دنیای سینمایی دی سی

دنیای سینمایی دی سی | معرفی فیلم ها

آخرین بروز رسانی آذر ۱۴ام, ۱۳۹۹

دنیای سینمایی دی سی اصطلاحی است که برای فیلم های ابرقهرمانی ساخته توسط برادران وارنر و شخصیت های کامیک دی سی استفاده می شود. این جهان مشترک با کتاب های کامیک، برنامه های تلویزیونی (سریال ها)، بازیگران و شخصیت ها ایجاد شد. فیلم ها از سال ۲۰۱۱ به بعد توسط استودیو دی سی و کمپانی برادران وارنر که یکی از معروف ترین شرکت های فیلم سازی است در دست تولید هستند.

کمپانی تا به حال هشت فیلم با برنامه ریزی های بسیار توزیع کرده است. دنیای سینمایی دی سی در رتبه یازدهم پرفروش ترین فیلم های فرانچایز قرار گرفته است. پرفروش ترین فیلم آن “آکوامن” است که فروش جهانی آن بالغ بر ۱.۱۵ میلیارد دلار در سراسر جهان بوده و تا به امروز پرفروش ترین فیلم دی سی می باشد.

فیلم های منتشر شده دی سی و برادران وارنر

 • سوپر من: مرد فولادی ۲۰۱۳ (Man of Steel)
 • بتمن در مقابل سوپر من: شروع عدالت ۲۰۱۶ (Batman v Superman: Dawn of Justice)
 • جوخه خودکشی ۲۰۱۶ (Suicide Squad)
 • زن شگفت انگیز ۲۰۱۷ (Wonder Woman)
 • لیگ عدالت ۲۰۱۷ (Justice League)
 • آکوامن ۲۰۱۸ (Aquman)
 • شِزَم! ۲۰۱۹ (Shazam!)
 • پرندگان شکاری ۲۰۲۰ (Birds of Prey)

فیلم سوپر من ۲۰۱۳

کال ال یا همان کلارک کنت، سالها پیش به عنوان نوزادی توسط پدر و مادرش از سیاره کریپتون به زمین فرستاده می شود. کلارک توسط جاناتان و مارتا کنت (والدین نانتی آن) در یک مزرعه بزرگ شده و خود را به عنوان “سوپرمن” شناخته و یاد می گیرد که توانایی هایش برای حفظ صلح بهتر است تا اینکه بخواهد جهان را تسخیر کند.

فیلم سینمایی سوپرمن: مرد فولادی

دیوید اس گویر در طول ساخت فیلم (Batman: The Dark Night Rises)، ایده های خود را در مورد چگونگی ارائه سوپر من در زمینه مدرن به کریستوفر نولان گفته بود. تحت تاثیر مفهوم گویر، نولان ایده او را به استودیو دی سی فرستاد، آنها نولان و گویر را به عنوان نویسنده و تولید کننده استخدام کردند، به دلیل اینکه فیلم بتمن ۲ (The Dark Night) موفقیت مالی خوبی کسب کرده بود. زک اسنایدر برای کارگردانی سوپر من در سال ۲۰۱۰ استخدام شد. در ژانویه ۲۰۱۱، هنری کیویل به عنوان کال ال – کلارک کنت، بازیگر نقش سوپرمن انتخاب شد. این فیلم در سال ۲۰۱۳ توانست به فروش ۶۶۸ میلیون دلاری دست یابد.

بتمن در مقابل سوپر من ۲۰۱۶

موضوع این فیلم درباره تقابل بتمن در مقابل سوپرمن بوده که بروس وین (بتمن)، قصد دارد انتقام سختی از سوپرمن بگیرد. جمله معروف این فیلم که در تریلر توجه ویژه ای به آن شد: “بتمن به سوپرمن می گوید که تو خون ریزی می کنی?” برای همگان روشن است که بتمن یک انسان است و هیچگونه نمی تواند در برابر سوپرمن که یکی از قویترین ابرقهرمان های دنیا است، مقابله کند؛ اما داستان فیلم به گونه ای ایجاد شده تا چنین اتفاقی ممکن شود. در حالی که این دو قهرمان درحال مبارزه با یکدیگر هستند، شخصیت شرور فوق العاده قدرتمندی ظاهر می شود. این فیلم یکی از پرهزینه ترین فیلم های سینمای هالیوود بوده و برای اولین بار شخصیت زن شگفت انگیز را در این فیلم مشاهده می کنیم.

بتمن در مقابل سوپرمن

کارگردان این فیلم نیز زک اسنایدر بوده و بازیگران آن بن افلک (بتمن) – هنری کیویل (سوپرمن) – گَل گَدوت (زن شگفت انگیز) هستند. بتمن در مقابل سوپرمن در سال ۲۰۱۶ اکران شد و توانست فروش ۸۷۳ میلیون دلاری را در سینماهای جهان کسب کند.

فیلم جوخه خودکشی ۲۰۱۶

پس از درگذشت سوپرمن، یک آژانس مخفی دولتی برای سرپرستی ماموریت های خطرناک و نجات جهان از تهدیدهای قدرتمند، زندانی هایی را به خدمت گرفت. این گروه دور هم جمع می شوند تا در صورت مشاهده شخصیت شرور و خطرناک برای امنیت مردم جهان، بتوانند اقداماتی را انجام دهند و آن فرد را با نظارت افراد دولتی نابود کنند.

فیلم سینمایی جوخه خودکشی

در فوریه ۲۰۰۹، قبل از توسعه دنیای سینمایی دی سی، برادران وارنر در حال ساخت یک فیلم جوخه خودکشی بودند که دن لین تهیه کنندگی را بر عهده داشت و جاستین مارکز فیلم نامه را نوشت. در اکتبر سال ۲۰۱۴، جوخه خودکشی توسط برادران وارنر رسما اعلام شد که دیوید آیر وظیفه کارگردانی را بر عهده گرفت. در دسامبر همان سال فاش شد که آیر مشغول نگارش فیلمنامه است.

بازیگران اصلی شامل ویل اسمیت (به عنوان Deadshot) – مارگوت رابی (هارلی کوئین) – جرد لتو (جوکر) – جی کورتنی (کاپیتان بومرنگ) – جی هرناندز (ال دیابلو) – آدوئل آکینووی آگباجا (کروکودیل قاتل) هستند. تام هاردی در ابتدا به عنوان بازیگر (Rick Flag) انتخاب شد، اما به دلیل بازی کردن در فیلم The Revenant نتوانست آن نقش را بازی کند و کنار رفت. جوخه خودکشی در سال ۲۰۱۶ بر روی پرده های سینما رفت و توانست ۷۴۶ میلیون دلار فروش داشته باشد.

زن شگفت انگیز ۲۰۱۷

دایانا از سرزمین تمیسیرا، یک مبارز بسیار قدرتمند بوده که دختر شبه خدای معروف “زئوس” است. او که در سرزمین خود به همراه سایر اعضای خانواده زندگی راحت و البته عجیبی را سپری می کند، ناگهان انسانی را مشاهده می کند که به صورت ناگهانی و برای نجات جان خود وارد سرزمین او می شود. پس از سوال های بسیار از آن مرد، متوجه می شوند که جنگ جهانی بین ساکنین زمین آغاز شده و دایانا می خواهد با استفاده از قدرت های خود به انسان ها کمک کند.

فیلم سینمایی واندر وومن - زن شگفت انگیز

گل گدوت بازیگر و مدل اسرائیلی در دسامبر ۲۰۱۳ به عنوان پرنسس دایانا بازیگر زن شگفت انگیز قرارداد سه منظوره امضا کرد که شامل یک فیلم انفرادی بود. در سال ۲۰۱۴ فیلم زن شگفت انگیز رسما توسط کمپانی وارنر در ماه نوامبر معرفی شد که مشخص شد کارگردان آن مایکل مکلارن است. دیگر بازیگر معروفی که در این فیلم نقش آفرینی کرده “کریس پاین” بوده که سابقه بازی در فیلم های مجموعه ای Star Trek را داشته است. اکران فیلم زن شگفت انگیز در سینماهای جهان موفقیت آمیز بوده و توانست ۸۲۱ میلیون دلار فروش داشته باشد.

فیلم لیگ عدالت ۲۰۱۷

پس از مردن سوپرمن، بتمن و زن شگفت انگیز تیمی از قهرمانان را جمع می کنند تا با یک تهدید فاجعه بار جدید روبرو شوند. می توان گفت که کمپانی وارنر و استودیو دی سی تصمیم گرفتند که یک فیلم مانند انتقام جویان (دنیای سینمایی مارول MCU) بسازند که در این کار موفق نبودند. چند شخصیت دور هم جمع شدند تا در مقابل یک تهدید قرار بگیرند، اما قهرمان های لیگ عدالت قابل مقایسه با قهرمان های انتقام جویان نبودند.

فیلم سینمایی لیگ عدالت

یکی از دیگر اشتباهات در ساخت فیلم، این بود که تعدادی شخصیت بدون هیچ معرفی و صحبتی به یکباره وارد دنیای دی سی شدند و برای نجات جان مردم دنیا تلاش کردند. نقطه عطف فیلم به “بازگشت سوپرمن” برمی گردد که فراموش کرده چه کسی است و قصد دارد که گروه لیگ عدالت را نابود کند. اما این اتفاق به نوعی باعث افت فیلم نیز شد، چون زمانی که کال ال متوجه می شود چه کسی است، شخصیت خبیث “ایتن ولف” به هیچ وجه توانایی مقابله با سوپرمن را ندارد و از آن به بعد نمی تواند شخصیت مکملی مناسبی باشد.

بازیگران فیلم بن افلک، هنری کیویل، گل گدوت، جیسون موموآ (آکوامن)، ازرا میلر (فلش)، آمبر هرد (مرا)، ری فیشر (سایبورگ)، کیاران هیندس (استفن ولف) هستند. فیلم به کارگردانی زک اسنایدر و جاش ویدون ساخته شد. هزینه سرسام آور ۳۰۰ میلیونی برای این فیلم توسط کمپانی برادران وارنر اعلام شد و یکی از بزرگترین و فاجعه بارترین فروش های این کمپانی بوده که توانست در زمان اکران تنها ۶۵۷ میلیون دلار فروش داشته باشد.

آکوامن ۲۰۱۸

پس از رسوایی که لیگ عدالت برای استودیو دی سی به همراه آورد، فیلم آکوامن را می توان به عنوان نجات دهنده این دنیای سینمایی و کمپانی برادران وارنر دانست. آرتور کوری یک نگهبان فانوس دریایی نیمه آتلانتیایی است که قصد دارد پادشاهی زیر آب آتلانتیس را در مقابل برادر ناتنی خود، پادشاه اُرم رهبری کند و به دنبال متحد کردن هفت پادشاهی زیر آب است. یکی از فوق العاده ترین فیلم هایی است که توسط دی سی ساخته شده و توصیه می کنم که حتما آکوامن را ببینید. جهان زیر آب در این فیلم به زیبایی هرچه تمام تر ساخته شده و بسیاری از نبرد ها نیز در زیر آب صورت می گیرد.

فیلم آکوامن

در ژوئن ۲۰۱۴، جیسون موموآ به عنوان آرتور کوری بازیگر نقش آکوامن انتخاب شد و ویل بیل و کورت جانستاد مشغول نوشتن فیلمنامه رقابتی برای این شخصیت بودند. در ژوئن سال ۲۰۱۵، جیمز وان به عنوان کارگردان و نظارت بر فیلمنامه جانستاد استخدام شد. در نوامبر همان سال، دیوید لزلی جانسون برای نوشتن فیلمنامه جدید استخدام شد.

بازیگران آکوامن جیسون موموآ، آمبر هرد، ویلیام دفو (ولکو)، تمورا موریسون (پدر آکوامن)، نیکول کیدمن معروف (مادر آکوامن و ملکه آتلانتا) و دلف لونگرن (پادشاه نروس) هستند. فروش این فیلم در گیشه جهانی فوق العاده بود و پرفروش ترین فیلم دنیای سینمایی دی سی نیز به شمار می رود. در سال ۲۰۱۸ آکوامن توانست به فروش ۱.۱۵ میلیارد دلاری دست یابد و اولین فیلم میلیاردی دی سی می باشد.

فیلم شزم! ۲۰۱۹

بیلی باتسون، کودک ۱۴ ساله با گفتن کلمه “شزم” می تواند به یک ابرقهرمان بزرگسال، با حسن نیت یک جادوگر باستانی تبدیل شود. او تلاش می کند تا بر قدرت های خود تسلط داشته باشد و نیروهای خبیث را که توسط دکتر تادئوس سیوانا کنترل می شوند، شکست دهد. داستان این فیلم جذاب است و می توان شزم را به عنوان یک فیلم کمدی ابرقهرمانی معرفی کرد.

فیلم سینمایی شزم!

در آگست ۲۰۱۴، دواین جانسون یا همان راک، علاقه خود را به پروژه شزم نشان داد. در ماه سپتامبر، جانسون نشان داد که قصد دارد در فیلم ضد قهرمان بلک آدام نقش آفرینی کند. تا ژانویه سال ۲۰۱۷، هنری گایدن مشغول کار روی فیلمنامه شزم بود. در ماه جولای مشخص شد که دیوید اف سندبرگ، کارگردانی شزم را بر عهده گرفته است.

ستارگان فیلم به ترتیب زاچاری لوی (شزم) – آشر انجل (بیلی باتسون ۱۴ ساله) – مارک استرانگ (دکتر سیوانا خبیث) – جک دیلان گریزر (کاپیتان مارول جونیور) – گریس فولتون (ماری برومفیلد) – مارتا میلانس (روسا واسکز) و آدام برودی (فرِدی ابرقهرمان) هستند. فروش فیلم شزم در سینماهای جهان به ۳۶۵ میلیون دلار رسید.

پرندگان شکاری ۲۰۲۰

از زمان وقایع جوخه خودکشی، هارلی کوئین جوکر را ترک کرده است. وقتی کاساندرا کِین، یک دختر جوان با الماس متعلق به ارباب جرم و جنایت “ماسک سیاه” فرار می کند، هارلی برای کمک به محافظت از او با قناری سیاه، شکارچی ها و رنه مونتویا یک گروه زنانه را تشکیل می دهند.

هارلی کوئین در فیلم پرندگان شکاری

تا نوامبر سال ۲۰۱۶، پرندگان شکاری بر اساس تیمی از ابرقهرمانان زن به همین نام در حال توسعه بود که کریستینا هاسون به عنوان فیلنامه نویس وارد آن شد. تا آپریل ۲۰۱۸، برادران وارنر کتی یان را به عنوان کارگردان انتخاب کردند و با مارگوت رابی، سو کرول و برایان آنکلس قرارداد امضا کردند. رابی نقش خود را به عنوان هارلی کوئین از مجموعه جوخه خودکشی آغاز کرد. بازیگران دیگر فیلم ماری الیزابت (شکارچی) – ژورن اسمولت بل (قناری سیاه) – اوان مک گرگور (ماسک سیاه) – روزی پرز (رنه مونتویا) می باشند. پرندگان شکاری در سال ۲۰۲۰ اکران شد و ۲۰۱ میلیون دلار فروش داشت که متاسفانه ویروس کرونا شروع شد و تا به حال اکران آن نیمه تمام باقی مانده است.

جدول فروش و هزینه ساخت فیلم ها

فیلمفروش جهانیهزینه ساخت
سوپرمن: مرد فولادی۶۶۸ میلیون دلار۲۲۵ میلیون دلار
بتمن در مقابل سوپرمن۸۷۳ میلیون۲۵۰ میلیون
جوخه خودکشی۷۴۶ میلیون۱۷۵ میلیون
زن شگفت انگیز۸۲۱ میلیون۱۴۹ میلیون
لیگ عدالت۶۵۷ میلیون۳۰۰ میلیون
آکوامن۱.۱۵ میلیارد دلار۱۶۰ میلیون دلار
شزم!۳۶۵ میلیون۱۰۰ میلیون
پرندگان شکاری۲۰۱ میلیون۸۴ میلیون

فیلم های آینده دی سی

 • زن شگفت انگیز ۱۹۸۴ آگست ۲۰۲۰ (Wonder Woman 1984)
 • جوخه خودکشی آگست ۲۰۲۱ (The Suicide Squad)
 • بتمن اکتبر ۲۰۲۱ (The Batman)
 • بلک آدام دسامبر ۲۰۲۱ (Black Adan)
 • فلش ژوئن ۲۰۲۲ (The Flash)
 • شزم ۲ نوامبر ۲۰۲۲ (Shazam! 2)
 • آکوامن ۲ دسامبر ۲۰۲۲ (Aquaman 2)

البته تاریخ های ذکر شده ممکن است به دلیل ویروس کرونا تغییراتی داشته باشد.

کمپانی برادران وارنر در گذشته فیلم های ابرقهرمانی خود مانند بتمن را با Legendary و دی سی می ساختند و از زمانی که Legendary به عنوان یک شرکت مستقل شروع به کار نمود و از کمپانی جدا شد، برادران وارنر از سال ۲۰۱۳ فیلم های ابرقهرمانانه خود را همراه با دی سی می سازند.

استودیو دی سی در ساخت فیلم های ابرقهرمانانه تنها نیست و رقیب سرسخت آن استودیو مارول است که در چند سال اخیر هواداران بسیاری را کسب کرده است. در سال های گذشته تلاش های بسیاری برای نجات دنیای سینمایی دی سی انجام شده و باعث شده که این استودیو تا حدودی موفقیت هایی را کسب نماید. در صورتی که علاقه دارید بیشتر درباره این شخصیت ها بدانید، حتما مطلب قهرمانان دی سی و مارول را بخوانید.

مطلب جالبی بود؟ با رای خود ما را مطلع کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *