شرکت های برتر بازی های ویدیویی | 7 استودیو موفق بازی

بهترین شرکت های بازی سازی جهان | ۹ شرکت بازی ساز

آخرین بروز رسانی خرداد ۱۲ام, ۱۴۰۰

همانطور که می دانید امروزه صنعت بازی های ویدیویی در حال شکوفایی هرچه بیشتر هستند. در سال ۲۰۱۷ بازار بازی های ویدویی ۷۸ میلیارد دلار ارزش داشته و پیش بینی می شود تا پایان سال ۲۰۲۰ این رقم به ۹۰ میلیارد دلار برسد. بهترین شرکت های بازی سازی جهان بیشترین سود را از این مبلغ دریافت کرده اند.

البته اگر ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ باعث لغو فعالیت دنیا نمیشد، ممکن بود این رقم به فراتر از اینها برسد. ۸۰ درصد از این درآمد از تولید نرم افزار است. از سال ۲۰۱۶، بیش از ۲.۵ میلیارد بازی ویدیویی فروخته شده است.

رنسانس بازی های ویدیویی (الهام گرفتن از بازی های گذشته)، موفقیت عظیمی را برای بسیاری از شرکت ها و افراد خصوصی به ارمغان آورده اند. راه های مختلفی برای سنجیدن این موفقیت وجود دارد؛ اما برای دیدن درآمد این بازی سازها، در اینجا لیست شرکت های بازی سازی جهان وجود دارد.

۱. شرکت بازی سازی معروف سونی – Sony Interactive Entertainment

 • دفتر مرکزی: کالیفرنیا – آمریکا
 • وابسته به شرکت سونی
 • افراد کلیدی: اندرو هاوس – شوهی یوشیدا
 • محصولات شرکت بازی سازی سونی: پلی استیشن ۱ تا ۵ – Ps GO – پلی استیشن VR – پلی استیشن ویتا – دوربین پلی استیشن – DUALSHOCK (دسته PS)
 • تعداد کارکنان در سال ۲۰۱۳: ۱۴۰۰ نفر
 • آدرس وب سایت

سونی یکی از بهترین کمپانی های بازی سازی جهان است. مدت زیادیست که فعالیت خود را در زمینه ساخت عناوین مختلف ادامه می دهد.

این شرکت تابعه غول فناوری سونی است که در ساخت کنسول پلی استیشن بسیار موفق عمل کرده است. این شرکت در ۱۶ نوامبر ۱۹۹۳ در توکیو تاسیس شد تا مسئولیت توسعه بازی های ویدیویی سونی برای کنسول پلی استیشن را انجام دهد.

شرکت سونی - بهترین شرکت های بازی سازی دنیا

در سال ۲۰۱۸ مرکز سرگرمی سونی به عنوان موفق ترین شرکت بازی ساز ویدیویی در جهان شناخته شده است. گزارشات درآمد این کمپانی بیش از ۲۰.۸ میلیارد دلار می باشد.

این درآمد بالاتر از سایر بخش های شرکت سونی است. این شرکت تولید کننده بازی های پلی استیشن ۱ تا ۴ بوده و عناوینی همچون God Of War و سری Uncharted را تولید کرده است. همچنین لازم است بدانید که بازی های جدید پلی استیشن ۵ نیز توسط همین شرکت ساخته می شوند.

۲. نینتندو – قدیمی ترین شرکت سازنده بازی های ویدیویی

 • دفتر مرکزی: شهر کیوتو – ژاپن
 • بازی ها و محصولات ساخته شده توسط شرکت نینتندو: کنسول های نینتندو – بازی های مخصوص نینتندو
 • تعداد کارکنان: ۶۲۰۰ نفر
 • آدرس وب سایت

انتشار این مطلب بدون اشاره به کمپانی نینتندو غیر ممکن خواهد بود، زیرا قدیمی ترین شرکت بازی سازی جهان است. نینتندو ۱۳۰ سال پیش در سال ۱۸۸۹ به عنوان شرکت نینتندو کاروتا (Nintendo Karuta Co) تشکیل شد. هدف آن ایجاد هانافودا دستی بود که یکی از قدیمی ترین کنسول های بازی ژاپن محسوب می شود.

شرکت نینتندو - قدیمی ترین شرکت بازی سازی جهان

بین سال های ۱۹۶۳ و ۱۹۶۸ نینتندو خود را وارد رقابت کرد. آنها یک شرکت تاکسی رانی، یک زنجیره هتل، یک شرکت برنج کوبی و یک جاروبرقی کنترل از راه دور قابل تحسین ایجاد کردند! تنها محصولی که تولید نمیشد، اسباب بازی بود؛ بنابراین نینتندو به یک شرکت اسباب بازی ساز تبدیل شد.

یکی از اسباب بازی های محبوب نینتندو تفنگ سبک بود. هنگامی که اولین کنسول خانگی (Magnavox Odyssey) در سال ۱۹۷۲ عرضه شد، نینتندو با ایجاد یک اسلحه سبک برای استفاده با این کنسول، وارد عرصه ساخت بازی های ویدیویی شد.

پس از آن، آنها شروع به ساخت بازی های خود با عناوینی مانند Donkey Kong کردند. این نشانگر شروع کار طولانی “شیگرو میاموتو – طراحی بازی سوپر ماریو” در سال ۱۹۸۱ بود.

سپس Famicom (معروف به سیستم سرگرمی نیتندو) در سال ۱۹۸۵ شناخته شد. بعد از آن، نیتندو ۶۴، Gameboy و همه کنسول ها، بازی ها و شخصیت های بسیار محبوب بازی ها معرفی شدند.

نینتندو 64 - یکی از اولین محصولات برترین شرکت های بازی سازی جهان

نینتندو ممکن است بیشترین درآمد بین این شرکت ها را نداشته باشد، اما ماندگاری، میراث و محبوبیت آن حیرت انگیز است. سوپر ماریو به تنهایی یکی از شخصیت های بسیار محبوب در تمام دوران محسوب می شود.

به این معنی نیست که این شرکت پول زیادی کسب نمی کند، اینطور نیست، آنها درآمد خوبی دارند. تنها در سال ۲۰۱۸، نینتندو حدود ۵.۵۹ میلیارد دلار درآمد داشته است. همانطور که می دانید کنسول های نینتندو سوییچ توسط این شرکت طراحی شده اند. بدون شک یکی از بهترین شرکت های بازی سازی خارجی به شمار می‌آید.

۳. موجانگ – بازی ساز وابسته به مایکروسافت

 • وابسته به مایکروسافت
 • محدوده فعالیت: صنعت بازی های ویدیویی
 • بازی شرکت موجانگ: ماینکرفت
 • دفتر مرکزی: استکهلم
 • آدرس وب سایت

شهرت موجانگ واقعا مربوط به “مارکوس ناتچ – برنامه نویس و طراح بازی” است. بسیاری از برندهای بازی های ویدیویی وجود دارند که از موجانگ درآمد بیشتری کسب کرده اند. اما تعداد کمی از آنها به عنوان یک شرکت کوچک شروع کردند و در همه جا شناخته شدند، یا موفقیت خود را مدیون یک بازی واحد هستند.

این شرکت تنها با بازی Minecraft درآمد کسب کرده است. باید بدانید که ماین کرفت یکی از بهترین بازی های سبک بقا به شمار می‌رود.

ماینکرفت - شرکت های بازی سازی ویدیویی جهان

نسخه اولیه ماینکرفت در سال ۲۰۰۹ منتشر شد. این بازی حتی در اوایل انتشار بسیار پرطرفدار بود و در بخش Mojang AB تولید شده است. در طی سال های بعد، Minecraft به یکی از موفق ترین و شناخته شده ترین عناوینی که تاکنون منتشر شده تبدیل شد. جالبه بدونید طی دو سال بیش از ده میلیون حساب کاربری ثبت کرده است.

محصول این کمپانی بازی سازی دنیا آنقدر موفقیت آمیز بوده که آنها قادر به بازنویسی بازی در (++C) بودند تا بتوانند این بازی را به سیستم های موبایل و کنسول منتقل کنند. در سال ۲۰۱۴، مارکوس ناتچ، موجانگ را به مبلغ ۲.۵ میلیارد دلار به مایکروسافت فروخت. بنابراین یکی از بهترین شرکت های بازی جهان به مایکروسافت ملحق شد.

به هر کارمندی که شش ماه پس از فروش در این شرکت بماند، پاداش نزدیک ۳۰۰۰۰۰ دلار پس از کسر مالیات به او تعلق می گیرد. پس از فروخته شدن شرکت، مارکوس ناتچ پرسسون با ۱.۶ میلیارد دلار خالص از شرکت خارج شد. ماینکرفت ۱۷۶ میلیون نسخه فروخته است و بعد از “تتریس” به دومین بازی ویدیویی پرفروش در تمام دوران تبدیل شده است.

۴. الکترونیک آرتز EA – یکی از بهترین شرکت های بازی سازی ورزشی

 • دفتر مرکزی: کالیفرنیا – آمریکا
 • افراد کلیدی: لری پروبست – آندرو ویلسون
 • بازی های ساخته شده توسط EA: بتلفیلد – مجموعه بازی Bournut – مجموعه فیفا – مدال افتخار – مجموعه Sims و …
 • درآمد: ۴.۸ میلیارد دلار
 • تعداد کارکنان: ۸۸۰۰ نفر
 • آدرس وب سایت

الکترونیک آرتز که اغلب به عنوان EA شناخته می شود، یکی از موفق ترین کمپانی های بازی سازی ورزشی محسوب می‌شود. این یکی از قدیمی ترین شرکت های نرم افزاری است که یک تجارت موفق باقی مانده است.

این شرکت در سال ۱۹۸۲ تاسیس شد و با تولید بازی هایی مانند NFL – NBA و FIFA به عنوان نمایندگی ورزشی شناخته می شود. جالب است بدانید که EA برای بهترین کنسول های بازی عناوین مهمی را تولید کرده است.

ساختمان EA - بهترین شرکت های بازی سازی ورزشی

اکنون EA همچنین صاحب شرکت بازی های سوئدی “Dice” است که سری بازی های تیراندازی اول شخص Battlefield و Star Wars Battlefront را ایجاد کرده است. همچنین این کمپانی در توافق با دیزنی تنها توزیع کننده بازی های جنگ ستارگان می باشد.

محصولات الکترونیک آرتز - بازی های EA - لیست شرکت های بازی سازی خارجی

ارزش خالص الکترونیک آرتز ۲۲.۹۰ میلیارد دلار است و در سال ۲۰۱۸ آنها ۵.۱ میلیارد دلار رکورد درآمد داشته اند. این اعداد نزدیک به درآمد نیتندو است، حتی اگر EA فقط نرم افزار بسازد. در حال حاضر FIFA 2021 که توسط این کمپانی بازی سازی خارجی ساخته شده در بین بهترین بازی های سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است.

۵. بلیزارد اکتیویژن – ترکیب موفق دو کمپانی بازی ساز دنیا

 • دفتر مرکزی: کالیفرنیا – آمریکا
 • افراد کلیدی: روبرت کوتیک – برایان کلی
 • بهترین بازی های شرکت های بازی سازی بلیزارد و اکتیویژن: World Of Warcraft – Overwatch – Diablo
 • درآمد: بیش از ۷.۵ میلیارد دلار
 • تعداد کارکنان در سال ۲۰۱۲: ۷۰۶۱ نفر
 • آدرس وب سایت

ساختمان بلیزارد اکتیویژن - یکی از موفق ترین کمپانی های بازی سازی دنیا

یک هیولای دو سر در صنعت بازی، اکتیویژن و بلیزارد هر کدام مسئولیت بازی های بسیار محبوب را بر عهده دارند. اکتیویژن به خوبی برای حق رای دادن به “تونی هاوک” همه کاره کالاف دیوتی شناخته شده است.

بلیزارد پادشاه قدیمی بازی های آنلاین چند نفره است، زیرا World of Warcraft یکی از محبوب ترین (MMO – بازی های آنلاین چند نفره می باشد) که تاکنون منتشر شده است.

لیچ کینگ - یکی از غول های بازی معروف World Of Warcraft که توسط بلیزارد یکی از بهترین کمپانی های بازی سازی ساخته شده است

این دو شرکت در سال ۲۰۰۷ با هم ادغام شده و به اکتیویژن بلیزارد تبدیل شدند و به ساخت بازی های بسیار پرطرفداری همچون Owerwatch و Destiny پرداختند. اکنون آنها یکی از برترین شرکت های بازی سازی جهان محسوب می‌شوند.

پس از آتاری و الکترونیک آرتز، اکتیویژن بلیزارد به Fortune 500 پیوست و سومین کمپانی بازی سازی خارجی در تاریخ شد که این لیست جذاب را ایجاد کرده است. در سال ۲۰۱۸، اکتیویژن بلیزارد از درآمد ۷.۵ میلیاردی خود خبر داد.

۶. راک استار – یکی از محبوب ترین شرکت های بازی ساز دنیا

 • دفتر مرکزی: نیویورک – آمریکا
 • افراد کلیدی: سم هوسر – دن هوسر
 • درآمد: ۲.۶ میلیارد دلار
 • بهترین بازی های شرکت راک استار : GTA – Red Dead – Max Paine
 • تعداد کارکنان: ۹۰۰ نفر
 • آدرس وب سایت

شرکت راک استار - یکی از محبوب ترین شرکت های بازی ساز جهان

شرکت راک استار کار خود را از سال ۱۹۹۸ شروع کرد. این شرکت با سری بازی Grand Theft Auto یا همان GTA مشهور است. در سال ۲۰۱۴، راک استار بیش از ۲۵۰ میلیون نسخه از بازی های خود را عرضه کرده است.

این تعداد در سال ۲۰۱۶ تکرار شد، اما فقط برای GTA بود و این بازی به تنهایی چنین موفقیتی را کسب کرد. گرچه بیشترین تاثیر را مدیون نسخه GTA V بوده است.

بازی موفق GTA V که توسط یکی از بهترین شرکت های بازی سازی دنیا ساخته شده است

این بیش از هر بازی دیگری در تاریخ شرکت فروش داشته است. با فروش بیش از ۱۱۰ میلیون نسخه در بین پرفروش ترین بازی های تاریخ قرار دارد. Rockstar همچنین سازنده بازی محبوب و ستایش شده Red Dead است. در حالی که همه بازی های این کمپانی مشابه هستند، اما همه آنها از اصلی ترین بازی های بازار محسوب می شوند.

بازی Red dead Redemption که توسط کمپانی راک استار ساخته شده است

هنگامی که از این کمپانی بازی سازی جهان سوال شد که چرا آنها مانند رقبای خود بازی های شخص اول تیر انداز ایجاد نمی کنند، “Dan Houser” یکی از سازنده های راک استار پاسخ داد: “این در DNA ماست که از انجام کارهایی که شرکت های دیگر انجام می دهند، خودداری کنیم.”

جالب است بدانید که گزارش درآمد سالانه Rockstar در سال ۲۰۱۹ حدود ۲.۶۶ میلیارد دلار بوده است. این رقم نسبت به سال گذشته ۴۸ درصد افزایش داشته است. بی دلیل نیست که راک استار در بین برترین شرکت های بازی ساز جهان قرار دارد.

۷. یوبی سافت – Ubisoft

 • دفتر مرکزی: شهر مونتروی، فرانسه
 • افراد کلیدی: مایکل گیلموت – ایو گیلموت – کریستین گیلموت
 • بازی های ساخته شده یوبی سافت: اساسین کرید – فارکرای – تام کلانسی – پرنس آف پرشیا – واچ داگز و …
 • تعداد کارمندان در سال ۲۰۲۰: بیش از ۱۸۰۰۰ نفر
 • آدرس وب سایت

مطمئنم که فعالان بازی حتما نام کمپانی یوبی سافت رو شنیدن. عموما کسانی که با نام این کمپانی آشنا نیستند، در زمینه بازی فعال نیستند! Ubisoft شرکت سازنده بازی های بسیار مهمی است که مطمئنا تجربه انجام دادن آنها را داشته اید.

یوبی سافت - برترین شرکت های بازی سازی جهان

اگر بخواهم اشاره کوچکی به عناوین این کمپانی داشته باشم، مجموعه اساسین کرید، مجموعه فارکرای و مجموعه تام کلانسی را منتشر کرده است. این شرکت بازی سازی در سال ۱۹۸۶ و در کشور فرانسه توسط (۵ خواهر و برادر) خانواده گیلموت تاسیس شد.

به قدری در بازاریابی قدرت و نفوذ بالایی داشته که در حال حاضر دفترهای این شرکت در بیش از ۲۶ کشور دنیا فعال هستند. وب سایت ویکی پدیا ارزش شرکت بازی ساز یوبی سافت در سال ۲۰۲۰ را بیش از ۱.۵۹ میلیارد دلار تخمین زده است.

در سال های گذشته نام Ubisoft را زیاد شنیده‌ایم، فقط به دلیل اینکه عناوین فوق العاده ای طراحی و منتشر کرده است. به احتمال بسیار زیاد در سال های آینده نیز نام این برند معتبر را بیش از پیش خواهیم شنید.

به عنوان مثال، در سال ۲۰۲۰ بازی فوق العاده ای را با نام اساسین کرید والهالا منتشر کرد.

۸. سگا گیمز – SEGA Games

 • دفتر مرکزی: توکیو – ژاپن
 • وابسته به هولدینگ سگا
 • افراد کلیدی: هاروکی ساتومی – شیگرو یاماشیتا
 • محصولات شرکت: مجموعه بازی های سونیک – بازی علاالدین – Yakuza 0 – Persona 5
 • تعداد کارکنان: بیش از ۵۰۰۰ نفر
 • آدرس وب سایت

احتمالا می‌دانید که کمپانی سگا گیمز چند مورد از خاطره انگیزترین بازی های جهان را ایجاد کرده است. سونیک یکی از آن عناوین خاطره انگیز است که اکثرا متولدین دهه ۶۰ و ۷۰ خاطره های بسیاری با آن دارند.

شرکت سگا گیمز - بهترین شرکت های بازی ساز دنیا

SEGA Games در سال ۱۹۵۱ در هاوایی آمریکا تاسیس شد و زیر نظر هولدینگ سگا فعالیت می‌کند. این یک کمپانی چند ملیتی ژاپنی است و یکی از بهترین شرکت های بازی سازی جهان به شمار می‌رود.

جالبه بدونید که سگا در سال های فعالیت خود توانسته بیش از ۵۰۰ بازی به بازار منتشر کند. حدودا ۷۰ مورد از آنها در بین محبوب ترین بازی ها قرار گرفته اند. تنها در سال ۲۰۲۰ این کمپانی موفق شده بیش از ۳۸ بازی منتشر کند که مهم ترین آنها Persona 5 Royal و Yakuza هستند.

سگا یکی از فعال ترین شرکت های بازی ساز در جهان شناخته می‌شود. علاوه بر آن، محصولات سرگرمی دیگری از جمله اسباب بازی نیز تولید می‌کند. در سال ۲۰۲۰ کمپانی سگا گیمز بیش از ۲.۲۸ میلیارد دلار ارزش داشته است.

۹. کمپانی سازنده بازی های حماسی یا Epic Games

 • دفتر مرکزی: کارولینای شمالی – آمریکا
 • افراد کلیدی: تیم سوئینی – مارک رین
 • تعداد کارمندان: بیشتر از ۱۰۰۰ نفر
 • بهترین بازی های شرکت اپیک گیمز: Fortnite – Unreal – مجموعه Gear of wars
 • آدرس وب سایت

سیستم های رایانه ای Potomac توسط “Tim Sweeney” در سال ۱۹۹۱ و در حالی که دانشجوی دانشگاه مریلند بود تاسیس شد. Potomac به سازنده بازی های حماسی تبدیل شد و از آن زمان برای رشد و بزرگتر شدن استودیو تلاش های بسیاری انجام شده است.

شرکت Epic Games - برترین شرکت های بازی سازی ویدیویی دنیا

با این حال، تا رسیدن به نام خود، تا سال ۱۹۹۷ حدود ۵۰ کارمند داشت و یک سال بعد آنها بازی تیر اندازی شخص اول Unreal را توسعه دادند.

در این مرحله، آنها “Mega” را رها کردند تا به بازی های حماسی (Epic) تبدیل شوند. پس از آن مسابقات مشهور Unreal Tournament و بعد از آن سری محبوب Gears of War که یکی از بهترین بازی های ۲۰۲۰ محسوب می شود نیز ساخته شدند.

بازی Gears of War که توسط یکی از بهترین شرکت های بازی سازی خارجی ساخته شده است

در سال ۲۰۱۲ این شرکت به مدل جدید تجارت “بازی ها به عنوان خدمات” منتقل شد که اکنون محبوبیت زیادی پیدا کرده است. همچنین بازی جدید Fortnite ساخته این کمپانی می باشد.

تا سال ۲۰۱۷ Fortnite برای عموم آماده شد. پیش از انتشار بازی اصلی، این کمپانی یک حالت Battle Royale را برای بازی به صورت رایگان منتشر کرد تا فضایی برای پیش بینی آن به بازیکنان بدهد. پس از آن اتفاقات به سرعت رخ دادند.

بازی جذاب Fortnite - لیست محصولات شرکت های بازی سازی دنیا

حالت Battle Royale بازی Fortnite به سرعت مخاطبین را جلب کرد و عمیقا نسخه اصلی بازی را تحت الشعاع قرار داد. این شرکت تا ماه می ۲۰۱۸ بیش از ۱۲۵ میلیون بازیکن جلب کرد و تا جولای ۲۰۱۸ از طریق معاملات کوچک، یک میلیارد دلار درآمد تخمینی کسب کرد.

پیش از انتشار Fortnite این شرکت بازی ساز جهان ۸۵۰ میلیون دلار ارزش داشت و تا جولای ۲۰۱۸ این رقم به بیش از ۴.۵ میلیارد دلار رسید.

Epic با متقاعد کردن سونی توانست فضای جدیدی برای بازی ایجاد کند و اجازه دهد بازی ها با همه سیستم عامل ها امکان پذیر باشند. تا مارس ۲۰۱۹، این بازی ۲۵۰ میلیون بازیکن کسب کرده بود و بازی های حماسی یا Epic Games حدود ۱۵ میلیارد دلار ارزش داشته است.

سوالات متداول درباره برترین شرکت های بازی ساز

محبوب ترین کمپانی سازنده بازی کدام است؟

سونی در سال ۲۰۲۱ به عنوان محبوب ترین کمپانی سازنده بازی به شمار می‌رود. این کمپانی تنها از فروش بازی در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۵ میلیارد دلار در آمد داشته است. علاوه بر آن، کنسول پلی استیشن ۵ نیز محبوب ترین کنسول سال ۲۰۲۰ شناخته شده است.

پولدارترین شرکت های بازی سازی خارجی کدامند؟

۱. کونامی

۲. باندای نامکو

۳. سگا

۴. الکترونیک آرتز

۵. تنسنت گیمز

منفورترین کمپانی بازی ساز ویدیویی کدام است؟

جالب است بدانید که الکترونیک آرتز با بیش از ۵۰ هزار رای یا ۶۴ درصد کل آرا، به عنوان منفورترین کمپانی بازی ساز ویدیویی انتخاب شد.

کدام یک از بازی های این شرکت ها بیشترین درآمد را برایشان به همراه آورده است؟

فیفا ۲۰۲۱ – بیش از ۱.۵ میلیارد دلار

جی‌تی‌ای V – بیش از ۱۴۰ میلیون نسخه، حدود ۹۱۱ میلیون دلار

NBA 2K 21 – بیش از ۸۶۰ میلیون دلار

کالاف دیوتی کلد وار – حداقل ۶۷۸ میلیون دلار

Animal Crossing - بیش از ۳۰ میلیون نسخه، حدود ۶۵۴ میلیون دلار

حرف آخر

بسیاری از گزینه های لیست شرکت های بازی سازی منشا کوچکی داشته اند که منجر به موفقیت گسترده آنها شده است. بسیاری از این کمپانی ها که اکنون در جهان موفق ترین هستند، افتخارات خود را مدیون اراده قوی افرادی هستند که در هر شرایطی هدف خود را ادامه دادند و ناامید نشدند.

امیدوارم از خواندن این مقاله در تیپس سنتر لذت برده باشید. اگر علاقه مند بودید توصیه می‌کنم مقاله بهترین شرکت های فیلم سازی آمریکا را مطالعه کنید.

در صورتی که فکر می کنید کمپانی های دیگر نیز لایق قرار گرفتن در این لیست هستند، خوشحال میشم نام آنها را در بخش نظرات همین صفحه مطرح کنید.

مطلب جالبی بود؟ با رای خود ما را مطلع کنید!
[کل: ۶ میانگین: ۵]

به عنوان یک نویسنده همیشه تلاشم این بوده که با ایجاد محتوا بتونم ارزش بالایی به کاربران عزیز ارائه کنم. هدفم در تیپس سنتر هم همین بوده و اطلاعاتم رو بیشتر می‌کنم تا تجربه مناسبی برای خوانندگان ایجاد کنم.

2 Replies to “بهترین شرکت های بازی سازی جهان | ۹ شرکت بازی ساز”

 1. وااااااتتتتتتت؟؟
  راکستار رتبه ۶ رو گرفته؟؟
  شوخی میکنی؟
  الکترونیک آرتز و اکتیویژن بلیزارد از راکستار بالاترن؟؟
  این استدیو های پول پرست دولا نمی ارزن.
  راکستار با اختلاف باید رتبه اول رو بگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *