه معرفی در یکی از فیلم های پرهزینه جهان قرار دادند. و برخی دیگر معتقدند که قدرت بیش از حد سوپرمن باعث شد تا ضد قهرمان این فیلم ناتوان شود.

۴- انتقام جویان ۳: جنگ بی نهایت ۲۰۱۸ (Avengers: Infinity War)

بر خلاف کمپانی برادران وارنر و دی سی، استودیو مارول و کمپانی دیزنی داستان های فوق العاده و هیجان انگیز، البته با چاشنی صبر برای بینندگان خود می سازند. با موضوع فوق العاده جنگ بی نهایت به یکی از محبوب ترین فیلم های پرهزینه سینمای هالیوود تبدیل شد.

اولین قسمت از انتقام جویان در سال ۲۰۱۲ ساخته شد و در بخش پایانی آن دیدیم که “تنوس” خبیث معروف MCU (دنیای سینمایی مارول)، پس از شکست لوکی لبخند شیطانی زد.

در سال ۲۰۱۵ نیز پس از پایان انتقام جویان ۲، باز هم او را مشاهده کردیم که در حال آماده شدن برای جنگ با گروه انتقام جویان بود. جمله معروف او این است: “باشه، خودم انجامش میدم“.

در سومین قسمت انتقام جویان، هواداران مارول با چهره ای متفاوت از تنوس آشنا شدند و تازه قدرت فوق العاده او را شناختند. هر چقدر که از کتاب های کامیک درباره تنوس بخوانید، اما با چیزی که در عمل می بینید قابل مقایسه نیست. حضور گسترده بازیگران معروف در این قسمت باعث شد تا یکی از پرهزینه ترین فیلم های جهان ساخته شود.

فروش این فیلم پرهزینه سینمای هالیوود فوق العاده بود و پس از یک هفته ۶۴۰ میلیون دلار در سینماهای جهان درآمد زایی داشت. علاوه بر آن، جنگ بی نهایت پس از گذشت ۱۱ روز به جمع فیلم های میلیاردی اضافه شد. کل فروش آن به ۲ میلیارد و ۴۸ میلیون دلار رسید. انتقام جویان جنگ بی نهایت به یکی از پرفروش ترین فیلم های مارول تبدیل شده است.

۳- انتقام جویان ۴: پایان بازی ۲۰۱۹ (Avengers: Endgame)

انتقام جویان ۴، ادامه قسمت قبلی (جنگ بی نهایت) است و در حال حاضر یکی از پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینمای جهان است. این فیلم پرهزینه سینمای جهان موفق شد که به سلطنت ۱۰ ساله آواتار پایان دهد و با فروش ۲.۷۹۷ میلیارد دلار رتبه اول را کسب کرد. البته این اتفاق خیلی دوام نداشت و آواتار با اکران شدن دوباره در سینمای چین، مجددا به جایگاه خود بازگشت.

فروش این فیلم در سینماهای جهان دیوانه کننده است و تنها پس از گذشت یک هفته، بیش از ۱.۲ میلیارد دلار فروش داشت.

هیچ فیلمی در تاریخ سینما تا به حال به چنین موفقیتی دست نیافته است. داستان فیلم باز هم مربوط به کارهای تنوس – یکی از قوی ترین شخصیت های شرور مارول بوده و انتقام جویان می خواهند او را پیدا کرده تا اتفاقات به وجود آمده را جبران کنند.

موضوع این فیلم پرهزینه سینمای هالیوود مربوط به سال ۲۰۲۳، پنج سال بعد از جنگ بی نهایت بوده و مرد مورچه ای که در دنیای کوانتوم گیر کرده بود، به کمک انتقام جویان می آید.

۲- انتقام جویان ۲: عصر اولتران ۲۰۱۵ (Avengers: Age of Ultron)

اولتران یکی از ربات های تونی استارک است که تونی قصد دارد او را به طور ویژه برای کمک به مردم جهان بسازد. تونی به همراه بروس بنر (هالک) تلاش می کنند که این ربات را بسازند؛ اما اشکالی در کار به وجود می آید و بدون اطلاع آنها، اولتران فعال می شود. یکی از ۱۰ فیلم پرهزینه سینمای جهان است که با توجه به مبالغ ساخت آن، فروش مناسبی را کسب کرد.

پس از آن اولتران تمامی اطلاعات لازم را از جارویس (مغز هوشمند تونی استارک) دریافت می کند و مهمانی گروه انتقام جویان را با حمله خود و ربات هایش خراب می کند. انتقام جویان مجبور می شوند که اولتران را که قصد آسیب زدن به مردم جهان را دارد، متوقف کنند؛ اما انجام دادن این کار خیلی ساده نیست.

او بسیار قدرتمند است و حتی سازنده او استارک نیز نمی تواند به راحتی در مقابل اولتران از خود دفاع کند. در این فیلم شخصیت های جدیدی به نام “ویژِن” – “واندا ماکسیموف” (یکی از برترین ابرقهرمانان مارول) و برادر او “کوئیکسیلور” معرفی می شوند.

این فیلم پرهزینه سینمای جهان در زمان اکران جهانی خود فروش ۱.۴ میلیارد دلار را ثبت کرد که بین چهار فیلم انتقام جویان، این کمترین میزان فروش است.

۱- دزدان دریایی کارائیب ۴: جزر و مد غریب ۲۰۱۱ (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides)

پرهزینه ترین فیلم جهان که تا کنون ساخته شده، قسمت چهارم دزدان دریایی کارائیب می باشد. جک اسپارو در این فیلم با آنجلیکا (زنی که زمانی عاشقش بوده) به طور اتفاقی ملاقات می کند.

آنجلیکا از جک می خواهد که او را در کشتی نفرین شده همراهی کند؛ کشتی نفرین شده توسط ناخدا ریش سیاه اداره می شود. خدمه آن برای پیدا کردن چشمه افسانه ای تلاش می کنند. کسی که آب این چمشه را بنوشد، برای همیشه جوان می ماند.

جلوه های ویژه متعدد و حضور ستاره های مشهور سینما باعث شده که این قسمت از دزدان دریایی در بین ۱۰ فیلم پرهزینه سینمای جهان و هالیوود قرار بگیرد.

علاوه بر آن، رقیب جک گنجشکه، (ناخدا باربوسا) و چند کشتی دیگر از اسپانیا نیز به دنبال این چشمه می گردند. این فیلم پرهزینه سینمای هالیوود در اکران جهانی خود موفق شد که فروش ۱.۰۴۵ میلیارد دلاری را بدست آورد که فروش آن کمی از قسمت سوم دزدان دریایی کارائیب کمتر است.

حرف آخر

همانطور که در ابتدای مطلب به شما گفتم، هزینه بسیار بالا باعث نمی‌شود که فروش یک فیلم تضمین شود. البته جلوه های ویژه و بازیگران پرطرفدار می‌تواند به فروش فیلم کمک کند، اما بدون داستان مناسب، مبالغ سرسام آور تاثیر آن‌چنانی ندارد.

امیدواریم که از خواندن لیست ۱۰ فیلم پرهزینه هالیوود لذت برده باشید. فراموش نکنید که نظرات خود را درباره این مطلب اعلام کنید. بی صبرانه منتظر هستم تا بیشتر از شما علاقه مندان سینما بشنوم.

مطلب جالبی بود؟ با رای خود ما را مطلع کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

علی کریمی

به عنوان یک نویسنده همیشه تلاشم این بوده که با ایجاد محتوا بتونم ارزش بالایی به کاربران عزیز ارائه کنم. هدفم در تیپس سنتر هم همین بوده و اطلاعاتم رو بیشتر می‌کنم تا تجربه مناسبی برای خوانندگان ایجاد کنم.

خروج از نسخه موبایل