پارک مرکزی نیویورک

پارک مرکزی نیویورک: همه چیز درباره سنترال پارک

آخرین بروز رسانی مرداد ۷ام, ۱۴۰۰

پارک مرکزی نیویورک بزرگترین پارک قرار گرفته در ایالات متحده است. این فضای سبز بزرگ به عنوان مرکز تنفس این ایالت بزرگ به شمار می‌رود. جالبه بدونید که این محیط طبیعی به قدری بزرگه که توش خیابون هایی برای عبور و مرور ماشین ها و سایر وسایل نقلیه طراحی شده است.

سنترال پارک نیویورک بیش از ۵۰ سال قدمت دارد و فضای بسیار بزرگی از مرکز شهر را در انحصار خود درآورده است.

مشخصات پارک مرکزی نیویورک

  • مکان: شهر نیویورک
  • زمان ساخت: ۱۸۵۸
  • اندازه: ۳۴۱ هکتار
  • بازدیدکنندگان سالانه: تقریبا ۴۲ میلیون نفر
  • مراکز بازدید: لبنیاتی، قلعه بلودره، مرکز کشف دانا، خانه شطرنج و کیوسک دایره ای کلمبوس
  • ورودی: رایگان

ترکیبی از پارک مرکزی و خیابان های شهر نیویورک

می‌توان این پارک را بزرگترین فضای سبز در کشور آمریکا نام گذاری کرد. پارک مرکزی نیویورک حتی از کشور موناکو نیز بزرگ تر است. جالب است بدانید که فقط یک مسیر کاملا مستقیم در پارک وجود دارد.

کارهای زیادی می توانید در این محیط زیبا انجام دهید که یکی از آنها اجاره یک نیمکت است و هرچه که دوست دارید را روی آن بنویسید! جالبه بدونید که درختان پارک مرکزی بیش از ۱ میلیون مایل از انتشار گازهای گلخانه ای در طول سال را کاهش می دهند.

بیش از نیم میلیون درختچه، درخت و تاک انگور در این پارک کاشته شده است. امروزه بیش از ۲۶۰۰۰ درخت از جمله ۱۷۰۰ درخت بوم آمریکایی در تمامی نقاط سنترال پارک وجود دارد. جالب است بدانید که پارک مرکزی نیویورک بیش از ۹۰۰۰ نیمکت دارد که اگر آنها را در کنار هم بچینیم، حدود ۱۱ کیلومتر (۷ مایل) طول خواهند داشت.

دلایل بازدید از پارک و هر آنچه که باید بدانید

به اندازه بخشی از تصویر شهر و به عنوان محلی مانند مجسمه آزادی و میدان تایمز، پارک مرکزی قلب سبز سیب بزرگ (شهر نیویورک) است. الگویی برای صدها پارک شهری در سرتاسر جهان، فضای سبز عظیم ۵۱ قطعه ای که در مرکز منطقه منهتن وجود دارد.

یک مجسمه بزرگ آلیس از ماجراهای کلاسیک لوئیس کارول در سال ۱۸۶۵، آلیس در سرزمین عجایب را به تصویر می کشد. این مجسمه توسط خوزه کرافت ساخته شده است. بدون شک پارک مرکزی یکی از جذاب ترین و شگفت انگیز ترین جاهای دیدنی شهر نیویورک است.

مجسمه آلیس در سزمین عجایب - دیدنی های پارک مرکزی نیویورک

در اوایل دهه ۱۸۰۰ میلادی، نخبگان نیویورک احساس کردند که شهرشان به یک پارک تفریحی بزرگ شبیه به لندن و پاریس احتیاج دارد.

واضح ترین مکان، منطقه ای از روستاها و مزارع بود که عمدتا توسط مهاجران ایرلندی و آفریقایی آمریکایی های آزاد استفاده میشد. جهت استفاده از این منطقه، صاحبان شهر، ساکنان را بیرون کردند و یک رقابت برای ایجاد طرح پارک راه اندازی کردند.

خرید ۸۴۳ هکتار پارک برای قانون گذاران ایالتی نیویورک حدود ۷.۴ میلیون دلار هزینه داشت. جالب است بدانید که این پارک به تنهایی گران تر از ایالت آلاسکا است که حدود ۷.۲ میلیون دلار از روسیه خریداری شده می باشد.

معمار برجسته مشهور آمریکایی “فردریک لا اولمستد” و معمار انگلیسی آمریکایی “کالورت واکس” برنده این رقابت شدند. اما با برخورد تند از روشن فکرانی که می خواستند این محل به مرکز بازی تبدیل شود مواجه شدند.

اولمستد اعلام کرد که ساخته آنها یک “توسعه دموکراتیک با بالاترین اهمیت” خواهد بود که برای یک عده افراد خاص بنا نمی شود، بلکه برای تمامی افراد شهر نیویورک است.

یکی از مکانهای عکاسی و فیلمبرداری پارک مرکزی نیویورک “پل کمان (Bridge Bow)” بوده که لیاقت شهرت ستاره اش را دارد. این نخستین پل چدن در پارک (و دومین پل قدیمی در آمریکا) است که در بین سالهای ۱۸۵۹ تا ۱۸۶۲ ساخته شد.

پل کمان یکی از زیباترین قسمت های پارک مرکزی نیویورک

قسمت جنوبی سنترال پارک نیویورک

دیدنی ترین و جذاب ترین ورودی سنترال پارک نیویورک (Grand Army Plaza) است که در گوشه خیابان پنجم و خیابان ۵۹ است. یک مجسمه سوارکاری طلایی از ژنرال شرمن بر فراز میدان قرار گرفته است.

در همان خیابان، هتل Sherry-Netherland شاهکاری است که از معماری شهری در دهه ۱۹۲۰ ساخته شده است. از غرغره ها و سبک گوتیک گرفته تا سقف جدید رنسانس ترمیم شده در لابی این مکان دیده می شود.

مجسمه سوارکاری ژنرال شرمن - دیدنی های پارک مرکزی نیویورک

برای لذت بردن از فضای باز Wollman Rink (اسکیت یخ در زمستان، و باقی فصل های سال) به پارک بروید و نمایشگاه های کوچک و اثرهای نمایشی را به همراه خانواده خود کشف کنید.

باغ وحش پارک مرکزی نیویورک را فراموش نکنید که شامل باغ وحش کودکان نیز می شود. کمی پس از آن، مرکز بازدیدکنندگان لبنیات که علاوه بر فروش شیر تازه به خانواده ها، اطلاعات دیگری همچون نقشه ها را در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهد.

این مرکز لبنیات در نزدیکی درختان نخل آمریکایی و مجسمه های نویسندگان مشهور شهر واقع شده و اگر در امتداد سمت شمال آن حرکت کنید به تراس و چشمه Bethesda (یکی از اولین سازنده های پارک) می رسید. این یک مکان محبوب برای سلفی گرفتن است.

خانه قایق Loeb که یک رستوران و بار است، به بازدیدکنندگان کمک می کند تا دریاچه را با قایق سواری یا با راهنمایی تور “گاندولا” کشف کنند. ساحل شمالی دریاچه توسط یک منطقه چوبی و از سنگ های بیرون زده به نام رامبل پوشیده شده اند.

بخش مرکزی پارک مرکزی نیویورک

دو موسسه در سطح جهانی، “موزه هنر متروپولیتن” و “موزه تاریخ طبیعی آمریکا” در قسمت میانی پارک مرکزی نیویورک قرار گرفته اند. دو میلیون اثر تقریبا از تمام نقاط جهان و کلیه دوره های تاریخی در موزه متروپولیتن وجود دارد.

بازدیدکنندگان می توانند در پشت بام از دیدن منظره سنترال پارک و خانه گالری هوایی که محل قرار گیری معبد قدیمی دندور مصر است، لذت ببرند. موزه تاریخ طبیعی آمریکا یکی از بزرگترین موزه های جهان است. این مجموعه در زمینه های طبیعت، علم و فرهنگ انسانی کاملا اختصاصی بوده و بیش از ۳۳ میلیون نمونه آثار باستانی را در بر می گیرد.

موزه متروپولیتین در پارک مرکزی - دیدنی های سنترال پارک نیویورک

در امتداد عرضی پارک مرکزی نیویورک بین دو موزه، منطقه چمن بزرگی قرار گرفته که ترکیبی از مجتمع های ورزشی و محل کنسرت ها است. این مکان میزبان نیم میلیون نفر برای اجراهای التون جان معروف، پلاسیدو دومینگو و اجراهای موسیقی نیویورک می باشد.

تئاتر روباز دالاکوته در فصل تابستان اجرای شکسپیر را به صورت رایگان در سنترال پارک نیویورک به نمایش می گذارد. در مجاورت آن، تئاتر ماریونت سوئدی نمایش های عروسکی خانواگی را اجرا می کند.

درست به سمت شمال، مخزن آب که به افتخار ژاکلین کندی اوناسیس تغییر نام داده است، مسیر پیاده روی بیش از یک و نیم مایل وجود دارد. این شامل مسیر سوارکاری، درختان گیلاس شکوفه صورتی و فرصتی برای دیدن ده ها گونه پرنده آبی که به بزرگترین رودخانه پارک سر می زنند را ببینید.

بخش شمالی پارک مرکزی نیویورک

انتهای بخش شمالی پارک مرکزی نیویورک واقع در هارلم، یادبود دوک الینگتون در خیابان پنجم و ۱۱۰ که اولین یادبود یک هنرمند آفریقایی آمریکایی در نیویورک است که در سال ۱۹۹۷ به الینگتون اختصاص یافت. مرکز کشف دانا در هارلم میر، یک نمایشگاه سالانه از اثرهای هنری، نمایشگاه ها و برنامه های آموزشی و رویدادهای تعطیلات را ارائه می دهد.

مجسمه یادبود دوک الینگتون - دیدنی ترین فضاهای سنترال پارک نیویورک

یکی از معدود قسمت های پارک مرکزی نیویورک که به چشم انداز روستایی اولمستد پایبند نیست، باغ هنرستان های شش هکتاری است. این فضای دیدنی سنترال پارک شامل تخت خواب های فرانسوی، انگلیسی و ایتالیایی به علاوه یک دروازه با شکوه طلاکاری شده که زمانی در جلوی عمارت وندربیلت در خیابان پنجم قرار داشت.

بخش شمالی یک تاریخچه نظامی دارد که به عنوان یک اردوگاه انگلیس در طول جنگ انقلابی و پایگاه آمریکایی در جنگ ۱۸۱۲ خدمت می کرد. اثرات آن در خانه سیاه، قدیمی ترین سازه بازمانده پارک و بخش فورت کلینتون، سنگر انگلیسی کاملا مشهود است.

مکان های معروف قرار گرفته در همسایگی سنترال پارک نیویورک

در نزدیکی پارک مرکزی نیویورک، امتداد خیابان پنجم بین خیابان های ۸۲ و ۱۱۰ که موزه های بسیاری دیده می شود. این شامل بخش مختص استاد فرانک لوید طراح موزه گوگنهایم، کلکسیون کوچک اما عالی فرانک، موزه یهودیان، موزه شهر نیویورک و موزه El del Barrio می باشد.

در گوشه بالایی سنترال پارک نیویورک، مرکز آفریقا به آرامی از مرکز سیاست ها و رویدادهای ویژه در حال تبدیل شدن به یک موزه هنر و فرهنگ است.

موزه شهر نیویورک - سنترال پارک نیویورک

به قسمت غربی پارک مرکزی بروید تا آپارتمان های مشهور قرن ۱۹ میلادی را مشاهده کنید. اینجا زمانی خانه افراد مشهور فوتبال، رقصنده ها و بازیگران بوده و حتی زمانی جان لنون در این منطقه زندگی کرده است.

در خیابان پارک مرکزی نیویورک، منطقه توت فرنگی بسیار زیبا ایجاد شده که برای یادبود لنون که در دهه ۱۹۸۰ در قسمت داکوتا نیویورک به قتل رسید. در نزدیکی قسمت شمالی سنترال پارک، موزه انجمن تاریخی نیویورک قرار گرفته که جلوه های جالبی را از تاریخ ۱۸۰۴ (تاریخ تاسیس آن) تا به امروز به نمایش می گذارد.

برای دیدن همه این موارد، بهتر است از تورهای هدایت شده پارک استفاده کنید. همه چیز از مجسمه های کودکان گرفته تا ریزش شاخ و برگ و تمامی بخش های این فضای سبز جذاب را برای شما توضیح خواهند داد.

غذاخوری های معروف پارک مرکزی نیویورک

غذاخوری Loeb (که در بالا اشاره شد): دو امکان در یک غذاخوری برای شما فراهم شده است. کافی شاپ و رستوران نزدیک به رودخانه – همچنین یک بار در فضای باز موجود می باشد.

رستوران سبز: یک مرکز غذاخوری در سنترال پارک نیویورک از سال ۱۹۳۴ بوده که غذاهای لذیذ، ناهار و شام، ترکیبی از صبحانه و ناهار روز یکشبنه (معروف به Sunday Brunch) را فراهم می کند.

Cantor Roof Garden Bar: کوکتل ها و اسنک ها وعده های سبکی هستند که در پشت بام موزه متروپلوتین توسط آلفرسکو ارائه می شوند. (این موزه شش بار و رستوران دیگر نیز ارائه می دهد.)

میان وعده هارلم میر: در کنار مرکز کشف دانا، این مرکز گیاهخواران تنها مکان برای گرفتن نوشابه یا خوردن غذاهای گیاهی کوچک است. فلافل های این مکان معروف هستند.

چه کارهایی می توان در سنترال پارک نیویورک انجام داد

کنسرت های تابستانی دنباله دار GMA: بین ماه های مِی و سپتامبر، صبح بخیر آمریکا میزبان اجراهای هفتگی با بزرگترین خوانندگان موسیقی محبوب در زمین بازی Rumsey برگزار می شود.

جشنواره فیلم پارک مرکزی: در اواخر ماه آگست، یک هفته کامل فیلم های رایگان در فضای سنترال پارک نیویورک به نمایش گذاشته می شود. این کار جمعیتی را با پتو، نوشیدنی و شام پیک نیک دور هم جمع می کند.

اکتبرفست در پارک مرکزی: اکتبرفست یک جشن معروف آبجو است که معتبرترین آن در آلمان برگزار می شود. باز هم این فستیوال در محل بازی Rumsey در هر سپتامبر برگزار می شود که لیوان های بزرگ آبجو به شرکت کنندگان به صورت رایگان داده می شود.

بازار تعطیلات حوزه کلمبوس: بیش از صد فروشنده در این بازارچه فضای باز از هفته قبل از روز شکرگزاری تا شب کریسمس، مواردی همچون غذاهای یلوتید، صنایع دستی، پوشاک و وسایل تزئینات منزل را ارائه می دهند.

فضاهای دیدنی پارک مرکزی

خیل عظیمی از جمعیت هر روزه برای دیدن فضاهای دیدنی پارک مرکزی نیویورک به این مکان می‌آیند. از هتل گرفته تا باغ وحش، هر گوشه ای از این فضای سبز برای هر فردی با علایق مختلف جذابیت خاصی دارد.

من در ادامه برخی از جاذبه های گردشگری سنترال پارک رو به شما معرفی می‌کنم که جذابی خاصی دارند.

باغ وحش پارک مرکزی

این باغ که خانه بسیاری از حیوان های مختلف است ۶.۵ هکتار وسعت دارد. در قسمت جنوبی سنترال پارک قرار گرفته و جزو یکی از فضاهای دیدنی محبوب به شمار می‌رود. این باغ وحش تقریبا به مدت ۵۰ سال قدمت دارد و نوسازی آن بیش از ۳۵ میلیون دلار هزینه داشته است.

باغ وحش نیویورک - فضاهای دیدنی پارک مرکزی نیویورک

همچنین یک باغ جداگانه مخصوص کودکان ساخته شده که از محیط اصلی جدا بوده و در منطقه شمالی باغ وحش قرار گرفته است. در این مکان دیدنی پارک مرکزی نیویورک خانه هایی برای پرندگان، میمون ها، فیل ها، شیر ها و … قرار دارد.

محیط یخ بازی

یک رودخانه کوچک در سنترال پارک نیویورک و در منطقه منهتن قرار گرفته که زمستان ها به فضایی برای یخ بازی تبدیل می‌شود. از ماه اکتبر تا نزدیکای آپریل امکان اسکیت سواری در آن وجود دارد. این مکان دیدنی بسیار محبوب است و در بسیاری از فیلم های هالیوودی از آن فیلم برداری شده است.

فضای یخ بازی سنترال پارک

این محیط در بخش جنوبی پارک مرکزی قرار گرفته و از سال ۱۹۵۰ میلادی فعال است. این فضا برای بچه ها بسیار جذاب است. علاوه بر سرسره بازی، باغ سرگرمی تفریحی ویکتوریا در کنار آن قرار گرفته که برای استفاده بچه های ۲ تا ۱۲ ساله گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

زمین های توت فرنگی

یک فضایی ۲.۵ هکتاری که در پارک مرکزی نیویورک به عنوان زمین های توت فرنگی شناخته می‌شود. این نام از آثار جان لنون و گروه بیتلز برداشته شده است. در سال ۱۹۸۱ و بعد از اینکه جان لنون به قتل رسید، به افتخار این هنرمند بخشی از فضاهای دیدنی سنترال پارک به نام او انتخاب شد.

زمین های توت فرنگی

در نزدیکی های یادبود این هنرمند با گل های زیبا پوشیده شده و سایر لوازمی که طرفداران لنون به جای گذشته اند. موزاییک هایی در قلب لبه های باز و مخفی برآمدگی های سنگ چمن کاری شده وجود دارد. همچنین وجود درختان بزرگ باعث شده این جاذبه دیدنی سنترال پارک نیویورک به نام منطقه آرام انتخاب شود.

ممکن است به خواندن مقاله زیر علاقه مند باشید:

جاهای دیدنی کرج

پارک های کرج

جمع بندی

پارک مرکزی علاوه بر اینکه فضای طبیعی و سالم برای ورزش کردن و دورهمی ها محسوب می‌شود، مکان های دیدنی مختلفی دارد. در صورتی که از شهر نیویورک بازدید می‌کنید، حتما به این پارک فوق العاده جذاب سر بزنید.

این فضای سبز سیب بزرگ از برخی کشورهای زیبای دنیا بزرگ تر است. البته قیمت آن از برخی ایالات آمریکا همچون آلاسکا بیشتر است که اهمیت آن را به خوبی نشان می‌دهد. در اینجا هرچیزی که باید درباره پارک مرکزی نیویورک می‌دانستید را توضیح دادم.

امیدوارم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید. در صورتی که نظری داشتید حتما در انتهای صفحه اعلام کنید. خوشحال می‌شوم بیشتر از شما بشنوم.

مطلب جالبی بود؟ با رای خود ما را مطلع کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

به عنوان یک نویسنده همیشه تلاشم این بوده که با ایجاد محتوا بتونم ارزش بالایی به کاربران عزیز ارائه کنم. هدفم در تیپس سنتر هم همین بوده و اطلاعاتم رو بیشتر می‌کنم تا تجربه مناسبی برای خوانندگان ایجاد کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *