محله رزکان نو کرج کجاست؟

رزکان نو‌ کرج: محله ای با زیبایی های طبیعی

آخرین بروز رسانی مرداد ۷ام, ۱۴۰۰

محله رزکان نو کرج یکی از زیباترین محله های موجود در شهر کرج به شمار می‌رود.

این حرف رو به عنوان کسی نمی‌زنم که تو این محله زندگی کرده و بزرگ شده، بلکه به دلیل شگفت زده شدن دوستام از دیدن این محله میگم.

بر خلاف اینکه اینجا محله کوچکی است، اما دیدنی های بسیاری در آن قرار گرفته اند. از مجموعه ورزشی گرفته تا منبع آب آجری قدیمی.

در این مقاله از تیپس سنتر قصد دارم درباره یکی از طبیعی ترین محله های کرج (رزکان‌نو) صحبت کنم تا شما با این محل آشنا بشید. کسی نمی‌دونه، شاید دوست داشته باشید اینجارو ببینید.

تاریخچه محله و اهالی رزکان

روستای رزکان در جاده چالوس قرار گرفته و یکی از جاهای دیدنی کرج به شمار می‌رود. البته این روستا به دلیل ساخته شدن سد کرج، تخریب شد و تمامی خانه های آن به زیر آب رفت.

دیگر شخصی در این منطقه زندگی نمی‌کند و تنها درخت های اهالی (به اصطلاح باغ های اهالی) باقی مانده است. خانواده هایی که در این روستا زندگی می‌کردند، پس از اینکه خانه هایشان به زیر آب رفت از دولت شاه زمینی در شهر کرج دریافت کردند.

تاریخچه محله رزکان و اهالی آن در جاده چالوس کرج
مسیر رسیدن به ده رزکان از سد کرج

آن تکه زمین تقریبا کوچک در حال حاضر به محله رزکان نو تبدیل شده است. اکنون محله ای با نام جدید از آن روستا به وجود آمده است. در ابتدای به وجود آمدن این محله، اکثریت جمعیت آن مربوط به خانواده های کریمی بود.

اما با تغییرات گسترده ای که بعد از گذشت سال‌ها در رزکان ایجاد شده، خانواده های بسیاری در این محله زندگی می‌کنند. این منطقه در حال تبدیل شدن به یک شهر کامل است.

محله رزکان نو کرج کجاست؟

ممکن است برایتان سوال باشد که محله رزکان نو کجای کرج است؟ رزکان نو کرج تقریبا در بخش جنوبی شهر قرار گرفته، اما فاصله زیادی از مرکز شهر ندارد. زیر نظر شهرداری فردیس است و اهالی این محله فاصله زیادی با میدان توحید یا میدان شهدا ندارند.

محله رزکان نو کرج کجاست؟ آدرس رزکان نو

آدرس رزکان کرج از سمت مرکز شهر: اگر از مرکز شهر بخواهید به این محله دسترسی پیدا کنید، ابتدا باید به میدان استاندارد بروید و در آنجا می‌توانید از هر دو سمت میدان استفاده کنید. یعنی هم از سمت محله نوروز آباد می‌توانید به رزکان برسید و هم از طریق محله حسین آباد.

آدرس رزکان نو کرج از فردیس و مشکین دشت: همچنین اگر بخواهید از منطقه های مشکین دشت، محمد شهر، فردیس و حوالی آنها به رزکان‌نو بیایید، باید از جاده مشکین آباد یا پل فردیس استفاده کنید. نحوه رسیدن به رزکان از سمت فردیس از طریق کانال انبار نفت و بلوار امیر کبیر است.

از آنجایی که این محله ورودی ها و خروجی های مختلفی به سراسر شهر دارد، مورد توجه بسیاری از ساکنین مناطق دیگر و حتی شهرهای دیگر نیز شده است.

دیدنی های محله رزکان نو

محله رزکان نو به صورت طبیعی زیبایی منحصر بفردی دارد که من در کمترین محله های شهر کرج دیدم. باور کنید، به این خاطر نمی‌گم که اینجا زندگی می‌کنم. برای هر کسی محله خودش خیلی قشنگه و من این رو قبول دارم. اما اینجا به نظرم با محله های کوچکی که تو کرج دیدید یه تفاوت هایی از نظر زیبایی طبیعی داره.

دیدنی های محله رزکان نو کرج
درخت های چنار جذاب رزکان‌نو

درخت های چنار آن که تقریبا در سرتاسر این محله کاشته شده اند، جلوه ای ویژه به محله داده اند. به طوری که هر کس که برای اولین بار کوچه و خیابان های رزکان را می‌بیند، حیرت زده می‌شود و کسی نمی‌داند؛ شاید خواسته ذهنی‌اش این است که در این محله زندگی کند.

منبع آب آجری

محله رزکان نو علاوه بر جاذبه های طبیعی که دارد، یک منبع آب آجری دارد. سرتاسر این منبع یا به اصطلاح (برج آب) از آجر تشکیل شده و قدمت آن به حکومت پهلوی برمی‌گردد.

منبع آب آجری محله رزکان نو

ارتفاع آن به بیش از ۱۵ متر می‌رسد و یکی از قدیمی ترین بناهای این منطقه به شمار می‌رود. در حال حاضر، دیواره هایی برای محافظت از محوطه این برج کشیده شده است. اگرچه این مکان باید در اختیار سازمان آب قرار بگیرد، اما اینطور نیست و یک شخص مالکیت آن را در اختیار دارد!

گفته می‌شود که برای قرار گرفتن این منبع در بین آثار ملی ایران تلاش هایی صورت گرفته که در زمان نگارش این محتوا، تاکنون در بین آثار قرار نگرفته است. قطعا یکی از اصلی ترین بناهای تاریخی کرج به شمار می‌رود.

مجموعه ورزشی کامل

در محله رزکان نو ۳ محیط متفاوت برای ورزشکاران و علاقه مندان به ورزش ایجاد شده است. اگر حدود ۱۰ سال پیش محله های کرج را به یاد بیاورید، حتما تصویر بخشی از فوتبال ها و والیبال های آخر هفته ها آخر هفته ها را در ذهن‌تان می‌بینید.

آن زمان به هر محله ای از کرج  که می‌رفتیم در گوشه ای بچه ها و حتی بزرگ‌سالان آن محل مشغول فوتبال بازی کردن، والیبال و … بودند.

با فضایی که در این محله وجود دارد، فرصت غنیمت شناخته شده و زمین های استانداردی برای رفع نیازهای ورزشکاران ایجاد شد.

در ادامه این ۳ مجموعه را به شما معرفی می‌کنم که در محله ما به عنوان مجموعه ورزشی شناخته می‌شوند.

زمین چمن طبیعی

از زمانی که به یاد دارم، محله رزکان نو یک زمین بزرگ برای فوتبال بازی کردن داشت؛ جایی که سال ها قبل خاکی بود. البته اون زمان ها، محوطه مناسبی برای رانندگی یاد گرفتن من و بچه های هم سن و سال من هم محسوب میشد!

تقریبا دو دهه است که آن زمین خاکی به یک زمین چمن تبدیل شده است. باید بدانید که تیم ها و ستاره های معروف ایران نیز در این زمین چمن حضور داشته اند. شخصیت هایی مانند علی کریمی، علی دایی، علی پروین، فیروز کریمی و …

حتی تیم پیشکسوتان پرسپولیس تهران با تیم منتخب رزکان نو در این زمین بازی کرده اند و نتیجه آن ۴-۲ به نفع رزکان شد. اما این بازی جنبه برد و باخت نداشت و برای آزادی ۲ زندانی و حمایت از بیماران خاص برگزار شد.

زمین چمن رزکان نو - بازی پیشکوستان پرسپولیس و رزکان

در حال حاضر این زمین برای تمرین تیم رزکان و گروه های تمرینی نونهالان و نوجوانان استفاده می‌شود.

زمین چمن های مصنوعی رزکان نو

در محیطی که چمن مصنوعی به وجود آمده، قبلا یکی از پارک های کوچک رزکان نو شمرده می‌شد که با آغاز پروژه ساخت این زمین ورزشی کاملا از بین رفت. تقریبا نزدیک به ۱۰ سال است که این محیط ورزشی نیز ایجاد شده و برطرف کننده نیازهای فوتبالیست‌های محل و سایر مناطق نزدیک به شمار می‌رود.

چمن مصنوعی محله رزکان کرج

چمن مصنوعی رزکان نو دو زمین مجزا دارد که در زمان افتتاحیه آن تنها یکی از آنها در دسترس بود. اکنون هر دو زمین فعال هستند و کسانی که علاقه مند باشند می‌توانند سانس بگیرند و لذت ببرند.

سالن سرپوشیده ورزشی

سالن سرپوشیده این محله نیز کار خود را تقریبا همزمان با زمین چمن آغاز کرد. مانند بسیاری از سالن های استاندارد قابلیت بازی کردن فوتسال، هندبال و والیبال را دارد.

یک بخش مجزا در طبقه بالای آن ایجاد شده که قابلیت برگزاری کلاس از ورزش های مختلف، مانند تکواندو، کیک بوکسینگ و موارد دیگر را دارد.

هر سه زمین این مجموعه ورزشی در نزدیک هم قرار گرفته اند تا امکان دسترسی به آنها ساده تر باشد. باید بدانید که هر کدام از قسمت های مجموعه ورزشی رزکان نو پارکینگ مخصوص خود را دارند.

مزار شهدای رزکان نو

دور تا دور گورستان یا قبرستان رزکان نو به وسیله یک دیوار بلند پوشیده شده است. شاید کسی که اخیرا به این محل نقل مکان کرده، بدون اینکه به تابلو ورودی آن نگاه کند ممکن است فکر کند که این‌جا یک باغ شخصی است.

گورستان یا قبرستان رزکان نو کرج
بخش ورودی گورستان رزکان نو

انسان های بزرگ و کوچکی که در این محله زندگی کردند و در رشد یا بهتر شدن آن تاثیر داشتند در این گورستان به خواب ابدی رفته اند. از شهدایی که جانشان را برای دفاع از کشورشان فدا کردند تا پدر و مادرهایی که از جون و دل مایه گذاشتند تا زندگی خانواده و آشنایانشان را بهتر کنند.

محیط این گورستان یک فضای سبز طبیعی بسیار دیدنی دارد که زیبایی آن در فصل بهار به اوج خود می‌رسد.

اکومال یا هایپر مارکت رزکان‌نو

به جرئت می‌توان گفت که اکومال یکی از بزرگترین فروشگاه های شهر کرج به شمار می‌رود که در محله رزکان‌نو قرار گرفته است. تقریبا ۴ سالی است که این فروشگاه راه اندازی شده و خریداران بسیاری را از ساکنین محله و سایر مناطق دور و اطراف به خود جذب کرده است.

اکومال رزکان نو

همچنین ساخت این مکان به افراد محله رزکان نو کمک کرد تا غرفه ای راه اندازی کنند یا اینکه زیر نظر صاحبان غرفه ها مشغول به کار شوند. به طور کلی برای اشتغال افراد این محله و سایر محله های نزدیک و برطرف کردن نیازهای مشتریان، فروشگاه های فوق العاده ای محسوب می‌شود.

پارک های رزکان نو

بیش از ۵ پارک در بخش های مختلف محله رزکان نو و البته بخش واریان شهر قرار گرفته است. یکی از زیباترین پارک های آن، پارک جنگلی است که از ابتدا تا انتهای خیابان سردار جنگل را شامل می‌شود. جالبه بدونید که این پارک، یک گوشه دلنشین و دنج برای گذراندن روز طبیعت (۱۳ بدر) است.

پارک جنگلی محله رزکان نو
پارک جنگلی رزکان

همچنین یک پارک کوچک و زیبا نیز در قسمت پشتی گورستان وجود دارد. (البته محیط گورستان نیز فضای سبز بسیار جذاب و دیدنی دارد). دو پارک در بخش واریان شهر قرار گرفته و یک پارک دیگر در خیابان لاله قرار گرفته که از ساخت آن زمان زیادی نگذشته است.

اگه دوست داشتید جذابیت های دیگر محله رزکان نو را ببینید، توصیه می‌کنم از بلوار امیر کبیر زیبایی های اداره منابع طبیعی را تماشا کنید. یا اینکه در خیابان های این محله قدم زده و از دیدن طبیعت آن لذت ببرید.

ممکن است به خواندن مقاله زیر نیز علاقه مند باشید:

پارک های عظیمیه و مهرشهر کرج

حرف نهایی

علاوه بر همه این مواردی که خواندید، دو محوطه دیگر در رزکان نو وجود دارد که لازم است اشاره ای به آنها داشته باشم. مورد اول وجود یک مدرسه پسرانه است که خَیِری به نام خدری با هزینه شخصی خود آن را ساخته تا دانش مردم رزکان و کرج را افزایش دهد.

مدرسه آموزشی خدری محله رزکان نو کرج

مورد دوم مسجد جامع رزکان نو است که در بخش جنوبی زمین چمن قرار گرفته و میزبان مراسم های مذهبی، ختم و … است.

این بود تعریف من از محله رزکان نو و محیطی که توش بزرگ شدم. امیدوارم که از خواندن این مطلب در تیپس سنتر لذت برده باشید. فراموش نکنید که نظرات خود را در انتهای این صفحه اعلام نمائید. خوش‌حال میشم بتونم بیشتر شما را با این محله آشنا کنم.

مطلب جالبی بود؟ با رای خود ما را مطلع کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

به عنوان یک نویسنده همیشه تلاشم این بوده که با ایجاد محتوا بتونم ارزش بالایی به کاربران عزیز ارائه کنم. هدفم در تیپس سنتر هم همین بوده و اطلاعاتم رو بیشتر می‌کنم تا تجربه مناسبی برای خوانندگان ایجاد کنم.

2 Replies to “رزکان نو‌ کرج: محله ای با زیبایی های طبیعی”

  1. محله رزکان نو کرج از گذشته تا آینده ، به واقع میشه گفت مثل این محله در کل ایران از لحاظ زیبایی و آرامش جز نادرات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *