جاهای دیدنی اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان که حتما باید از آنها بازدید کنید

آخرین بروز رسانی اسفند ۲۱ام, ۱۳۹۹

اصفهان شهری است که در ایران به نصف جهان معروف است و تقریبا تمامی اقشار کشور از این نام آگاه هستند. از همین رو، بسیاری از جاهای دیدنی اصفهان برای مردم ایران و برخی از کشورهای جهان شناخته شده هستند.

مکان هایی مانند سی و سه پل، پل خواجو، میدان نقش جهان و …

در این مقاله به معرفی این جاذبه های گردشگری و بسیاری دیگر از دیدنی های شهر اصفهان می‌پردازم. برای اولین بار که این شهر تاریخی رو دیدم، واقعا جذبش شدم. گوشه به گوشش پر از جاهایی که جای پای گردشگرای زیادی از نقاط مختلف جهان دیده می‌شود. البته مردم کشور نیز عموما زیاد از دیدن جاذبه های این شهر لذت می‌برند.

این یکی از شهرهای ایران است که آثار و بناهای تاریخی آن باعث شده تا بازدیدکنندگان زیادی در هر فصل از سال به آنها مراجعه کنند. اما سوال اصلی اینه که جاهای دیدنی اصفهان کجاست؟

با من در تیپس سنتر همراه باشید.

۱. میدان نقش جهان

احتمالا این مکان جذاب را در تبلیغات تلویزیون دیده اید یا اینکه می‌دانید میدان نقش جهان یکی از آثار میراث جهانی یونسکو است. این مکان قبل از انقلاب اسلامی با نام میدان شاه شناخته میشد.

میدان نقش جهان - جاهای دیدنی اصفهان
تصویر بخشی از میدان نقش جهان اصفهان

این میدان به عنوان الماس شهر شناخته شده و مکانی به شمار می‌رود که هر بازدیدکننده ای از دیدن آن لذت می‌برد.

بسیاری از معروف ترین جاهای دیدنی اصفهان در گوشه گوشه این میدان قرار گرفته اند. این نیز به عنوان یکی دیگر از دلایل برای بازدید از میدان نقش جهان به شمار می‌رود.

۲.کلیسای وانک

وانک نام کلیسایی است که در محله جلفا اصفهان قرار گرفته و زمان ساخت آن به تاریخ ارمنی هایی که در این شهر زندگی می‌کرده اند بازمی‌گردد.

علاوه بر اصفهان، کلیساهای بسیاری در شهر تهران وجود دارند که اگر علاقه مند بودید می‌توانید اطلاعات بیشتری از آنها در مقاله جاهای دیدنی تهران بخوانید.

کلیسای وانک - مکان های دیدنی اصفهان

زمانی که شاه عباس دوم (یکی از قدرتمندترین پادشاهان دوره صفوی) در ایران حکومت می‌کرد، خشت این بنا نهاده شد. همچنین پل خواجو و بسیاری از مکان های دیدنی اصفهان نیز در زمان این پادشاه با اقتدار ساخته شده است.

زمانی که در جلوی کلیسای وانک قرار می‌گیرید، یک برج ناقوس در مقابل شماست، به همراه یک سنگ بزرگ و سنگ های مرمری که برای زیبایی نمای این مکان نصب شده اند.

این جاذبه گردشگری توسط ماردیروس گوورگ خوردانیان در سال ۱۹۳۱ میلادی ساخته شده و به شهر اصفهان هدیه داده شده است. توصیه من این است اطلاعات بیشتر درباره کلیسای وانک را از ویکی پدیا بخوانید.

۳. سی و سه پل – جاهای دیدنی اصفهان در شب

یکی دیگر از شاهکارهای اصفهان که علاوه بر مردم اصفهان، در بین کل ایرانی ها کاملا شناخته شده است. سی و سه پل روی زاینده رود بنا شده و سازنده آن استاد حسین بنا اصفهانی بوده است.

سی و سه پل - جاهای دیدنی اصفهان در شب

این پل فوق العاده یکی از بهترین جاهای دیدنی اصفهان است که توسط هنرمندان معروفی از جهان مورد تائید واقع شده است. همچنین این پل با نام الله وردی‌خان نیز شناخته می‌شود و این نام به این دلیل است که خان با پول خود پل را ساخته است.

باید بدانید که سی و سه پل در سال ۱۳۱۰ در بین آثار ملی ایران به ثبت رسید. یک حقیقت محض درباره این مکان دیدنی وجود دارد که اگر پایه های آن در آب رودخانه زاینده نباشند، ممکن است آسیب ببینند و از طریق رطوبت هیچ مشکلی برای آنها به وجود نمی‌آید!

۴. مسجد شیخ لطف الله

عموما در هر کدام از شهرهای ایران چند مسجد تاریخی وجود دارد که شهر سنتی اصفهان نیز از این قائله مستثنی نیست. قدمت ساخت مسجد شیخ لطف الله اصفهان به بیش از ۵۰۰ سال می‌رسد.

مسجد شیخ لطف الله شهر اصفهان

این مسجد در محوطه مربوط به میدان نقش جهان قرار گرفته و بسیاری از بازدیدکنندگان داخلی و خارجی از این مکان تاریخی نیز دیدن می‌کنند.

با توجه به اینکه یک بنای قدیمی شناخته می‌شود، در دوره رضاشاه پهلوی دستور بازسازی آن صادر شده است. پسر استاد حسین بنا اصفهانی (محمدرضا) سازنده این مسجد باشکوه است که به دستور شاه عباس اول ساخت این مکان مذهبی را برعهده گرفت.

۵. پل خواجو – جاهای دیدنی اصفهان در پاییز و زمستان

پل خواجو نیز همانند سی و سه پل روی زاینده روی قرار گرفته، اما محل قرارگیری آن در کنار این جاذبه دیدنی است. این پل در تمام فصل ها زیبایی های خاص خود را دارد، اما نهایت جذابیت آن در فصل پاییز است. از همین رو پل خواجو به عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان در پاییز محسوب می‌شود.

پل خواجو - جاهای دیدنی اصفهان در پاییز و زمستان

می‌توان به جرئت گفت که بیشتر از ۲۰ درصد مردم ایران یک عکس یادگاری روی پل خواجو انداخته اند. جالب است بدانید که با نام های پل شاه (شاه عباس صفوی) و پل بابارکن الدین نیز شناخته می‌شود.

 ساختمان کوچکی که در بخش وسط این پل قرار گرفته، به عنوان استراحت‌گاه شاه عباس و اعضای خانواده او ساخته شده و هنوز نیز پابرجاست. یعنی این بنا چیزی حدود ۴۰۰ سال قدمت دارد که شکوه معماری زمان قدیم ایران را نشان می‌دهد.

به این دلیل که در محله خواجو واقع شده به آن پل خواجو گفته می‌شود. نقش و نگارهای ایجاد شده در این پل می‌تواند برای بسیاری از افراد جذاب باشد.

۶. عمارت عالی قاپو

عالی قاپو را می‌توان یکی از شاهکارهای هنری و جاهای دیدنی اصفهان در شب دانست. این عمارت در بخش غربی میدان نقش جهان قرار گرفته و در گذشته به عنوان ساختمان دولت دوره صفویه شناخته میشد.

عمارت عالی قاپو - جاهای دیدنی اصفهان در شب

موضوعی که باعث می‌شود عالی قاپو در میان معماری های برگزیده ایران قرار بگیرد، هنرمندی رضا عباسی است که نمای بیرونی آن را به زیباترین شکل طراحی کرده است.

به نوعی می‌توان گفت که نام اصلی این جاذبه گردشگری آلاقاپو است که هنگامی که ترک زبان ها حاکم اصفهان شناخته می‌شدند ساخته شده است. این عمارت در حکومت پادشاه های صفوی تکمیل و مرمت گردید.

۷. سبزه میدان اصفهان

از آنجایی که سبزه میدان اصفهان در یکی از شلوغ ترین بخش های اصلی شهر قرار گرفته، به عنوان یک جاذبه پر رفت و آمد شناخته می‌شود.

سبزه میدان اصفهان - جاذبه های گردشگری اصفهان

همچنین با نام میدان کهنه نیز نام‌گذاری شده و یکی از قدیمی ترین جذابه های گردشگری اصفهان به شمار می‌رود. شامل محوطه بزرگی است و بازار بزرگ اصفهان در نزدیکی آن قرار دارد.

چندین حوزچه بسیار زیبا در این محوطه قرار گرفته و باعث می‌شود سبزه میدان در زمان تاریک شدن هوا جذابیت خاصی به آن داده است. از همین رو، این میدان به عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان در شب شناخته می‌شود.

۸. محله جلفا

جلفا به عنوان یکی از قدیمی ترین محله های شهر اصفهان شناخته شده و بافت محیطی آن شبیه به محله های قدیمی فرانسوی است.

محله جلفا - جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

از بخش های دیدنی این مکان می‌توان به میدان جلفا، کلیسا وانک اشاره داشت که جزو جاهای دیدنی اصفهان به شمار می‌روند. این منطقه نسبت به سایر مناطق گردشگری متفاوت است و زیبایی های مختلفی مانند یک ساعت بزرگ دارد.

از آنجایی که محله جلفا خانه اکثر ارمنی ها به شمار می‌رود، با سفر به اینجا می‌توانید با فرهنگ کشور ارمنستان آشنا شوید. نزدیک به ۴۰۰ سال است که از ساخت این بنای جذاب می‌گذرد.

۹. آکواریوم اصفهان

دیدن انواع آبزی ها حس آرامش خاصی را به انسان منتقل می‌کند. در یک محیط زیبا و تقریبا شبیه به اقیانوس، تماشای ماهای های مختلف بسیار لذت بخش خواهد بود.

آکواریوم اصفهان - جاهای دیدنی اصفهان در زمستان

گونه هایی از ماهی های مختلف در آکواریوم اصفهان زندگی می‌کنند و همچنین چند نوع کوسه مختلف نیز در این مکان دیدنی حضور دارند.

هزینه های زیادی برای تهیه این مکان انجام شده و نمای بیرونی این ساختمان نیز جذابیت خاصی دارد. بدون شک این مکان می‌تواند یکی از بهترین مکان هایی باشید که در مدت زمان سفر خود به اصفهان از آن لذت خواهید برد.

۱۰. حمام قاضی

حمام قاضی یکی از قدیمی ترین حمام های ایرانی به شمار می‌رود که در شهر اصفهان بنا شده است. این مکان یکی از جذابیت های خاص شهر برای مهاجرین خارجی محسوب شده و آنها را به خوبی با فرهنگ ایران آشنا می‌کند.

حمام قاضی - مکان های دیدنی شهر اصفهان

فضای داخلی حمام قاضی در سال های اخیر دچار تغییرات گسترده ای شده و به زیبایی تزئین شده است. به عنوان یکی از آثار باستانی شهر به شمار می‌رود.

بازدیدکنندگان از این حمام می‌توانند لنگ به تن کرده و از خوردن دسرها و انواع نوشیدنی ها که در این مکان عرضه می‌شود، در کنار دوستانشان لذت ببرند.

۱۱. باغ گل های اصفهان

بدون شک می‌توان گفت که باغ گل های اصفهان یکی از جاذبه های دیدنی شهر اصفهان به شمار می‌رود. لحظات خوش و البته عاری از گرد و غبار را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می‌آورد.

باغ گل های اصفهان - بهترین جاهای دیدنی شهر اصفهان

تفاوتی ندارد در چه فصلی از این محیط بازدید می‌کنید؛ باغ گل های اصفهان واقعا زیباست. اینجا یک باغ کامل و بزرگ است که گونه های گیاهی متنوعی در آن قرار دارند. از گل های کوچک و رنگارنگ گرفته تا درختان سر به قلم کشیده.

این جاذبه گردشگری شهر اصفهان چشم اندازهای دیگری همچون، آبشار، برکه و حیوانات آبزی دارد. همه این موارد می‌توانند برای بازدیدکنندگان یک روز منحصر بفرد بسازند. توصیه من این است که اگر نیاز به اطلاعات بیشتری از باغ گل های اصفهان دارید، به مقاله کارناوال سر بزنید.

۱۲. پارک کوهستانی صفه – جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

یکی از متفاوت ترین جاهای دیدنی اصفهان پارک کوهستانی صفه است که در موقعیت جغرافیایی ایده آل قرار گرفته است. این پارک در کوه صفه قرار گرفته و در نقطه بسیار مرتفعی قرار دارد.

پارک کوهستانی صفه - جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

جالب است بدانید که این مرکز علاوه بر جاذبه های طبیعی، موارد دیگری را برای علاقه مندان در نظر گرفته است. ایجاد یک شهر بازی و پارک بادی یکی از مهم ترین عواملی است که بازدیدکنندگان را جذب می‌کند.

همچنین، وجود تله کابین و سالن های بولینگ باعث می‌شود افراد بیشتری برای حضور در این پارک علاقه مند شوند. جالب است بدانید که قلعه دژ نیز در این مکان قرار داشته که احتمالا کمتر کسی از وجود آن مطلع باشد.

۱۳. آرامگاه صائب تبریزی

آرامگاه صائب تبریزی یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که تاسیس آن به دوره پهلوی برمی‌گردد. در سال ۱۳۳۲ در میان آثار ملی ایران ثبت شده است. این آرامگاه یکی از شاعران معروف ایران است و با نام صائبیه نیز شناخته می‌شود.

آرامگاه صائب تبریزی - جاذبه های گردشگری اصفهان

احتمالا با شنیدن نام این آرامگاه فکر کرده اید که مقبره این شاعر در تبریز قرار گرفته، اما بعد از اینکه متوجه می‌شویم در اصفهان وجود دارد متعجب می‌شویم. حداقل برای من که اینگونه بود. چیزی که در شهرا صفهان بسیار دیده می‌شود، بناهای تاریخی است که با معماری بی نظیر طراحی شده اند.

وجود درختان زیبا، آرامگاه با معماری جذاب و آب نماهای زیبا تضمین حضور بازدیدکنندگان از این مکان را می‌دهد. ساخت بنایی برای یادبود این شاعر باعث می‌شود علاقه مندان به هنر و گردشگری هرساله از این مکان دیدن می‌کنند.

۱۴. پل بزرگ‌ مهر

پل بزرگمهر یکی از زیباترین پل های شهر اصفهان است؛ مخصوصا اگر شبانه از آن بازدید کنید. مانند سایر پل های زیبای این شهر، بزرگمهر نیز روی زاینده رود قرار گرفته و تقریبا می‌توان گفت دورتادور این رودخانه از زیبایی های منحصر بفرد تکمیل شده است.

پل بزرگ مهر اصفهان - مکان های گردشگری اصفهان

این یکی از جاهای دیدنی اصفهان در شب است که در نزدیکی آن پل خاجو قرار گرفته و باغ گلها نیز در کنار آن قرار دارد. ارتفاع کمی با سطح آب داشته و از این بابت کمی متفاوت است. تقریبا هر شب اینجا پاتوق دوستان و اعضای خانواده ها است که برای دورهم جمع شدن به اینجا آمده اند. موضوعی که کرونا باعث لغو تعدادی زیادی از آنها شد.

۱۵. موزه تاریخ طبیعی اصفهان

تاریخ طبیعی اصفهان در این موزه کاملا به چشم می‌آید. سقف ها و معماری های فوق العاده ای که در این شهر تاریخی ساخته شده اند در این موزه، مقابل دیدگان بازدید کنندگان قرار می‌گیرند.

موزه تاریخ طبیعی اصفهان

چندین سالن برای بازدیدکنندگان در این موزه طراحی شده که آثار قدیمی و جذابی در تمامی آنها وجود دارد. علاوه بر موزه، محیط زیبایی در این بنای قدیمی ایجاد شده است. یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان است که با دیدنی های این شهر از جمله چهل ستون و عالی قاپو در فاصله کمی قرار گرفته است.

بازدید از سالن های موزه تاریخ طبیعی اصفهان کاملا لذت بخش است و حس و حال خوبی به هر فرد منتقل می‌کند. آثارهای مختلفی از جمله جانورشناسی، زمین شناسی، گیاه شناسی، جانوران مهره دار و بسیاری مورد دیگر در این موزه وجود دارد.

۱۶. فرودگاه اصفهان

فرودگاه شهید بهشتی اصفهان یک فرودگاه بین المللی است و با توجه به حضور توریست ها فعالیت زیادی دارد. البته با شیوع ویروس کرونا عبور و مرور در این فرودگاه به طور چشم گیری کاهش یافته است.

فرودگاه بین المللی شهر اصفهان

طبق گفته ویکی پدیا، در سال ۲۰۱۶ بیش از ۲۳۰۰۰ پرواز و فرود در این فرودگاه صورت گرفته که آمار قابل قبولی به شمار می‌رود. از این مرکز امکان سفر به کل کشور وجود دارد و پروازهای خارجی مانند مقاصد دبی، مدینه، کویت، نجف و … انجام می‌شود.

عملا این فرودگاه نباید در بین جاهای دیدنی اصفهان قرار بگیرد، اما در صورتی که در اینجا حضور دارید، می‌توانید از گوشه و کنار آن لذت ببرید. مجموعه خدمات رفاهی، هتل های فرودگاه می‌توانند بخشی از نیازهای بازدیدکنندگان را رفع کنند.

۱۷. میدان جلفا

میدان جلفا یکی از آثار زیبای شهر اصفهان به شمار می‌رود. جلفا به عنوان منطقه زندگی ارمنیان این شهر شناخته می‌شود. بناهای ایجاد شده در میدان جلفا برای هر بازدیدکننده ای جذاب است و بهتر اینکه بازدید از این منطقه کاملا رایگان است.

میدان جلفا - جاهای دیدنی اصفهان کجاست

کسانی که تا به حال تجربه بازدید از این مکان را ندارند، گمان دارند که یک میدان شلوغ و بسیار بزرگ است. در اصل میدان های قدیمی بنا شده باعث شده اند که افراد علاقه مند به گشت و گذار نسبت به این مکان علاقه مند شوند.

مطابق معمول شاه عباس دوم نقش مهمی در وسعت میدان جلفا داشته است. این یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان است که تمام آن توسط سنگ فرش های زیبایی از باقی مناطق شهر متفاوت شده است.

۱۸. پارک جنگلی ناژوان

پارک جنگلی ناژوان که به عنوان منطقه جنگلی نیز شناخته می‌شود به عنوان منشا اصلی تنفس شهر اصفهان به شمار می‌رود. این منطقه مساحت بزرگی دارد و شامل زمین های ورزشی، مناطقی برای قایق رانی، زمین بازی کودکان و بسیاری جاذبه های دیگر می‌شود.

پارک جنگلی ناژوان - جاذبه های گردشگری شهر اصفهان

برخی از جاهای دیدنی شهر اصفهان نیز در این منطقه قرار گرفته که باغ پرندگان یکی از آنها به شمار می‌رود. همچنین باید بدانید که در کنار این مکان طبیعی رودخانه زاینده رود می‌گذرد که زیبایی های ناژوان را چند برابر می‌کند.

این امر باعث می‌شود آب و هوای خنک و معتدلی داشته باشد و بازدیدکنندگان بتوانند زمان بیشتری در این پارک بگذارنند. شهرداری اصفهان مالک این منطقه طبیعی است و همه روز سال برای عموم مردم باز است. تمامی مساحت پارک جنگلی ناژوان طبق گفته ویکی پدیا ۱۲۰۰ هکتار است.

۱۹. بازار قیصریه

بازار قیصریه یا بهتر است آن را با نام اصلی آن یعنی بازار فرش بشناسیم. زیباترین شاهکارهای فرش های ایرانی را می‌توان در این بازار بزرگ مشاهده کرد و فضاهای خالی خانه را با این محصولات جذاب تکمیل کرد. در دوران صفویه، بازار قیصریه به عنوان مرکز اصلی خرید و فروش به شمار میرفت و نقش و نگار جذابی به میدان نقش جهان داده است.

بازار قیصریه - مکان های دیدنی اصفهان

همانند بسیاری از جاذبه های گردشگری اصفهان که در این مقاله خواندید، طرح ها و علائم جذابی در بخش گنبدهای بازار قیصریه طراحی شده است. به طور کلی این طراحی ها برای تامین نور کافی بازار ایجاد شده، اما غیر از آن جلوه و نگاه ویژه ای به آن داده است.

در سال ۱۳۱۷ به آثار ثبت شده در آثار ملی کشور اضافه شده و از آن زمان به بعد نیز به عنوان یک بازار مرکزی به فعالیت ادامه داده است. قسمت ورودی این بازار با نام سردر قیصریه شناخته می‌شود که نمای بسیار زیبایی داشته و یک حوضچه کوچک دارد که زیبایی های این بازار را دوچندان می‌کند.

۲۰. باغ پرندگان اصفهان

بیش از دو دهه از پیدایش این مکان گردشگری و جذاب شهر اصفهان می‌گذرد. باغ پرندگان توسط شهرداری اصفهان در سال ۱۹۹۸ میلادی (۱۳۷۷ قمری) تاسیس شد و تقریبا بعد از گذشت ۲ سال فعالیت خود را آغاز کرد.

باغ پرندگان شهر اصفهان

شامل یک منطقه ۱۷ هزار متری می‌شود که فضایی ایده آل برای زندگی نژادهای پرندگان مختلف است. وقتی از جانداران زنده این مکان صحبت می‌شود، بیش از ۵۰۰۰ پرنده از ۱۳۰ گونه مختلف در این باغ نگهداری می‌شود.

همانطور که ویکی پدیا می‌گوید پرندگان این باغ بزرگ از کشورهایی همچون استرالیا، اندونزی، چین، تانزانیا و بسیاری از آنها در ایران پرورش داده شده اند. باغ پرندگان اصفهان یک جای معمولی نیست، به عنوان مکانی با صف های شلوغ آخر هفته شناخته می‌شود.

این باغ در منطقه جنگلی ناژوان قرار گرفته و یکی از سرگرم کننده ترین بخش های آن نیز به شمار می‌رود. با بازدید از بخش مربوط به هر پرنده طبیعت زندگی آن گونه را حس خواهید کرد؛ به این دلیل که محیط زندگی آنها با محیط زندگی واقعی آنها در طبیعت شبیه سازی شده اند.

۲۱. خانه تاریخی زهتاب

یکی دیگر از بخش های مربوط به آثار ملی به نام خانه تاریخی زهتاب اصفهان اختصاص داده شده است. این جای دیدنی یک خانه قدیمی مربوط به دوره قاجار است که عموما علاقه مندان به تاریخ و آثار باستانی را به خود جذب می‌کند.

خانه تاریخی زهتاب در شهر اصفهان

زیبایی های خانه زهتاب برای هر علاقه مند آثار قدیمی بسیار جذاب به شمار می‌رود و افراد متولد دهه ۵۰ و ۶۰ را به یاد سریال ها و فیلم های قدیمی زمان کودکی‌ و نوجوانی‌شان می‌اندازد. در چند سال گذشته بنا به دلایل نامشخص تخریب و مجددا بنا شد!

مانند تمامی بناهای اصفهان، این بنا نیز از نقش و نگارهای بسیار جذاب تشکیل شده و در حیاط آن یک حوضچه کوچک قرار گرفته است. البته این خانه بعد از مرمتی که در سال های اخیر در آن انجام شده، چهره و نقش نگار متفاوتی نسبت به قبل پیدا کرده است.

۲۲. موزه هنرهای تزئینی و معاصر اصفهان

در شهر اصفهان اگر نزدیک منطقه نقش جهان بشوید، در طول یک روز کامل نمی‌توانید تمامی جاهای دیدنی آن را ببینید. همانطور که می‌دانید جاهای دیدنی شهر اصفهان بدون داشته یک موزه تزئینی تقریبا کامل نمی‌شود. این یک موزه جذاب است که هنر مردم اصفهان و هنرمندانی که در این شهر زندگی کرده اند را به عموم مردم نمایش می‌دهد.

موزه هنرهای تزئینی و معاصر اصفهان - جاهای دیدنی اصفهان کجاست

مانند بسیاری از جاذبه های گردشگری اصفهان، این بنای تاریخی نیز توسط شاه عباس اول ساخته شد و ابتدا به عنوان یکی از ساختمان های دولت شروع به کار کرد. یک بخش هنری نیز در نزدیکی این موزه قرار دارد که در بخش معاصر قرار گرفته و آثاری از هنرمندان و نویسندگان معروف را شامل شده است.

سبک ها و شیوه های آثار هنری مختلفی در این موزه به نمایش درآمده اند. تابلوهای جذاب نقش و نگارهای ایجاد شده در ساختمان ها که هرکدام زیبایی منحصر بفردی دارند. همه اینها باعث می‌شوند تا موزه های هنری و معاصر اصفهان یکی از جذابیت های این شهر به شمار بیایند.

۲۳. ساختمان منارجنبان

منارجنبان یکی از قدیمی ترین ساختمان های اصفهان و ایران به شمار می‌رود. آن طور که ویکی پدیا می‌گوید: ساخت این بنا به سال ۷۱۶ قمری برمی‌گردد. این ساختمانی است که بخش های بالایی آن تکان می‌خورد!

ساختمان منارجنبان - جذاب ترین دیدنی های اصفهان

دقیقا نام این بنا به همین دلیل انتخاب شده است؛ به این دلیل که مناره های آن تکان می‌خورند و از همین رو آن را منارجنبان نامیدند. احتمالا این ساختمان آنقدر معروف شده که همه ما یا نام آن را شنیده ایم یا یک بار این مکان تاریخی را دیده ایم.

مناره های این ساختمان ۷.۵ متر از سطح ایوان ساختمان ارتفاع دارند و خود ایوان نیز از سطح زمین ۱۰ متر فاصله دارد. اما همانطور که می‌دانید مهم ترین ویژگی این ساختمان تکان خوردن آن است. منطقی ترین دلیلی که برای تکان خوردن این مکان وجود دارد، پدیده فیزیکی تشدید است و چون مناره ها سبک و کاملا یک شکل هستند، تکان خوردن یکی روی دیگری نیز اثر می‌گذارد.

۲۴. برج های کبوتر شهر اصفهان

نام این بنای تاریخی همانطور که احتمالا حدس زده اید به این دلیل انتخاب شده که لانه ای برای کبوتران به شمار می‌آید. در اصفهان چندین برج کبوتر وجود دارد که با ارتفاع بین ۷ تا ۱۵ متر ساخته شده اند و در آنها فضای یکسانی برای لانه بیش از صدها کبوتر طراحی شده است.

برج های کبوتر شهرهای اصفهان

سوراخ هایی که در این بناها ایجاد شده برای آشیانه کردن کبوترهاست که انسان ها برای راحتی این موجودات جذاب ایجاد کرده اند. همچنین جمع آوری مدفوع پرندگان در مصارفی همچون کشاوری، دباغی و … استفاده می‌شود.

به طور کلی بخش های داخلی این مکان دیدنی برای گردشگران به اندازه کافی جالب نیست، اما نحوه ساخت این ساختمان ها واقعا جذاب است. جالب است بدانید که آثار باقی مانده از برج های کبوتران به یک الگوی معماری تبدیل شده اند.

۲۵. انگورستان ملک

باغ انگور قدیمی اصفهان که تاریخ تاسیس آن به خانواده افشاریان بازمی‌گردد. علاوه بر این که یک باغ انگور جذاب است، ساختمان بسیار جذابی دارد که همانند بسیاری از جاهای دیدنی اصفهان با نقش و نگارهای داخلی زیبا ساخته شده است. این مکان یکی از فوق العاده ترین فضاها برای علاقه مندان به طبیعت و آثار تاریخی به شمار می‌رود.

انگورستان ملک اصفهان - جاذبه های گردشگری اصفهان

بنای داخلی این ساختمان به دلیل اجرای مراسم های سوگواری و تعزیه ایجاد شد. البته باید بدانید که در سال های گذشته برخی از جاهای این بنا حذف شده است. در حال حاضر، حیاط سرپوشیده، سفره خانه و اتاق های حیاط باقی مانده اند.

انگورستان ملک بین ساختمان های قدیمی اصفهان قرار دارد و زیبایی آن از نقش و نگارهای پنجره ها، ستون ها و … می‌آید. پیشنهاد می‌کنم که حتما از این جاذبه دیدنی بازدید کنید.

۲۶. کاخ چهل ستون اصفهان

مگر می‌شود درباره جاذبه های گردشگری اصفهان صحبت کرد و کاخ چهل ستون در آنها جای نداشته باشد! ساخت این کاخ به زمان حکومت شاه عباس اول برمی‌گردد و آغاز ساخت آن مربوط به یک سازه بسیار کوچک بود.

کاخ زیبای چهل ستون - بهترین جاهای دیدنی اصفهان

شاه عباس دوم ساخت کاخ چهل ستون را تکمیل کرد و چندین تالار و ایوان بزرگ در آن ایجاد شد. مانند سنت شهر اصفهان، در این مکان دیدنی نیز از نقش و نگارهای مختلفی استفاده شده تا بازدیدکنندگان از این مکان مجذوب آن شوند.

در زمان شاه عباس دوم تالار مرکزی چهل ستون به عنوان اصلی ترین مکان برای مهمانان خارجی مورد استفاده قرار می‌گرفت. بنابراین بدانید که اگر در تالار اصلی این مکان قدم می‌گذارید در یک محیط تاریخی که عموما میزبان مهم ترین مهمان های کشورهای قدرتمند بوده، حضور یافته اید.

حرف نهایی

امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. در این مقاله تلاش کردم تا مهم ترین و بهترین جاهای دیدنی اصفهان را به شما عزیزان معرفی کنم.

شهر اصفهان یکی از آن شهرهایی است که حتما باید از آن بازدید کنید. بناهای تاریخی بسیاری در آن وجود دارد و طبیعت آن نیز بسیار زیباست. همچنین مردم این شهر نیز مهمان نواز هستند و همین امر باعث می‌شود افراد بیشتری میل به حضور در اصفهان داشته باشند.

اگر فکر می‌کنید جاذبه گردشگری دیگری باید به این صفحه اضافه شود حتما در بخش نظرات به آن اشاره کنید. همچنین اگر علاقه مند هستید می‌توانید مقاله دیگر من درباره جاهای دیدنی کرج را بخوانید.

مطلب جالبی بود؟ با رای خود ما را مطلع کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

به عنوان یک نویسنده همیشه تلاشم این بوده که با ایجاد محتوا بتونم ارزش بالایی به کاربران عزیز ارائه کنم. هدفم در تیپس سنتر هم همین بوده و اطلاعاتم رو بیشتر می‌کنم تا تجربه مناسبی برای خوانندگان ایجاد کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *