فیلمهای دنیای سینمایی دی سی

فیلمهای دنیای سینمایی دی سی | از سوپرمن تا جوخه

آخرین بروز رسانی خرداد ۱۷ام, ۱۴۰۰

دنیای سینمایی دی سی اصطلاحی است که برای فیلم های ابرقهرمانی ساخته توسط برادران وارنر و شخصیت های کامیک دی سی استفاده می‌شود.

این جهان مشترک با کتاب های کامیک، برنامه های تلویزیونی (سریال ها)، بازیگران و شخصیت ها ایجاد شد. فیلمهای دنیای سینمایی دی سی از سال ۲۰۱۱ به بعد توسط استودیو دی سی و کمپانی برادران وارنر که یکی از معروف ترین شرکت های فیلم سازی است در دست تولید هستند.

کمپانی تا به حال ۹ فیلم با برنامه ریزی های بسیار توزیع کرده است.

دنیای سینمایی دی سی در رتبه یازدهم پرفروش ترین فیلم های فرانچایز قرار گرفته است. پرفروش ترین فیلم آن “آکوامن” است که فروش جهانی آن بالغ بر ۱.۱۵ میلیارد دلار در سراسر جهان رسید.

فیلم های دنیای سینمایی دی سی و برادران وارنر

 • سوپر من: مرد فولادی ۲۰۱۳ (Man of Steel)
 • بتمن در مقابل سوپر من: شروع عدالت ۲۰۱۶ (Batman v Superman: Dawn of Justice)
 • جوخه خودکشی ۲۰۱۶ (Suicide Squad)
 • زن شگفت انگیز ۲۰۱۷ (Wonder Woman)
 • لیگ عدالت ۲۰۱۷ (Justice League)
 • آکوامن ۲۰۱۸ (Aquman)
 • شِزَم! ۲۰۱۹ (Shazam!)
 • پرندگان شکاری ۲۰۲۰ (Birds of Prey)

فیلم سوپر من ۲۰۱۳ – ظهور مردی شکست ناپذیر

کال ال یا همان کلارک کنت، سالها پیش به عنوان نوزادی توسط پدر و مادرش از سیاره کریپتون به زمین فرستاده می‌شود. کلارک توسط جاناتان و مارتا کنت (والدین نانتی آن) در یک مزرعه بزرگ شده و خود را به عنوان “سوپرمن” شناخته و یاد می‌گیرد که توانایی هایش برای حفظ صلح بهتر است تا اینکه بخواهد جهان را تسخیر کند.

فیلم سینمایی سوپرمن: مرد فولادی - اولین فیلم دنیای سینمایی دی سی

دیوید اس گویر در طول ساخت فیلم (Batman: The Dark Night Rises)، ایده های خود را در مورد چگونگی ارائه سوپر من در زمینه مدرن به کریستوفر نولان گفته بود.

تحت تاثیر مفهوم گویر، نولان ایده او را به استودیو دی سی فرستاد، آنها نولان و گویر را به عنوان نویسنده و تولید کننده استخدام کردند، به دلیل اینکه فیلم بتمن ۲ (The Dark Night) موفقیت مالی خوبی کسب کرده بود.

زک اسنایدر برای کارگردانی سوپر من در سال ۲۰۱۰ استخدام شد. در ژانویه ۲۰۱۱، هنری کیویل به عنوان کال ال – کلارک کنت، بازیگر نقش سوپرمن انتخاب شد. این فیلم در سال ۲۰۱۳ توانست به فروش ۶۶۸ میلیون دلاری دست یابد. مرد فولادی یکی از بهترین فیلمهای دنیای سینمایی دسی به شمار می‌رود.

بتمن در مقابل سوپر من ۲۰۱۶ – نبرد جذاب دو قهرمان محبوب دی سی

موضوع این فیلم دنیای سینمایی دی سی درباره تقابل بتمن و سوپرمن بوده که بروس وین (بتمن)، قصد دارد انتقام سختی از سوپرمن بگیرد.

جمله معروف این فیلم که در تریلر توجه ویژه ای به آن شد: “بتمن به سوپرمن می گوید که “تو خون ریزی می کنی؟” برای همگان روشن است که بتمن یک انسان است و هیچگونه نمی تواند در برابر سوپرمن که یکی از قویترین ابرقهرمان های دنیا است، مقابله کند؛ اما داستان فیلم به گونه ای ایجاد شده تا چنین اتفاقی ممکن شود.

بتمن در مقابل سوپرمن - نبرد جانانه فیلمهای دنیای سینمایی Dc

در حالی که این دو قهرمان درحال مبارزه با یکدیگر هستند، شخصیت شرور فوق العاده قدرتمندی ظاهر می شود. این فیلم یکی از پرهزینه ترین فیلم های سینمای هالیوود بوده و برای اولین بار شخصیت زن شگفت انگیز را در این فیلم مشاهده می‌کنیم.

 

کارگردان این فیلم نیز زک اسنایدر بوده و بازیگران آن بن افلک (بتمن) – هنری کیویل (سوپرمن) – گَل گَدوت (زن شگفت انگیز) هستند. بتمن در مقابل سوپرمن در سال ۲۰۱۶ اکران شد و توانست فروش ۸۷۳ میلیون دلاری را در سینماهای جهان کسب کند.

فیلم جوخه خودکشی ۲۰۱۶ – نجات دنیا توسط قهرمان های سابقه دار!

پس از درگذشت سوپرمن، یک آژانس مخفی دولتی برای سرپرستی ماموریت های خطرناک و نجات جهان از تهدیدهای قدرتمند، زندانی هایی را به خدمت گرفت. این گروه دور هم جمع می‌شوند تا در صورت مشاهده شخصیت شرور و خطرناک برای امنیت مردم جهان، بتوانند اقداماتی را انجام دهند و آن فرد را با نظارت افراد دولتی نابود کنند.

فیلم سینمایی جوخه خودکشی - ابرقهرمانان متفاوت دنیای سینمایی دی سی

در فوریه ۲۰۰۹، قبل از توسعه دنیای سینمایی دی سی، برادران وارنر در حال ساخت یک فیلم جوخه خودکشی بودند که دن لین تهیه کنندگی را بر عهده داشت و جاستین مارکز فیلم نامه را نوشت.

در اکتبر سال ۲۰۱۴، جوخه خودکشی توسط برادران وارنر رسما اعلام شد که دیوید آیر وظیفه کارگردانی را بر عهده گرفت. در دسامبر همان سال فاش شد که آیر مشغول نگارش فیلمنامه است. جوخه خودکشی را می‌توان یکی از متفاوت ترین فیلم های دنیای سینمایی دی سی دانست.

بازیگران اصلی شامل ویل اسمیت (به عنوان Deadshot) – مارگوت رابی (هارلی کوئین) – جرد لتو (جوکر) – جی کورتنی (کاپیتان بومرنگ) – جی هرناندز (ال دیابلو) – آدوئل آکینووی آگباجا (کروکودیل قاتل) هستند.

تام هاردی در ابتدا به عنوان بازیگر (Rick Flag) انتخاب شد، اما به دلیل بازی کردن در فیلم The Revenant نتوانست آن نقش را بازی کند و کنار رفت. جوخه خودکشی در سال ۲۰۱۶ بر روی پرده های سینما رفت و توانست ۷۴۶ میلیون دلار فروش داشته باشد.

زن شگفت انگیز ۲۰۱۷ – قوی ترین زن دنیای سینمایی دی سی

دایانا از سرزمین تمیسیرا، یک مبارز بسیار قدرتمند بوده که دختر شبه خدای معروف “زئوس” است.

او که در سرزمین خود به همراه سایر اعضای خانواده زندگی راحت و البته عجیبی را سپری می‌کند، با انسانی آشنا می‌شود که اتفاقی و بر اثر جنگ وارد سرزمین او می‌شود.

فیلم سینمایی واندر وومن - زن شگفت انگیز قوی ترین زن دنیای سینمایی دی سی است

پس از سوال های بسیار از آن مرد، متوجه می‌شوند که جنگ جهانی بین ساکنین زمین آغاز شده و دایانا می‌خواهد با استفاده از قدرت های خود به انسان ها کمک کند.

گل گدوت بازیگر و مدل اسرائیلی در دسامبر ۲۰۱۳ به عنوان پرنسس دایانا بازیگر زن شگفت انگیز قرارداد سه منظوره امضا کرد که شامل یک فیلم انفرادی بود.

در سال ۲۰۱۴ فیلم زن شگفت انگیز رسما توسط کمپانی وارنر در ماه نوامبر معرفی شد و مایکل مکلارن به عنوان کارگردان شناخته شد.

دیگر بازیگر معروفی که در این فیلم نقش آفرینی کرده “کریس پاین” بوده که سابقه بازی در فیلم های مجموعه ای Star Trek را داشته است. اکران فیلم زن شگفت انگیز در سینماهای جهان موفقیت آمیز بوده و توانست ۸۲۱ میلیون دلار فروش داشته باشد.

زن شگفت انگیز یکی از بهترین فیلمهای دنیای سینمایی دی سی به شمار می‌رود.

فیلم لیگ عدالت ۲۰۱۷ – پیوستن اعضای دی سی در یک گروه

پس از مردن سوپرمن، بتمن و زن شگفت انگیز تیمی از قهرمانان را جمع می‌کنند تا با یک تهدید فاجعه بار جدید روبرو شوند.

می‌توان گفت که کمپانی وارنر و استودیو دی سی تصمیم گرفتند که یک فیلم مانند انتقام جویان (دنیای سینمایی مارول MCU) بسازند که در این کار موفق نبودند.

فیلم سینمایی لیگ عدالت - جمع شدن تعدادی از قهرمانان دنیای دی سی در یک فیلم

چند شخصیت دور هم جمع شدند تا در مقابل یک تهدید قرار بگیرند، اما قهرمان های لیگ عدالت قابل مقایسه با قهرمان های انتقام جویان نبودند.

یکی از دیگر اشتباهات در ساخت این فیلم دنیای سینمایی دی سی، این بود که تعدادی شخصیت بدون هیچ معرفی و صحبتی به یکباره وارد دنیای دی سی شدند و برای نجات جان مردم دنیا تلاش کردند.

نقطه عطف فیلم به “بازگشت سوپرمن” برمی‌گردد که فراموش کرده چه کسی است و قصد دارد که گروه لیگ عدالت را نابود کند.

اما بازگشت این ابرقهرمان به نوعی باعث افت فیلم نیز شد، چون زمانی که کال ال متوجه می‌شود چه کسی است، شخصیت خبیث “ایتن ولف” به هیچ وجه توانایی مقابله با سوپرمن را ندارد و از آن به بعد نمی‌تواند شخصیت مکملی قدرتمندی محسوب شود.

بازیگران فیلم بن افلک، هنری کیویل، گل گدوت، جیسون موموآ (آکوامن)، ازرا میلر (فلش)، آمبر هرد (مرا)، ری فیشر (سایبورگ)، کیاران هیندس (استفن ولف) هستند. فیلم به کارگردانی زک اسنایدر و جاش ویدون ساخته شد.

هزینه سرسام آور ۳۰۰ میلیونی برای این فیلم توسط کمپانی برادران وارنر اعلام شد و یکی از بزرگترین و فاجعه بارترین فروش های این کمپانی بوده که توانست در زمان اکران تنها ۶۵۷ میلیون دلار فروش داشته باشد.

آکوامن ۲۰۱۸ – پادشاه اقیانوس ها

پس از رسوایی که لیگ عدالت برای استودیو دی سی به همراه آورد، فیلم آکوامن را می‌توان به عنوان نجات دهنده دنیای سینمایی دی سی و کمپانی برادران وارنر دانست.

فیلم آکوامن - پرفروش ترین فیلم دنیای سینمایی DC

آرتور کوری یک نگهبان فانوس دریایی نیمه آتلانتیایی است که قصد دارد پادشاهی زیر آب آتلانتیس را در مقابل برادر ناتنی خود، پادشاه اُرم رهبری کند و به دنبال متحد کردن هفت پادشاهی زیر آب است.

یکی از فوق العاده ترین فیلم هایی است که توسط شرکت دی سی ساخته شده و توصیه می‌کنم که حتما آکوامن را ببینید. جهان زیر آب در این فیلم به زیبایی هرچه تمام تر ساخته شده و بسیاری از نبرد ها نیز در زیر آب صورت می گیرد.

در ژوئن ۲۰۱۴، جیسون موموآ به عنوان آرتور کوری بازیگر نقش آکوامن انتخاب شد و ویل بیل و کورت جانستاد مشغول نوشتن فیلمنامه رقابتی برای این شخصیت بودند.

در ژوئن سال ۲۰۱۵، جیمز وان به عنوان کارگردان و نظارت بر فیلمنامه جانستاد استخدام شد. در نوامبر همان سال، دیوید لزلی جانسون برای نوشتن فیلمنامه جدید استخدام شد.

بازیگران آکوامن جیسون موموآ، آمبر هرد، ویلیام دفو (ولکو)، تمورا موریسون (پدر آکوامن)، نیکول کیدمن معروف (مادر آکوامن و ملکه آتلانتا) و دلف لونگرن (پادشاه نروس) هستند. با حضور این ستارگان، آکوامن یکی از بهترین فیلمهای دنیای سینمایی DC محسوب می‌شود.

فروش این فیلم در گیشه جهانی فوق العاده بود و پرفروش ترین فیلم دنیای سینمایی دی سی نیز به شمار می رود. در سال ۲۰۱۸ آکوامن توانست به فروش ۱.۱۵ میلیارد دلاری دست یابد و اولین فیلم میلیاردی دی سی می باشد.

فیلم شزم ۲۰۱۹ – قهرمانی در دو شخصیت کاملا متفاوت

بیلی باتسون، کودک ۱۴ ساله با گفتن کلمه “شزم” می تواند به یک ابرقهرمان بزرگسال، با حسن نیت یک جادوگر باستانی تبدیل شود.

او تلاش می کند تا بر قدرت های خود تسلط داشته باشد و نیروهای خبیث را که توسط دکتر تادئوس سیوانا کنترل می شوند، شکست دهد. داستان این فیلم جذاب است و می توان شزم را به عنوان یک فیلم کمدی ابرقهرمانی معرفی کرد.

فیلم سینمایی شزم! قهرمانی که در قالب یک نوجوان و یک بزرگسال قدرتمند ظاهر می‌شود

در آگست ۲۰۱۴، دواین جانسون یا همان راک، علاقه خود را به پروژه شزم نشان داد. در ماه سپتامبر، جانسون نشان داد که قصد دارد در فیلم ضد قهرمان بلک آدام نقش آفرینی کند.

تا ژانویه سال ۲۰۱۷، هنری گایدن مشغول کار روی فیلمنامه شزم بود. در ماه جولای مشخص شد که دیوید اف سندبرگ، کارگردانی شزم را بر عهده گرفته است.

ستارگان فیلم به ترتیب زاچاری لوی (شزم) – آشر انجل (بیلی باتسون ۱۴ ساله) – مارک استرانگ (دکتر سیوانا خبیث) – جک دیلان گریزر (کاپیتان مارول جونیور) – گریس فولتون (ماری برومفیلد) – مارتا میلانس (روسا واسکز) و آدام برودی (فرِدی ابرقهرمان) هستند. فروش فیلم شزم در سینماهای جهان به ۳۶۵ میلیون دلار رسید.

پرندگان شکاری ۲۰۲۰ – تشکیل تیمی از زنان قهرمان

از زمان وقایع جوخه خودکشی، هارلی کوئین جوکر را ترک کرده است. وقتی کاساندرا کِین، یک دختر جوان با الماس متعلق به ارباب جرم و جنایت “ماسک سیاه” فرار می کند، هارلی برای کمک به محافظت از او با قناری سیاه، شکارچی ها و رنه مونتویا یک گروه زنانه را تشکیل می دهند.

هارلی کوئین در فیلم پرندگان شکاری - فیلم های دنیای سینمایی دی سی

تا نوامبر سال ۲۰۱۶، پرندگان شکاری بر اساس تیمی از ابرقهرمانان زن به همین نام در حال توسعه بود که کریستینا هاسون به عنوان فیلنامه نویس وارد آن شد.

تا آپریل ۲۰۱۸، برادران وارنر کتی یان را به عنوان کارگردان انتخاب کردند و با مارگوت رابی، سو کرول و برایان آنکلس قرارداد امضا کردند.

رابی نقش خود را به عنوان هارلی کوئین از مجموعه جوخه خودکشی آغاز کرد. بازیگران دیگر فیلم ماری الیزابت (شکارچی) – ژورن اسمولت بل (قناری سیاه) – اوان مک گرگور (ماسک سیاه) – روزی پرز (رنه مونتویا) می باشند.

پرندگان شکاری در سال ۲۰۲۰ اکران شد و ۲۰۱ میلیون دلار فروش داشت که متاسفانه ویروس کرونا شروع شد و اکران آن به صورت کامل شکل نگرفت و ضررهای زیادی به این فیلم سینمایی دی سی وارد شد. این فیلم دنیای سینمایی دی سی تماما با قهرمان های زن ایجاد شده است، اما داستان آن خیلی جذاب نیست.

قسمت دوم زن شگفت انگیز ۱۹۸۴ – سال تهدید جهان با سلاح های اتمی

همانطور که می‌دانید اولین قسمت از فیلم زن شگفت انگیز داستان های جنگ جهانی را به صورت تخیلی بازگو می‌کند. قسمت دوم در سال ۱۹۸۴ رخ می‌دهد و داستان از آنجایی آغاز می‌شود که یک شی باستانی مرموز پیدا می‌شود.

زن شگفت انگیز 2 - فیلم های سینمایی دی سی

شایعه بزرگی وجود دارد که اگر کسی این سنگ را در دستش بگیرد و هر آرزویی کند برآورده خواهد شد. اما از آنجایی که همه چیز قیمت دارد، برآورده شدن آرزوی افراد برابر است با از دست دادن چیز ارزشمند دیگر.

موضوع فیلم آنجایی عجیب می‌شود که معشوقه زن شگفت انگیر (استیو) پس از آرزوی این قهرمان از دنیای مردگان بازمی‌گردد، اما باعث می‌شود که این قهرمان دیگر قدرت سابق خود را نداشته باشد. موضوعی که او ابتدا از آن بی خبر است.

داستان این فیلم دنیای سینمایی دی سی از آنجایی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که مکسول لرد به دنبال این شی باستانی می‌گردد تا این شانس را داشته باشد که فعالیت های خبیثانه خود را به واقعیت تبدیل کند.

نمی‌توان قسمت دوم زن شگفت انگیز را یک فیلم ابرقهرمانی با درگیری های زیاد دانست، اما داستان آن جذابیت دارد و بسیاری از حقیقت های زندگی را با چاشنی تخیل معرفی می‌کند. این فیلم یکی از جدیدترین فیلمهای دنیای سینمایی دی سی به شمار می‌رود.

جدول فروش و هزینه ساخت فیلم ها

فیلم های سینمایی دی سیفروش جهانیهزینه ساخت
سوپرمن: مرد فولادی۶۶۸ میلیون دلار۲۲۵ میلیون دلار
بتمن در مقابل سوپرمن۸۷۳ میلیون۲۵۰ میلیون
جوخه خودکشی۷۴۶ میلیون۱۷۵ میلیون
زن شگفت انگیز۸۲۱ میلیون۱۴۹ میلیون
لیگ عدالت۶۵۷ میلیون۳۰۰ میلیون
آکوامن۱.۱۵ میلیارد دلار۱۶۰ میلیون دلار
شزم!۳۶۵ میلیون۱۰۰ میلیون
پرندگان شکاری۲۰۱ میلیون۸۴ میلیون
زن شگفت انگیز ۱۹۸۴۱۳۲ میلیون۲۰۰ میلیون

فیلم های آینده دی سی

 • جوخه خودکشی آگست ۲۰۲۱ (The Suicide Squad)
 • بتمن اکتبر ۲۰۲۱ (The Batman)
 • بلک آدام دسامبر ۲۰۲۱ (Black Adan)
 • فلش ژوئن ۲۰۲۲ (The Flash)
 • شزم ۲ نوامبر ۲۰۲۲ (Shazam! 2)
 • آکوامن ۲ دسامبر ۲۰۲۲ (Aquaman 2)

البته تاریخ های ذکر شده ممکن است به دلیل ویروس کرونا تغییراتی داشته باشد.

کمپانی برادران وارنر در گذشته فیلم های ابرقهرمانی خود مانند بتمن را با Legendary و دی سی می‌ساختند و از زمانی که Legendary به عنوان یک شرکت مستقل شروع به کار نمود و از کمپانی جدا شد، برادران وارنر از سال ۲۰۱۳ فیلم های ابرقهرمانانه خود را همراه با دی سی می سازند.

استودیو دی سی در ساخت فیلم های ابرقهرمانانه تنها نیست و رقیب سرسخت آن استودیو مارول است که در چند سال اخیر هواداران بسیاری را کسب کرده است.

در سال های گذشته تلاش های بسیاری برای نجات دنیای سینمایی دی سی انجام شده و باعث شده که این استودیو تا حدودی موفقیت هایی را کسب نماید. در صورتی که علاقه دارید بیشتر درباره این شخصیت ها بدانید، حتما مطلب قهرمانان دی سی و مارول را بخوانید.

مطلب جالبی بود؟ با رای خود ما را مطلع کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

به عنوان یک نویسنده همیشه تلاشم این بوده که با ایجاد محتوا بتونم ارزش بالایی به کاربران عزیز ارائه کنم. هدفم در تیپس سنتر هم همین بوده و اطلاعاتم رو بیشتر می‌کنم تا تجربه مناسبی برای خوانندگان ایجاد کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *