ثروتمندترین افراد جهان | پولدارترین اشخاص دنیا

پولدارترین افراد جهان | ثروتمندترین اشخاص دنیا

آخرین بروز رسانی بهمن ۳۰ام, ۱۳۹۹

با پولدارترین افراد جهان در تیپس سنتر آشنا شوید.

افراد ثروتمندی در سراسر جهان زندگی می‌کنند که با اقداماتی که انجام داده اند، در این لیست قرار گرفته اند. موضوعی که قطعا مورد توجه همه هست، اینه که تعداد محدودی از ثروتمندترین افراد جهان به زندگی لاکچری اهمیت میدن. بیشتر اونا عموما با لباس های معمولی در سخنرانی ها و کنفرانس ها حاضر میشن.

من ۲۰ نفر برتر جهان از نظر ثروت رو برای شما عزیزان انتخاب کردم تا با شخصیت اونا و کارهایی که انجام دادن بیشتر آشنا بشید. این افراد صاحب بزرگ ترین و معروف ترین برندهای جهان هستند.

برخی از پولدارترین اشخاص دنیا در اوایل شروع کارشون با مشکل های زیادی مواجه شدن، اما هیچکدوم از اونها باعث نشده از هدفشون دست بکشند. مثلا اگه ایلان ماسک یا جک ما قرار بود با سختی های کارشون مقابله نکنن، هیچوقت اسمی از اونها شنیده نمیشد.

در ادامه لیست میلیاردرهای جهان را بخوانید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

۲۰. کارلوس اسلیم هلو – موفق ترین تاجر مکزیکی

 • ثروت: ۵۰ ملیارد دلار
 • متولد: ۱۹۴۰
 • شغل: مدیر عامل تلمکس و دو شرکت دیگر
 • صنعت فعالیت: بازاریابی

کارلوس اسلیم از سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ به عنوان پولدارترین مرد جهان شناخته میشد. او یکی از موفق ترین سرمایه گذاران و تاجران مکزیکی به شمار می‌رود. این مرد به معنای واقعی کوله باری از تجربه است. در سال ۱۹۶۱ او به عنوان تاجر سهام روزانه به مدت ۱۴ ساعت کار می‌کرد.

کارلوس اسلیم هلو - پولدارترین مردان جهان

او بیشتر از نیم قرن کار کرده و مدیر عامل سه شرکت تلمکس، آمریکا موویل و گروپو کارسو است. او در سال ۱۹۸۵ از اتاق بازرگانی مکزیک مدال افتخار کارآفرینی دریافت کرده است. کارلوس به مدت ۲ سال پیاپی توسط مجله تجارت لاتین به عنوان مدیرعامل برگزیده سال انتخاب شد.

در تاریخ ۲۰ می ۲۰۱۲ اسلیم از دانشگاه جورج واشنگتن دکترای افتخاری خدمات عمومی دریافت کرد. این تاجر موفق مکزیکی با فعالیت های سخت کوشانه خود توانسته به عنوان یکی از ثروتمندترین افراد دنیا شناخته شود.

۱۹. مایکل بلومبرگ – میلیاردر همه فن حریف

 • ثروت: ۵۴ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۴۲
 • شغل: موسس بلومبرگ، سیاستمدار، خیرخواه
 • صنعت فعالیت: تاجر، سیاست

مایکل روبنس بلومبرگ یک شخصیت همه فن حریف است. او یک تاجر، سیاستمدار، خیرخواه و نویسنده معروف است. مایکل موسس شرکت بلومبرگ است و همچنین به عنوان شهردار نیویورک شناخته شده است. او از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۳ به عنوان شهردار سیب بزرگ فعالیت می‌کرد. برخی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری نیویورک در زمان فعالیت این شخص ایجاد شده اند.

مایکل بلومبرگ - همه فن حریف ترین میلیاردر جهان

بلومبرگ برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به عنوان یکی از نمایندگان دموکرات کاندید شد. او در دانشگاه جان هاپکینز فارغ التحصیل شد و فعالیت شغلی خود را به عنوان کارگزاری اوراق بهادار برادران سالمون آغاز کرد. در سال ۱۹۸۱ کمپانی بلومبرگ را راه اندازی کرد.

او یکی از میلیاردرهای جهان است که فعالیت گسترده ای به عنوان یک خیر داشته است. در سال ۲۰۱۰ به Givin Pledge پیوست. جایی که ثروتمندترین افراد بیشتر دارایی شان را اهدا می‌کنند. تا سال ۲۰۱۹ او بیش از ۹ میلیارد دلار به این سازمان کمک کرده است.

بعد از پیدایش بیماری کووید ۱۹ میلیون ها دلار برای پیدا کردن واکسن، تحقیقات و موارد دیگر اهدا کرد. جالبه بدونید که بلومبرگ بیش از ۱ میلیارد دلار به سازمانی جهانی سلامت کمک کرده تا کارهای بیشتری برای کم شدن مصرف سیگار انجام شود. یکی از معدود افراد پولدار دنیاست که نقش عمده ای در سیاست داشته است.

۱۸. مکنزی بسوز – رمان نویس مشهور

 • ثروت: ۶۰ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۷۰
 • شغل: رمان نویس، خیرخواه
 • صنعت فعالیت: ادب و هنر

مکنزی رمان نویس، خیرخواه و سرمایه گذار آمریکایی است. او همسر سابق جف بسوز است که در سال ۲۰۱۹ از یکدیگر جدا شدند. از سال ۲۰۱۴ در شرکت Bystander Revolution که خودش افتتاح کرده فعالیت می‌کند که سازمانی بر علیه زورگویی است.

مکنزی بسوز - رمان نویس معروف

در سال ۱۹۸۸ او از مدرسه ای در ایالت کانکتیکات فارغ التحصیل شد. مکنزی در سال ۱۹۹۲ مدرک لیسانس خود را با بالاترین افتخار از دانشگاه پرینستون دریافت کرد. او چند سال به عنوان معاون رئیس آمازون و به عنوان یک همکار تحقیقاتی فعالیت داشت. سپس اولین رمان خود را نوشت و در سال ۲۰۰۵ برنده جایزه کتاب آمریکایی شد.

بعد از اینکه در سال ۲۰۱۹ از همسرش جدا شد، ۳۶ میلیارد دلار از سرمایه جف بسوز به او اضافه شد که او را تبدیل به سومین زن ثروتمند جهان کرد. مکنزی یک بشر دوست واقعی است. او قرارداد Giving Pledge را امضاء کرد. یک کمپین خیرخوهانه که مکنزی مایل است بیشتر ثروت خود را در طول زندگی را به امور خیریه بدهد.

۱۷. جک ما – موسس شرکت علی بابا

 • ثروت: ۶۳ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۶۴
 • شغل: موسس علی بالا
 • صنعت فعالیت: تاجر، سرمایه گذار

یکی از معدود افراد ثروتمند جهان که اصالت چینی داشته و به عنوان یک تاجر، سرمایه گذار موفق شناخته می‌شود. جک ما بیشتر به عنوان موسس علی بابا و مدیر اجرایی سابق گروه شرکت های علی بابا معروف است. این یک شرکت بزرگ چند ملیتی تکنولوژی است.

جک ما - ثروتمندترین افراد جهان

جک از سن کم تلاش کرد تا صحبت به زبان انگلیسی را به خوبی یاد بگیرد. ما در یک هتل مشغول به کار بود و به مدت ۹ سال او با دوچرخه اش ۲۷ کیلومتر طی میکرد تا به گردشگران تورهای منطقه ای برای تمرین انگلیسی خود ارائه دهد. جالبه بدونید که ما بیش از ۳۰ درخواست شغلی داشت که همه آنها رد شد.

حتی او خواست به عنوان پلیس فعالیت کند که به او گفتند تو خوب نیستی. همانند سایر پولدارترین اشخاص دنیا، جک ارتباطی با دنیای اینترنت پیدا کرد و در سال ۱۹۹۵ با دوستانش به آمریکا مهاجرت کرد. سپس او به همراه دوستان خود یک وب سایت مرتبط به چین تاسیس کردند. بعد از گذشت ۳ سال او توانست به درآمد ۸۰۰۰۰۰ دلاری دست یابد.

شرکت علی بابا اکنون بیش از ۱۸۰ میلیارد دلار ارزش دارد و جک ما در اواخر سال ۲۰۱۹ از سمت خود به عنوان مدیر اجرایی کناره گیری کرد. این شخص بنیانگذار بنیاد جک ما است. یک سازمان بشر دوستانه که بر بهبود آموزش، محیط زیست و بهداشت عمومی تمرکز دارد.

۱۶. فرانکویز بتنکورت میرز – دومین زن ثروتمند جهان

 • ثروت: ۶۵ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۵۳
 • شغل: صاحب شرکت Loreal
 • صنعت فعالیت: لوازم آرایشی

فرانکویز یکی دیگر از زنان ثروتمند جهان است و به عنوان یک نویسنده مشهور فعالیت می‌کند. او تنها دختر لیلیان بتنکورت است و خانواده وی صاحب شرکت فرانسوی Loreal است. این شرکت، بزرگترین تولید کننده لوازم آرایشی جهان است که توسط خانواده بتنکورت اداره می‌شود.

فرانکویز بتنکورت - دومین زن پولدار جهان

محصولات این شرکت بسیار گسترده است و بخشی از تولیدات آنها مربوط به رنگ مو، محافظت از پوست، محافظت از تابش آفتاب، آرایشی، محافظت از مو هستند. در سال ۲۰۱۷ که لیلیان از دنیا رفت، مبلغ ۴۰ میلیارد دلار به تنها دخترش رسید.

طبق گفته بلومبرگ از اواخر سال ۲۰۱۹ فرانکویز به عنوان دومین زن پولدار جهان شناخته می‌شود. پس از آتش سوزی پر سر و صدای کلیسای پاریس بتنکورت میرز و شرکت لورئال مبلغ ۲۲۶ میلیون دلار برای تعمیر این ساختمان اهدا کردند.

۱۵. جیم والتون – کوچک ترین پسر سم والتون معروف

 • ثروت: ۶۸ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۴۸
 • شغل: وارث والمارت
 • صنعت فعالیت: تاجر

جیم کار والتون به عنوان وارث والمارت شناخته می‌شود. او پولدارترین مرد بازنشسته دنیاست. او کوچک‌ترین پسر موسس والمارت است و جالبه بدونید که بعد از فارغ التحصیلی از مدرسه در تمام سطوح فوتبال آمریکایی بازی کرد!

جیم والتون - کوچک ترین پسر سم والتون معروف

همچنین هدایت یک هواپیما را به خوبی یاد گرفت و در سال ۱۹۷۱ مدرک لیسانس مدیریت کسب و کار خود را در دانشگاه آرکانساز دریافت کرد.

بعد از یک دوره خدمت چهار ساله در جنگ، او به عنوان رئیس شرکت خانوادگی Walton Enterprises انتخاب شد. او یکی از پولدارترین افراد جهان است که سهم عمده ثروت خود را از اعتبار خانواده اش بدست آورده است.

۱۴. راب والتون – بزرگ ترین فرزند سم والتون

 • ثروت: ۶۹ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۴۴
 • شغل: وارث والمارت
 • صنعت فعالیت: مدیریت

این مرد پولدار جهان یکی دیگر از پسران سم والتون موسس این شرکت است. راب از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۵ به عنوان رئیس هیئت مدیره این شرکت پر افتخار فعالیت کرد. ثروت او در سپتامبر ۲۰۲۰ به ۶۸ میلیارد دلار رسید که او را در بین با ارزش ترین مردان جهان قرار می‌دهد.

راب والتون - ثروتمندترین افراد جهان

او بزرگترین فرد خانواده والتون هاست، اما پولدارترین آنها نیست. او در سال ۱۹۶۶ از دانشگاه آرکانساز مدرک لیسانس مدیریت کسب و کار خود را دریافت کرد. علاوه بر آن در مدرسه حقوق کلمبیا خود را به درجه دکتری رساند. در آپریل ۱۹۹۲ و دو روز بعد از درگذشت سم والتون بزرگ، راب به عنوان رئیس هیئت مدیره والتون ها شناخته شد.

جالب است بدانید که راب والتون علاوه بر اینکه به عنوان بزرگ ترین فرد خانواده شناخته شده، کلکسیون ماشین های او زبان‌زد خاص و عام است. او یکی از ثروتمندترین افراد جهان است که زندگی کاملا لاکچری را تجربه می‌کند.

۱۳. آلیس والتون – پولدارترین شخص خانواده والتون ها

 • ثروت: ۷۰ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۴۹
 • شغل: وارث والتون
 • صنعت فعالیت: سرمایه گذاری

آلیس یکی از وارسان ثروت کمپانی والمارت است. در اویل آغاز فعالیتش در بانک آروست سرمایه گذاری هایی انجام میداد. در سال ۱۹۹۸ او بانکی به نام Llama را راه اندازی کرد. الیس والتون یکی از اولین افرادی بود که نقش اصلی در توسعه فرودگاه منطقه ای آرکانزاس بازی کرد که در سال ۱۹۹۸ افتتاح شد.

آلیس والتون - پولدارترین زن جهان

آلیس پولدارترین زنان جهان است که علاقه خاصی به هنر دارد. در واقع او میلیون ها دلار برای خرید آثار هنری و شرکت های فعال در زمینه هنر صرف کرده است. این زن موفق داستان های عجیبی هم در زندگی اش داشته. مثل اینکه چندین بار تصادف خطرناک با ماشین داشته که یکی از آنها او را تا نزدیکی مرگ برده.

علاوه بر آن، آلیس یک مرد ۵۰ ساله را که در هنگام رانندگی اش ناگهان وارد جاده شده به آن دنیا فرستاده. البته به غیر از آن سوابق دیگری داشته از جمله اینکه بعد از خوردن الکل پشت فرمان نشسته و به کنتور گاز خورده است.

در سپتامبر ۲۰۱۶ او ۱۱ میلیارد دلار از سهام والمارت را دریافت کرد. در نوامبر ۲۰۲۰ والمارت بیش از ۷۰ میلیارد دلار ارزش داشت که باعث شد آلیس به ثروتمندترین زن جهان تبدیل شود.

۱۲. استیو بالمر – دومین مدیر عامل موفق مایکروسافت

 • ثروت: ۷۱ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۵۶
 • شغل: مالک اتحادیه بسکتبال لس آنجلس
 • صنعت فعالیت: سرمایه گذاری

استیو در فعالیت ۱۴ ساله اش در مایکروسافت به عنوان مدیر ارشد اجرایی شناخته شده هست و احتمالا اسم او را شنیده اید. بالمر در سال ۱۹۸۰ توسط بیل گیتس به استخدام مایکروسافت درآمد و به همین دلیل برنامه MBA خود در دانشگاه استنفورد را ترک کرد.

استیو بالمر - میلیاردرهای جهان

او بعد از بیل گیتس به دومین مدیر عامل موفق مایکروسافت شناخته می‌شود. اما او خود را در آگست ۲۰۱۴ بازنشسته کرد و از هیئت مدیره خارج شد. بالمر این کار را انجام داد تا بتواند کلاس های جدیدش را برگزار کند. جالبه بدونید که استیو در عروسی بیل گیتس به عنوان بهترین مرد یا به قول ما ساقدوش او بود. این مرد ثروتمند جهان رابطه بسیار خوبی با موسس مایکروسافت دارد.

بالمر وقتی که سرمایه گذاری میلیارد دلاری روی خرید تبلت های سرفیس انجام داد، بازنشستگی خود را اعلام کرد. بعد از این اتفاق قیمت سهام مایکروسافت افزایش یافت. اکنون او مالک اتحادیه ملی بسکتبال لس آنجلس کلیپرز است. جالبه بدونید که استیو بالمر یکی از میلیاردرهای دنیاست که هیچ کسب و کاری را افتتاح نکرده است.

همانند تمامی افراد ثروتمند، بالمر و همسرش نیز کارهای خیرخواهانه انجام می‌دهند. آنها تنها به دانشگاه اورگن ۵۰ میلیون دلار کمک اهدا کرده اند.

۱۱. آمانیکو ارتگا – صاحب فروشگاه های زنجیره ای زارا

 • ثروت: ۷۳ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۳۶
 • شغل: خرده فروش – تاجر
 • صنعت فعالیت: بازاریابی

آمانیکو یک تاجر میلیاردر اسپانیایی است و به عنوان فروشگاه های زنجیره‌اش Zara شناخته می‌شود. علاوه بر آن، مانیکو ارتگا موسس و مدیر اجرایی سابق گروه مد ایندیتکس است. این مرد نیز به عنوان یکی از مسن ترین ثروتمندان جهان شناخته می‌شود.

آمانیکو ارتگا - پولدارترین مردان دنیا

این مرد با تجربه شرکت های گسترده ای را تا به حال افتتاح کرده که مهم ترین آنها ایندیتکس و زارا هستند. این تاجر موفق زندگی آرامی را تجربه کرده و معمولا با مرسدس بنز کلاس G یا S خود رانندگی می‌کند. او دو جت خصوصی دارد که پروازهایش به نقاط مختلف جهان را با آنها انجام می‌دهد.

آمانیکو ارتگا یکی از پولدارترین افراد جهان است که علاقه ای به عکس گرفتن ندارد. کراوات نمی‌زند و دوست دارد که لباس های ساده تن کند. جالب تر اینکه هیچ کدام از آن لباس ها از محصولات زارا که خودش تولید کرده نیست. این مرد تا چند سال گذشته به عنوان آقای مد دنیا شناخته میشد، اما حالا جای خود را به تاجر فرانسوی داد.

۱۰. لری الیسون – موسس شرکت اوراکل

 • ثروت: ۷۵ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۴۴
 • شغل: موسس و مدیر اجرایی اوراکل
 • صنعت فعالیت: تکنولوژی

الیسون یک سرمایه گذار موفق آمریکایی است و به عنوان موسس، رئیس اجرایی و مدیر ارشد فناوری شرکت اوراکل شناخته می‌شود. با سرمایه ای که او در چند سال اخیر کسب کرده خود را در بین پولدارترین افراد جهان می‌بیند. لری الیسون در سال ۱۹۷۷ پایه های شرکت اروکل را ایجاد کرد.

لری الیسون - موسس اوراکل

سرمایه گذاری در این شرکت و فعالیت در آن باعث شد تا لری در بین میلیاردرهای دنیا قرار بگیرد. الیسون در سال ۱۹۹۷ و در زمانی که استیو جابز مجددا به اپل برگشت به عنوان یکی از مدیران اپل انتخاب شد. در سال ۲۰۱۷ و طبق گفته فوربز او به عنوان چهارمین فرد ثروتمند در حوزه تکنولوژی شناخته شد.

در سال ۲۰۱۸ لری به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره به شرکت تسلا پیوست. البته بعد از اینکه ۳ میلیون سهام این شرکت را خریداری کرد. گفته می‌شود که در ماه نوامبر ۲۰۲۰ سرمایه این فرد بیش از ۷۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

باید بدانید که این سرمایه گذار از سال ۱۹۹۸ میلیون ها دلار برای تحقیقات در زیست شناسی کهن صرف کرده است. این فعالیت ها زیر نظر بنیاد پزشکی الیسون انجام می‌شود. از سال ۲۰۱۳ اعلام شد که دیگر تحقیقات جدیدی در این بنیاد انجام نمی‌شود. به جای آن روی موارد پیدا شده تحقیقات جامعی انجام خواهد شد.

۹. سرجی برین – یکی از بنیان گذاران گوگل

 • ثروت: ۷۶ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۷۳
 • شغل: دانشمند کامپیوتر
 • صنعت فعالیت: تکنولوژی

سرجی برین یکی از بنیانگذاران شرکت گوگل است و به عنوان یک دانشمند کامپیوتر آمریکایی و کارآفرین اینترنتی شناخته می‌شود. سرجی در سال ۱۹۹۳ و زمانی که ۱۹ سال داشت افتخار دریافت مدرک علوم کامپیوتر و ریاضیات را کسب کرد.

سرجی برین - یکی از بنیان گذاران گوگل

سرجی تحقیقات عالیه خود را در دانشگاه استنفورد آغاز کرد و تحقیقاتی درباره ریاضیات انجام داد. با این حال، در سال ۲۰۰۸ او از دوره تحصیلی دکترای خود در دانشگاه استنفورد خارج شد. در زمان تحصیل خود با لری پیج ملاقات داشت و این دو نفر در اکثر موضوعات با هم اختلاف داشتند.

اما بعد از گذشت زمان این دو دانشمند با یکدیگر به خوبی کنار آمدند. آنها با کمک هم الگوریتم رنک برین را خلق کردند که کمک بسیاری در بهبود موتور جستجوی گوگل انجام داده است. همانند دوست خوبش لری او نیز جایزه های بسیاری از سال ۲۰۰۹ تا کنون دریافت کرده است.

برین همچنین به عنوان رئیس شرکت آلفابت نیز شناخته می‌شود، اما در دسامبر ۲۰۱۹ از آنجا کناره گیری کرد. سرجی برین یکی دیگر از مردان ثروتمند جهان است که سابقه حضور در صنعت سینما را نیز داشته است. او در فیلم The Internship که در سال ۲۰۱۳ ساخته شد، حضور داشت.

۸. لری پیج – دانشمند کامپیوتر و مدیر سابق گوگل

 • ثروت: ۷۸ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۷۳
 • شغل: مدیر عامل آلفابت و یکی از بنیانگذاران گوگل
 • صنعت فعالیت: تکنولوژی

لری یکی از دانشمندان کامپیوتر آمریکایی و کارآفرینان اینترنتی است. او بیشتر به عنوان یکی از بنیانگذاران گوگل در کنار سرجی برین شناخته می‌شود. او مدرک دکتری کامپیوتر خود را از دانشگاه استنفورد دریافت کرد و سپس تحقیقات پایان نامه خود را به بررسی خصوصیات شبکه جهانی وب اختصاص داد.

لری پیج - میلیاردرهای جهان

لری و سرجی با همکاری یکدیگر الگوریتم رنک برین را توسعه دادند و متوجه شدند می‌توان از آن برای ساخت یک موتور جستجوی برتر استفاده کرد. الگوریتم به یک تکنولوژی جدید مرتبط بود که ارتباط بک لینک هایی که صفحه ای از وب را به صفحه دیگر متصل می‌کردند، تجزیه و تحلیل می‌کرد.

او یکی از میلیاردرهای جهان است که از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ مدیر ارشد اجرایی گوگل بود و به نفع اریک اسمیت از سمت خود کناره گیری کرد. سپس از آپریل ۲۰۱۱ تا ژوئن ۲۰۱۵ به عنوان مدیر عامل شرکت Alphabet INC برگزیده شد. پیج در سال ۲۰۰۴ و به صورت مشترک با سرجی جایزه مارکونی را دریافت کرد.

لری یکی از ثروتمندترین مردان جهان است که با ایلان ماسک نیز همکاری دارد. او یکی از سرمایه گذاران شرکت تسلا است. در سال های اولیه فعالیت خود که بیش از دو دهه از آن روزها گذشته، پیج بیش از ده ها جایزه معتبر از سازمان های مختلف دریافت کرده است.

۷. وارن بافت – مسن ترین ثروتمند جهان

 • ثروت: ۸۶ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۳۰
 • شغل: تاجر – سرمایه گذار – مدیر عامل – خیرخواه
 • صنعت فعالیت: اقتصاد

این مرد با کوله باری از تجربه به عنوان مسن ترین فرد ثروتمند جهان شناخته می‌شود. وارن ادوارد بافت یک سرمایه گذار آمریکایی، خیر خواه بشر و مدیر عامل شرکت Berkshire Hathaway است. او به عنوان یکی از موفق ترین سرمایه گذاران در سراسر جهان شناخته می‌شود.

وارن بافت - مسن ترین ثروتمند جهان

این مرد یکی از اسطوره های سرمایه گذاری جهان به شمار می‌رود و از ۲۱ سالگی کار خود را آغاز کرده است. او از سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۷۰ در شرکت های بافت فالک، گراهام نیومن، بافت پارتنرشیپ فعالیت کرده است. از سال ۱۹۷۰ به عنوان رئیس و مدیر عامل berkshire Hathaway کار کرد. این شرکت یکی از بزرگ ترین صاحبان سرمایه شرکت کوکا کولا به شمار می‌رود.

وارن بافت تنها ۲۰ سال بعد از افتتاح شرکت نیاز داشت تا به عنوان یکی از میلیاردرهای جهان معرفی شود. او به قدری معروف شد که در سال ۲۰۱۱ وارد کاخ سفید شد و با رئیس جمهور باراک اوباما دیدار داشت. آقای بافت فعالیت های بسیاری در طول زندگی اش داشته است. از جمله حضور در تلویزیون و فعالیت در حوزه ارز دیجیتال.

کتاب های متنوعی توسط او چاپ شده که خواندن آنها برای افراد علاقه مند به سرمایه گذاری و تجارت توصیه می‌شود. این مرد پولدار دنیا جمله معروفی دارد که می‌گوید:

اگر حالا وقتی که خوابی نتونی پول دربیاری باید تا پایان عمرت فقط کار کنی!

۶. موکش امبانی – پولدارترین فرد آسیا

 • ثروت: ۸۸ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۵۷
 • شغل: مدیر شرکت Reliance
 • صنعت فعالیت: تاجر

امبانی یکی از میلیاردرهای دنیاست که اصلیت هندی دارد و به عنوان بزرگترین سهام دار شرکت Reliance Retail شناخته می‌شود. یک شرکت عمومی که از نظر ارزش بازار به عنوان ارزشمندترین شرکت هند محسوب می‌شود. ابتدای تحصیل خود را در مدرسه بمبئی آغاز کرد و مدرک MBA خود را از دانشگاه استنفورد دریافت کرد.

موکش امبانی - پولدارترین مرد آسیا

امبانی با ثروت ۸۸ میلیارد دلار به عنوان پولدارترین فرد آسیا شناخته می‌شود. موکش امبانی صاحب با ارزش ترین تیم کریکت هند است که در سال ۲۰۰۸ با مبلغ ۱۱۱ میلیون دلار آن را خریداری کرد. او از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ موفق شده تا بیش از ۱۰ جایزه معتبر را از سازمان های هند و برخی سازمان های آمریکایی دریافت کند.

موکش مالک یک ساختمان ۱۴ طبقه در کولابا است که همراه با همسر و اعضای خانواده اش و برادرش در طبقات مختلف آن زندگی می‌کنند. امبانی ۴۴ درصد از شرکت Retail را در اختیار دارد که همین امر باعث شده تا به یکی از ثروتمندترین اشخاص دنیا تبدیل شود.

۵. مارک زاکربرگ – موسس فیس بوک

 • ثروت: ۱۰۴ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۸۴
 • شغل: موسس و مدیر اجرایی فیسبوک
 • صنعت فعالیت: تکنولوژی

یکی از کم سن و سال ترین میلیاردرهای جهان مارک زاکربرگ است که به عنوان موسس فیسبوک شناخته می‌‌شود. علاوه بر آن، مدیر اجرایی، عضو هیئت مدیره و کنترل کننده سهام داران است. او یکی از اشخاص بزرگ اینترنت، کارآفرین معروف اینترنتی و یک خیر خواه بزرگ آمریکایی محسوب می‌شود.

مارک زاکربرگ - موسس فیس بوک

زاکربرگ همچنین یکی از بنیانگذاران پروسعه توسعه فضاپیمای خورشیدی Breakthrough Starshot است. علاوه بر آن، در اعضای هیئت مدیره این شرکت نیز حضور دارد. در سال ۲۰۰۴ بود که مارک زاکربرگ در خوابگاه دانشگاه هاروارد، فیس بوک را منتشر کرد. سال ۲۰۱۰ بود که اعلام شد شرکت فیسبوک به ۵۰۰ میلیون کاربر در سراسر جهان رسیده است.

جالبه بدونید زاکربرگ در ۲۳ سالگی ثروت میلیارد دلاری در اختیار داشت و از این حیث به عنوان جوانترین پولدار دنیا شناخته می‌شود. زاکربرگ با افراد بسیار مهمی از جمله باراک اوباما، نخست وزیر روسیه، جان کری، رئیس جمهور وقت آرژانتین و بسیاری افراد مشهور دیگر ملاقات داشته است.

در سال ۲۰۱۲ فیسبوک با هزینه ۱ میلیارد دلار اینستاگرام را خرید و تنها ۲ سال بعد واتس اپ را با قیمت سرسام آور ۱۹ میلیارد در اختیار گرفت. ۴ اپلیکیشن اصلی که مارک زاکربرگ بر آنها نظارت دارد، هر کدام بیش از ۱ میلیارد کاربر دارند. ایده ها و تلاش هایی که مارک در زندگی اش انجام داده باعث شده تا یکی از ثروتمندترین افراد جهان باشد.

۴. بیل گیتس – بنیان‎گذار مایکروسافت

 • ثروت: ۱۱۹ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۶۵
 • شغل: موسس مایکروسافت
 • صنعت فعالیت: تکنولوژی

آقای گیتس یکی از پولدارترین افراد جهان است و با نام ویلیام هنری گیتس شناخته می‌شود. او یک بازاریاب بزرگ آمریکایی، توسعه دهنده نرم افزار و البته یک خیرخواه است. بیل به عنوان موسس شرکت مایکروسافت شناخته می‌شود.

بیل گیتس - پولدارترین فرد سابق دنیا

بیل گیتس یکی از مشهور ترین کارآفرینان و پیشگامان انقلاب میکرورایانه در ده ۷۰ و ۸۰ میلادی است. در آپریل ۱۹۷۵ مایکروسافت را افتتاح کرد. گیتس مسئولیت اصلی استراتژی محصولات مایکروسافت را از زمان تاسیس تا سال ۲۰۰۶ بر عهده داشت.

او هیچ واهمه ای برای از دست دادن ثروتش ندارد. در سال ۱۹۹۹ مبلغ ۲۰ میلیون دلار از ثروتش را به موسسه ماساچوست برای ساخت آزمایشگاه رایانه ای به نام ساختمان ویلیام اچ گیتس اهدا کرد. البته شرکت مایکروسافت نیز کمک هایی برای ایجاد شدن این ساختمان انجام داد، اما خود بیل نیز مبالغی را اهدا نمود.

بیل و همسرش در سال ۲۰۱۶ از رئیس جمهور وقت آمریکا (باراک اوباما) مدال آزادی دریافت کردند. جدا از تمام فعالیت هایی که گیتس انجام داده و تکنولوژی جهان را بهبود بخشیده، او ۳ کتاب نیز نوشته است. بیل گیتس اکنون ۱۱۹ میلیارد دلار ثروت دارد و به عنوان چهارمین میلیاردر جهان شناخته می‌شود.

۳. برنارد آرنولت – پولدارترین شخص در صنعت مُد

 • ثروت: ۱۴۱ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۴۹
 • شغل: تاجر – جمع کننده هنر
 • صنعت فعالیت: فشن و مد

در فرانسه این مرد به عنوان پادشاه جهان مد شناخته می‌شود. برنارد آرنولت مدیر اجرایی شرکت LVMH است. او یکی از پولدارترین مردان جهان به شمار می‌رود و یک تاجر و کلکسیونر هنر است.

برنارد آرنولت - ثروتمندترین شخص مد و فشن

آرنولت با سرمایه گذاری در برندهای لوکس زنجیره ای ثروتمند شد. بیشتر ثروت این مرد از طریق ۴۱ درصد سهام او در LVMH نشات می‌گیرد که آن را از طریق کمپانی‌اش Christian Dior اداره می‌کند.

جالب است بدانید که این مرد در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به مدت کوتاهی به عنوان ثروتمندترین شخص جهان شناخته شد. البته این موضوع خیلی پایدار نبود. کلکسیون هایی که آرنولت جمع کرده شامل آثار پیکاسو، ایو کلاین، هنری مور و اندی وارول است او همچنین در تاسیس LVMH به عنوان حاملی اصلی هنر در فرانسه نقش اساسی داشت.

طبق گفته ویکی پدیا این مرد در سال ۲۰۱۸ به عنوان پولدارترین شخص در صنعت مد شناخته شد و بالاتر از آمانیکو ارتگا قرار گرفت. برنارد آرنولت در سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۴۱ میلیارد دلار ثروت در رتبه سومین میلیاردر جهان قرار گرفت.

۲. جف بسوز – ثروتمندترین مرد جهان

 • ثروت: ۱۸۱ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۶۴
 • شغل: موسس و مدیر عامل آمازون
 • صنعت فعالیت: تکنولوژی

با موسس، مدیر عامل و شرکت چند ملیتی تکنولوژی محور آمازون آشنا شوید. جالب است که تا سال گذشته ثروت جف بسوز بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلیارد دلار جابجا میشد. اما در کمتر از یک سال و با رواج خرید محصولات اینترنتی به دلیل کرونا سرمایه ای بیش از ۷۰ میلیارد دلار کسب کرد.

جف بسوز - ثروتمندترین افراد جهان

جف بعد از اینکه فارغ التحصیل شد پیشنهادهایی از اینتل و سایر شرکت ها دریافت کرد. او در اولین شغل خود وارد فیتل شد. این یک استارت آپ ارتباطات از راه دور بود که جف وظیفه ساخت شبکه ای برای تجارت بین الملل را بر عهده داشت.

در اواخر سال ۱۹۹۳ بود که بسوز تصمیم گرفت تا یک کتاب فروشی آنلاین احداث کند. او شغل خود را رها کرد و در جولای ۱۹۹۴ آمازون را افتتاح کرد. در سال ۲۰۱۸ با سرمایه گذاری های متنوع این مرد به دارایی بیش از ۱۸۰ میلیارد دلار رسید. با این سرمایه بسوز به ثروتمندترین مرد جهان تبدیل شد.

اما در سال ۲۰۱۹ با توجه به جدایی جف و همسرش سرمایه او کاهش چشمگیری داشت. طبق مقاله فوربز، مکنزی بسوز ۲۵ درصد از ارزش سهام همسرش را دریافت کرد. مبلغ ۳۶ میلیارد دلار باعث شد تا این زن به سومین زن پولدار جهان تبدیل شود.

در حال حاضر جف بسوز جایگاه خود را به ایلان ماسک واگذار کرد و به دومین مرد ثروتمند جهان تبدیل شد.

۱. ایلان ماسک – دومین مرد ثروتمند جهان

 • ثروت: ۱۸۵ میلیارد دلار
 • متولد: ۱۹۷۱
 • شغل: مدیر عامل تسلا و اسپیس ایکس
 • صنعت فعالیت: تکنولوژی

کمتر کسی در این کره خاکی مثل ایلان ماسک پیدا می‌شود که چنین تاثیری روی زندگی انسان ها گذاشته باشد. او یک طراح و مهندس خارق العاده است. ماسک موسس، مدیر عامل و رئیس طراحی شرکت SpaceX است. همچنین مدیر عامل، سرمایه گذار و طراح محصولات شرکت تسلاست.

ایلان ماسک - پولدارترین مرد جهان

اما فکر نکنید این نابغه فقط در همین دو شرکت معروف کار کرده. ایلان ماسک موسس شرکت Boring، Neuralink و Open AI است. این شخص ثروتمند جهان تحصیلات خود را در کشور کانادا گذراند و چندین مدرک از جمله هنر و علوم را دریافت کرد.

محصولات ساخته شده توسط این فرد آفریقایی فوق العاده هستند. از تسلا گرفته تا سفینه های فضایی Dragon. آنها معرکه اند. همچنین او در ساخت ارز دیجیتال پرفکت مانی هم نقشی داشته است. علاوه بر همه این فعالیت های سخت، ایلان ماسک در فیلم آیرون من ۲ هم نقش آفرینی کرده که یکی از پرفروش ترین فیلم های مارول است.

ماسک برای بهتر شدن دنیا به سختی تلاش کرده و البته پاداش خود را دریافت کرده است. از سال ۲۰۰۶ او بیش از ۱۰ جایزه معتبر کسب کرده و اکنون (سال ۲۰۲۱) به عنوان پولدارترین مرد جهان شناخته می‌شود.

حرف آخر

همانطور که دقت کردید، تعداد زیادی از پولدارترین افراد جهان هیچ واهمه ای از اهدای ثروت خود به سازمان ها و موسسات کمک کننده به افراد ضعیف ندارند. بیشتر آنها بخش عمده ای از پولشان را در راستای بهتر شدن زندگی افراد محروم می‌کنند و مبالغ دیگری برای پیشرفته شدن جهان پرداخت می‌کنند.

تقریبا همه آنها از ابتدای نوجوانی فعالیتشان را شروع کرده اند و با توجه به مشکلات عمده ای که داشتند هیچگاه جا نزده اند. مثل جک ما موسس علی بابا که بیش از ۳۰ درخواست شغلی اش رد شد، اما هیچوقت ناامید نشد.

امیدوارم که از خواندن مقاله ثروتمندترین اشخاص دنیا در تیپس سنتر لذت برده باشید. فراموش نکنید که نظرات خود را درباره این نوشته اعلام کنید.

مطلب جالبی بود؟ با رای خود ما را مطلع کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

به عنوان یک نویسنده همیشه تلاشم این بوده که با ایجاد محتوا بتونم ارزش بالایی به کاربران عزیز ارائه کنم. هدفم در تیپس سنتر هم همین بوده و اطلاعاتم رو بیشتر می‌کنم تا تجربه مناسبی برای خوانندگان ایجاد کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *