بهترین کمپانی های انیمیشن سازی جهان – از شرکت پیکسار تا سونی

آخرین بروز رسانی خرداد ۱۴ام, ۱۴۰۰

در سال های اخیر و با ظهور گرافیک های فوق العاده کامپیوترها، کمپانی های انیمیشن ساز بسیاری در سراسر جهان شناخته شده‌اند.

تقریبا آغاز کار این استودیوها به قرن ۱۹۰۰ میلادی بازمی‌گردد؛ سال هایی که بزرگ ترین استودیوهای سازنده کارتون به تازگی کارشان را آغاز کرده بودند.

بهترین عناوین برای کودکان و حتی بزرگسالان توسط همین شرکت هایی ساخته شده اند که درباره آنها صحبت می‌کنم. انیمه هایی مانند داستان اسباب بازی ها، کوکو، شرک، تام و جری و عنوان دیگر توسط این استودیوها ساخته شده اند.

در ادامه بهترین شرکت های انیمیشن سازی جهان را به شما عزیزان معرفی می‌کنم. با من همراه باشید.

۱۳. استودیو انیمیشن سازی قرن بیستم و بلو اسکای

 • تاریخ تاسیس: ۱۹۹۴
 • دفتر مرکزی: لس آنجلس – آمریکا
 • موسس: رابرت بیرد

احتمالا می‌دانید که در حال حاضر کمپانی قرن بیستم توسط استودیو والت دیزنی سازمان یافته و به عنوان یکی از بخش های آن فعالیت می‌کند.

کارتون عصر یخبندان - بهترین کمپانی های انیمیشن ساز جهان

استودیو انیمیشن سازی قرن بیستم عناوین موفقی را تولید کرده که اولین انیمه آن (Anastasia) با بودجه ۵۳ میلیون در سال ۱۹۹۷ بیش از ۱۴۰ میلیون دلار فروش داشت. اما عنوان بعدی آنها Titan A.E موفق نبود و در سال ۲۰۰۰ حدود ۱۰۰ میلیون دلار ضرر به همراه داشت.

موفق نبودن در گیشه، همراه با ظهور انیمیشن های رایانه ای، فاکس را به سمت تعطیلی استودیو انیمیشن سازی سوق داد. در حال حاضر، هردو استودیو انیمیشن سازی قرن بیستم و بلو اسکای دیگر به فعالیت های خود ادامه نمی‌دهند.

این یکی از کمپانی های انیمیشن ساز جهان است که انتظار نمی‌رفت به این زودی از رقابت کنار بکشد.

تاریخچه دو استودیو

انیمیشن سازی فاکس در سال ۱۹۹۴ و به صورت رسمی توسط کمپانی قرن بیستم فاکس تاسیس شده و وظیفه آن تولید فیلم های انیمیشنی بلند بوده است.

قبل از اینکه استودیو انیمیشن سازی تاسیس شود، فاکس چند انیمیشن از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۴ منتشر کرد. در سال ۱۹۹۳ نیز فاکس یک قرارداد ۲ ساله با نیکلودئون برای پخش انیمه های خانگی امضا کرد. پس از اینکه انیمه ها توسط این شبکه خانگی منتشر شد، فاکس به سراغ ایجاد یک استودیو کامل رفت.

شرکت انیمیشن سازی قرن بیستم و بلواسکای

البته به وجود آمدن این استودیو طبق برنامه مدیران پیش نرفت و با چند شکست منجر به تعطیل شدن آن شد. استودیو بلو اسکای که اصلی ترین واحد انیمیشن قرن بیستم بود، در ۷ آپریل ۲۰۲۱ تعطیل شد. این استودیو موفق به ساخت انیمیشن موفق عصر یخبندان بوده است.

در اکتبر ۲۰۱۸ اعلام شد که تمام شرکت ها و استودیوهای فاکس زیر نظر والت دیزنی عمل می‌کنند، درحالی که رئسای فاکس (آندره میلورو و رابرت بیرد) ضمن ارائه گزارش به رئیس استودیو والت دیزنی رهبری را حفظ می‌کنند.

بهترین انیمیشن های فاکس و بلو اسکای

 • مجموعه عصر یخبندان
 • ربات ها
 • مجموعه ریو – Rio
 • اپیک – Epic

۱۲. استودیو انیمیشن سازی نتفلیکس

 • تاریخ تاسیس: ۲۰۱۸
 • دفتر مرکزی: لس آنجلس – آمریکا۲۰۱۶
 • موسس: کمپانی نتفلیکس

طبق گفته ویکی پدیا، نتفلیکس از سال ۲۰۱۳ قصد ایجاد داستان های انیمیشنی را داشته است. همانطور که می‌دانید این استودیو زیر نظر کمپانی نتفلیکس فعالیت می‌کند و در درجه اول برنامه های انیمیشن را تولید و توسعه می‌دهد.

استودیو انیمین ساز نتفلیکس

عمده انیمیشن هایی که توسط نتفلیکس منتشر شده اند، عناوین استودیو انیمیشن سازی دریم ورکس بوده است. با این حال، در نوامبر ۲۰۱۸ اعلام شد که نتفلیکس در حال توسعه پروژه های انیمیشنی مختص به خود مانند Kid Cosmic و The Willoughboys است.

انیمیشن هایی که نتفلیکس تا به حال منتشر کرده شامل ۵ مورد زیر هستند:

 1. سلام نینجا
 2. The Midnight Gospel
 3. کامیون سطل آشغال
 4. Kid Cosmic
 5. شهر روح ها

همانطور که می‌دانید نتفلیکس همیشه در سورپرایز کردن تبحر خاصی دارد و در آینده بیشتر از استودیو انیمیشن سازی آن خواهیم شنید. یکی از مهم ترین انیمه هایی که توسط همکاری نتفلیکس تولید و منتشر می‌شود، انیمیشن سونیک است.

انیمیشن جدید سونیک توسط استودیو نتفلیکس پخش می شود

به این خاطر استودیو نتفلیکس را به عنوان آخرین گزینه ها معرفی کردم، چون به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده و تا سال ۲۰۱۹ انیمه ای را تولید نکرده بود. در غیر این صورت، نتفلیکس جایگاهی فراتر خواهد داشت و البته در طی سال‌ها به جایگاه حقیقی خود در بین بهترین انیمیشن سازهای دنیا خواهد رسید.

نتفلیکس می‌تواند در بین شرکت های انیمیشن سازی جهان به عنوان یک استودیو متفاوت شناخته شود. همچنین احتمال دارد که در آینده سریال های نتفلیکس در قالب های انیمه نیز نمایش داده شوند.

۱۱.  کمپانی انیمیشن ساز او ال ام – Oriental Light and Magic

 • تاریخ تاسیس: ۱۹۹۰
 • دفتر مرکزی: توکیو – ژاپن
 • موسس: کونهیکو یویاما

کمپانی انیمیشن ساز Oriental Light and Magic در طی سالها تحول سریعی را تجربه کرد و نام برند خود را به OLM تغییر داد. یکی از معدود کارتون سازهای ژاپنی است که در ایالات متحده آمریکا و سایر کشورها موفقیت کسب کرده است.

انیمیشن پوکمون - شرکت انیمیشن سازی OLM

احتمالا ایرانی های زیادی با یکی از برترین عناوین او ال ام آشنا هستند، اما کمتر پیش میاد که نام استودیو را به زبان بیاورند. اسم (Pokemon) تقریبا در بین تمامی نسل ها محبوب است و احتمالا شما هم نام آن را شنیده اید.

این مجموعه انیمیشن همچنان با موفقیت اجرا می‌شود و در واقع یکی از با ارزش ترین کارتون های جهان به شمار می‌رود.

تاریخچه OLM

OLM یک شرکت انیمیشن سازی ژاپنی است که در سال ۱۹۹۰ تاسیس شده است. دفتر آن در توکیو قرار گرفته و یک گروه ۹ نفره مسئول تاسیس آن بوده اند.

او ال ام در سال ۲۰۰۷ استودیو خود را با فعالیت در حوزه های برنامه تلویزیونی و لایو اکشن های درام گسترش داد. عناوینی مانند Shield of Straw. از سال ۲۰۱۸، استودیو با یازده تیم به فعالیت ادامه می‌دهد که موسسین کمپانی آن تیم ها را هدایت می‌کنند.

علاوه بر آن، این استودیو در ساخت بازی های ویدیویی نیز فعالیت داشته است.

انیمیشن های او ال ام

۱۰.  استودیو انیمیشن سازی Toei

 • تاریخ تاسیس: ۱۹۵۶
 • دفتر مرکزی: توکیو – ژاپن
 • موسسین: کنزو ماسائوکا – زنجیرو یاماموتو

در صورتی که با انیمیشن ها آشنا باشید، به احتمال زیاد اسم استودیو Toei را شنیده اید. کسانی مثل من بودن و هستن که از کوچیکی علاقه به انیمیشن های تخیلی ژاپنی ها داشتند. این استودیو نیز یکی از بهترین ها برای ساخت چنین داستان هایی به شمار می‌رود.

انیمیشن دیجیمون - ساخته استودیو توئی

انیمیشن Dragon Ball که احتمالا نام آن را شنیده اید، محبوب ترین عنوان این استودیو به شمار می‌رود. دیجیمون رو فراموش نکنیم که قطعا خیلی از متولدین دهه های ۶۰ و ۷۰ با آن خاطره دارند. سایر عناوین که محبوبیت کمی هم ندارند، از جمله Sailor Moon، Yu-Gi-Oh و One Piece هستند.

همانطور که حدس می‌زنید بیشتر مخاطبین کمپانی Toei از کشور ژاپن هستند، اما برنامه های آن در کل جهان نیز در حال رشد است. با حق امتیازی که در ساخت انیمیشن های مختلف در اختیار دارد، به نظر نمی‌رسد کارهای خود را محدود کند و به این زودی‌ها از رقابت کنار برود.

خیلی کم پیدا میشه که کودکی در ژاپن بزرگ شده باشه و با انیمیشن های این استودیو کلی لذت نبرده باشه؛ حداقل من که تو ایران اینجوری بودم. انیمیشن دیجیمون یکی از اون برنامه های تلویزیونه که اکثر ما ایرانی ها اون رو می‌شناسیم و کلی باهاش خاطره داریم.

تاریخچه استودیو انیمیشن سازی توئی

کمپانی انیمیشن ساز توئی در سال ۱۹۵۶ ساخته شد، اما آغاز فعالیت آن به ادغام شرکت انیمیشن سازی ژاپن برمی‌گردد. استودیو حال حاضر آن در شهر توکیو قرار گرفته و در سال ۱۹۵۷ کار خود را شروع کرد.

تاریخچه استودیو توئی - بهترین کمپانی های انیمیشن ساز جهان

در سال ۱۹۵۸، اولین انیمیشن استودیو توئی با نام (مار سفید – The White Snake) منتشر شد و جوایز بسیاری از جشنواره فیلم بین المللی دریافت کرد. از آن پس، به نوعی می‌توان گفت این استودیو در ژاپن به عنوان بهترین انیمیشن ساز شناخته می‌شود.

اخیرا کمپانی Toei عناوین گوناگونی تولید کرده که عموما در کشورهای خارجی پخش می‌شوند. علاوه بر آن، این استودیو با پرورش استعدادها به صنعت انیمیشن جهانی نیز کمک بسیاری کرده است.

بهترین کارتون های استودیو Toei

۹. استودیو انیمیشن سازی ایلومینیشن

 • تاریخ تاسیس: ۲۰۰۷
 • دفتر مرکزی: کالیفرنیا (سانتا مونیکا) – آمریکا
 • تعداد کارمندان: ۱۰۰ نفر در سال ۲۰۱۶
 • موسس: کریس ملنداری

مگه میشه درباره بهترین کمپانی های انیمیشن سازی جهان صحبت بشه اما صحبت از سازنده مینیون ها نباشه! واقعا این کار نشدنیه. زمانی که داشتم درباره این مقاله تحقیق می‌کردم، هیچ جایی هیچ صحبتی از ایلومینیشن نبود. این یکی از اولین استودیوهایی که تو ذهنم بود، اما تقریبا هیچ جا ندیدمش!

انیمیشن های استودیو ایلومینیشن - بهترین کمپانی های انیمیشن ساز دنیا

احتمالا می‌دانید که این استودیو زیر نظر یونیورسال پیکچرز (یکی از بهترین کمپانی های فیلم سازی) فعالیت می‌کند. انیمیشن های فوق العاده ای همانند من نفرت انگیز و زندگی مخفی حیوانات خانگی توسط این کمپانی ساخته شده اند.

همچنین محبوب ترین و پرفروش ترین فیلم انیمیشنی ایلومینیشن “مینیون‌ها” بوده که بیش از ۱.۱۵۹ میلیارد دلار درآمد زایی داشته است.

تاریخچه ایلومینیشن

کمپانی ایلومینیشن در سال ۲۰۰۷ توسط کریس ملنداری و با مالکیت یونیورسال پیکچرز افتتاح شد. ملنداری رئیس کمپانی انیمیشن سازی قرن بیستم و استودیو بلواسکای بود که در اوایل سال ۲۰۰۷ از سمت خود کناره گیری کرد.

تاریخچه استودیو کارتون سازی ایلومینیشن

او به سرعت بعد از اینکه پست خود را رها کرد، ایلومینیشن را راه اندازی کرد که در آن زمان با نام ایلومینیشن اینترتیمنت شناخته میشد. قرارداد این استودیو با یونیورسال   این اجازه را میداد که ملنداری کنترل خلاقانه را داشته باشد و یونیورسال انیمیشن ها را منتشر کند.

در تابستان سال ۲۰۱۱ بود که Illumination استودیوی انیمیشن فرانسوی و جلوه های تصویری مک گاف را که انیمیشن من نفرت انگیز و The Lorax را ساخته بودند خریداری کرد.

بهترین انیمیشن های ایلومینیشن

 • مجموعه من نفرت انگیز
 • مجموعه زندگی مخفیانه حیوانات خانگی
 • مجموعه خواندن – Sing
 • The Lorax
 • مینیون‌ها
 • گرینچ – The Grinch

۸. شبکه کارتون – Cartoon Network

 • تاریخ انتشار: ۱۹۹۲
 • دفتر مرکزی: جورجیا – آمریکا
 • موسس: کمپانی سرگرمی وارنر

اگرچه ممکنه همه علاقه مندان به انیمیشن با نمایش های اخیر این استودیو که در مقابل برنامه های کلاسیک مثل اسکوبی دو موافق نباشند، اما هنوز هم یکی از پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی است.

شبکه کارتون - استودیوها و پخش کننده های انیمیشن

این شبکه حتی توان رقابت با نیکلدئون را داشته و گاهی اوقات شانه به شانه هم در پخش برنامه های تلویزیونی حرکت کردند. نمایش هایی مانند ماجراجویی زمان و بن تن در بین مخاطبان جوان بسیار محبوب بوده است.

من خیلی امیدوارم که این استودیو مجدد به فعالیت گذشته خود بازگردد. اینجوری می‌تونیم دوباره رقابت بین نیکلودئون و Cartoon Network را ببینیم.

تاریخچه شبکه کارتون

این یک شبکه کارتون کابلی آمریکایی است و اغلب با نام CN شناخته می‌شود. متعلق به بخش کودکان، بزرگسالان و کلاسیک شرکت سرگرمی وارنر است. یکی از شرکت های تابعه AT&T رسانه وارنر است.

شبکه پخش انیمیشن - CN

این شبکه در سال ۱۹۹۲ فعالیت خود را آغاز کرد. در درجه اول سریال های تلویزیونی انیمیشن بیشتر برنامه های کودک از اکشن تا کمدی را پخش می‌کند. در حال حاضر از ساعت ۶ صبح تا ۸ شب برنامه تلویزیونی پخش می‌کند و مخصوص کودکان سنین ۷ تا ۱۵ سال است.

در ماه مارچ ۲۰۲۱ شبکه کارتون در دسترس تقریبا ۹۴ میلیون خانواده در ایالات متحده بوده است.

معروف ترین انیمیشن های CN

 • Ben 10
 • سیب و پیاز
 • ویکتور و ولنتینو
 • ماجراجویی زمان

۷. استودیو انیمیشن سونی

 • تاریخ تاسیس: ۲۰۰۲
 • دفتر مرکزی: توکیو – ژاپن
 • تعداد کارمندان: ۲۵۵ نفر در سال ۲۰۱۸
 • موسسین: سونی پیکچرز اینترتیمنت – گروه فیلم سونی پیکچرز

استودیو سونی در سال های اخیر به خوبی نشان داده یکی از با استعدادترین و برترین کمپانی های انیمیشن سازی جهان بوده است. با اینکه در مقابل استودیوهای بزرگ همچون دیزنی، پیکسار و دریم ورکس تجربه کمتری دارند، اما به طور شگفت انگیزی موفق عمل کرده اند.

کمپانی انیمیشن سازی سونی پیکچرز

برخی از بهترین انیمیشن های جهان توسط این کمپانی ساخته شده است. عناوینی مانند هتل ترانسیلوانیا و ابری با احتمال کوفته قلقلی! اما این استودیو با انتشار انیمیشن اسپایدرمن که یکی از متفاوت ترین فیلم های مارول است نظر بسیاری را جلب کرد.

کمپانی انیمیشن ساز سونی در سال های اخیر استاد بودن خود را ثابت کرده است. اما طرفداران انتظار دارند برای تقویت جایگاه خود به عنوان یکی از بهترین کمپانی های انیمیشن ساز عناوین بیشتری بسازد.

تاریخچه استودیو

استودیو انیمیشن سونی برای حضور Sony Entertainment در عرصه فیلم های CGI (تصاویر تولید شده توسط رایانه) در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد. همچنین تاسیس آن برای توسعه شخصیت ها، داستان ها و فیلم هایی که به بهترین وجه از طریق تولید دیجیتال تحقق می‌یابند نیز بوده است.

استودیو سونی پیکچرز - بهترین انیمیشن سازهای جهان

اولین فیلم انیمیشنی این استودیو (Open Season) بود و در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. دومین انیمیشن سونی (Surf’s Up) بود که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و توانست دو جایزه در آکادمی بهترین خصوصیات انیمیشن ها ۲ جایزه دریافت کند.

بهترین انیمیشن های سونی

 • مجموعه هتل ترانسیلوانیا
 • مجموعه ابری با احتمال کوفته قلقلی
 • مجموعه اسمورف‌ها
 • مجموعه پرندگان خشمگین – Angry Birds
 • انیمیشن اسپایدرمن
 • لیست کامل انیمیشن های سونی

۶. استودیو انیمیشن سازی برادران وارنر

 • تاریخ تاسیس: ۱۹۸۰
 • دفتر مرکزی: توکیو – ژاپن
 • تعداد کارمندان: ۱۵۰ نفر در سال ۲۰۱۶
 • موسسین: هایائو میازاکی – ایسو تاکاهاتا – توشیو سوزوکی – یاسویوچی توکوما

بدون شک تابحال یکی از آثار استودیو انیمیشن سازی برادران وارنر را دیده اید. اگر یادتون نمیاد، بزارید یادآوری کنم. مگه میشه کسی تا حالا برنامه های تلویزیونی تام و جری رو ندیده باشه!

استودیو ساخت کارتون برادران وارنر - کمپانی های انیمیشن ساز

اگه تام و جری رو ندیده باشید (که محاله)، حتما اسکوبی دو یا لگو را دیده اید. این استودیو یکی از بهترین انیمیشن سازهای جهان است و داستان های آن تقریبا با سایر استودیوها تفاوت دارد.

البته که استودیو برادران وارنر تنها بازار برنامه های تلویزیونی را هدف قرار نداده و فعالیت گسترده ای در زمینه ساخت فیلم و بازی دارد. به عنوان مثال، مجموعه بازی های ویدیویی Lego بیش از ۱۰ بازی را شامل می‌شود. با رشد سریع استودیو، تنها می‌توان یک انتظار داشت؛ رخ دادن اتفاقات بزرگ.

تاریخچه Warner Bros Animation

کمپانی ساخت کارتون برادران وارنر در سال ۱۹۳۳ تاسیس شد و در آن زمان با نام محصولات Leon Schlesinger شناخته می‌شد. یک کمپانی که انیمیشن های محبوب Looney Tunes و Merrie Melodies وارنر بروز پیکچرز را منتشر می‌کرد.

استودیو ساخت کارتون برادران وارنر

در سال ۱۹۴۴، لئون این کمپانی را به برادران وارنر فروخت. البته لئون به کار خود در این مجموعه ادامه داد.

باید بدانید که اتفاقات فراز و نشیبی برای این استودیو انیمیشن ساز رخ داده و پس از تاسیس، در کمتر از ۱۱ سال مدتی از فعالیت خارج شد. بعد از بازگشایی در سال ۱۹۸۰ با احیا شدن صنعت انیمیشن، وفاداران بسیاری را جذب کرد و طی سالها رشد کرد.

بهترین انیمیشن های استودیو برادران وانر

۵. شبکه تلویزیونی نیکلودئون (Nickelodeon)

 • تاریخ انتشار: ۱۹۹۵
 • دفتر مرکزی: برلین – آلمان
 • موسس: شبکه Vivacom CBS

کیه که باب اسفنجی رو نشناسه! یه جورایی شبکه تلویزیونی نیکلودئون با ساخت باب اسفنجی شناخته میشه؛ حداقل تو ایران که اینجوریه. Nickelodeon نقش مهمی در منتشر شدن عناوین مهم و جذاب تلویزیونی دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی داشته است.

انیمیشن باب اسفنجی - برترین شرکت های انیمیشن ساز

متولدین دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی خوش شانس بودند که کودکی‌شان در زمان ساخته شدن عنوان هایی مثل آواتار و جیمی نوترون بوده است. نیکلودئون قدرت و توانایی رقابت با استودیوهای دیگر در ساخت و انتشار فیلم های انیمیشنی را دارد، اما وقتی صحبت از برنامه تلویزیونی می‌شود، این بهترین استودیو انیمیشن سازی است.

به خصوص باب اسفنجی که در سال های اخیر همچنان به سلطه خود ادامه داده و یکی از شناخته شده ترین کارتون هایی است که تاکنون ساخته شده است.

تاریخچه نیکلودئون

نام نیکلودئون از اولین سالن های سینمایی پنج سنتی الهام گرفته شده که به آنها Nickelodeons گفته میشد. در دسامبر ۱۹۷۷ شرکت ارتباطات کابل وارنر دو سیستم کابلی تلویزیونی را ارائه کرد، و کانالی با نام Pinwheel تنها برنامه پخش آن زمان بود.

کارتون گربه سگ - شرکت های ساخت و پخش کننده انیمیشن جهان

در ابتدای آپریل ۱۹۷۹ شبکه نیکلدئون راه اندازی شد و در ابتدا از طریق ماهواره به سیستم های کابل وارنر توضیع شد. البته این شبکه در حال حاضر برنامه های خود را در AMC-11 پخش می‌کند. البته شبکه در زمان فعالیت از تبلیغات تجاری استفاده نمی‌کرد و تقریبا عموم مردم در سال ۱۹۸۴ با آن آشنایی پیدا کردند.

بهترین انیمیشن های استودیو نیکلودئون

 • ماجراجویی های جیمی نوترون
 • گربه سگ
 • آواتار: The Last Airbender
 • لاک پشت های نینجا
 • باب اسفنجی شلوار مکعبی
 • روگرات

۴. کمپانی انیمیشن ساز دریم ورکس

 • تاریخ تاسیس: ۱۹۹۴
 • دفتر مرکزی: کالیفرنیا – آمریکا
 • تعداد کارمندان: ۲۷۰۰ نفر در سال ۲۰۱۴
 • موسسین: استیون اسپیلبرگ – جفری کاتزنبرگ – دیوید گفتن

بدون شک نام این استودیو برازنده عناوینی است که تا به حال تولید کرده است. داستان های رویایی که ممکنه هرکدام از ما کلی خاطره با آن داشته باشیم. مطمئن نیستم برای معرفیشون از کجا شروع کنم: ماداگاسکار، آن سوی پرچین، شرک، چگونه اژدهای خود را آموزش دهیم و …

انیمیشن های استودیو دریم ورکس - شرکت های ساخت انیمیشن

با هر اخباری که از کمپانی انیمیشن ساز Dreamworks منتشر می‌شود، ساعت شنی خیلی از علاقه مندان به انیمیشن فعال می‌شود؛ حداقل من که اینجوریم. بدون شک اگر دیزنی و پیکسار وجود نداشتند، عناوین بیشتر و خاطرات بیشتری نیز با این استودیو داشتیم.

شک ندارم که دریم ورکس یکی از بهترین کمپانی های انیمیشن سازی جهان است. با فعالیت بهترین انیماتورهای جهان، در سال های گذشته ما بهترین داستان های ممکن را از دریم ورکس دیده ایم؛ مثل مجموعه پاندای کونگ‌فو‌کار.

ممکنه استودیوهای بهتری از دریم ورکس وجود داشته باشن، اما بدون شک در طول زمان یکی از بهترین کارتون سازهای دنیاست.

تاریخچه استودیو Dreamworks

این استودیو توسط استیون اسپیلبرگ، جفری کاتزنبرگ و دیوید گفن در سال  ۱۹۹۴ تاسیس شد. کاتزنبرگ پیش از تاسیس دریم ورکس، رئیس تولید فیلم و برنامه های تلویزیونی والت دیزنی بود که مسئولیت کامل شرکت را برعهده گرفت.

استودیو دریم ورکس Dreamworks

در سال ۲۰۰۴ دریم ورکس انیمیشن به عنوان یک شرکت مجزا شناخته شد و کاتزنبرگ همچنان به عنوان مدیر اجرایی باقی ماند. در آگست ۲۰۱۶، سهام شرکت توسط NBC Universal (یک اپراتور کابلی تلویزیون) خریداری شد.

برترین انیمیشن های استودیو دریم ورکس

۳. استودیو انیمیشن ساز جیبلی – Ghibli

 • تاریخ تاسیس: ۱۹۸۵
 • دفتر مرکزی: توکیو – ژاپن
 • تعداد کارمندان: ۱۵۰ نفر در سال ۲۰۱۶
 • موسسین: هایائو میازاکی – ایسو تاکاهاتا – توشیو سوزوکی – یاسویوچی توکوما

ممکن است دفعات بسیاری نام استودیو جیبلی را نشنیده باشید، اما باید بدانید که یکی از بهترین انیمیشن سازهای جهان به شمار می‌رود. این افتخار را مدیون هایائو میازاکی و تیم با استعداد انیماتوری است که بخش مهم کمپانی را تشکیل داده اند.

انیمیشن های استودیو جیبلی

میزان احساسات و جزئیاتی که در هرکدام از داستان های این استودیو قرار گرفته حیرت آور است. وقتی صحبت از داستان انیمیشنی برتر می‌رسد، شرکت انیمیشن ساز Ghibli حتی یک بار هم دچار تزلزل نشده است.

حتی اگر این موضوع شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، باید بدانید که ۵ فیلم آن در بین ۱۰ فیلم انیمیشنی پرفروش ژاپن قرار دارند. انیمه Spirited Away با فروش بیش از ۳۸۰ میلیون دلار در رده دوم پرفروش های ژاپن قرار گرفته است.

از داستان شاهزاده خانم کوگایا گرفته تا Grave of the fireflies، هر نوع احساسات انسانی در عناوین این استودیو قرار دارد.

تاریخچه استودیو Ghibli

استودیو انیمیشن ساز Ghibli در سال ۱۹۸۵ و با همکاری سه مرد تاسیس شد: ایسو تاکاهاتا – توشیو سوزوکی و هایائو میازاکی. انتخاب نام جیبلی برای این استودیو بر اساس نام عربی “باد گرم صحرا” الهام گرفته شده است. تنها به این دلیل که بنیان‌گذاران می‌خواستند استودیو Ghibli باد جدیدی در صنعت انیمه ایجاد کند.

اولین فیلم انیمیشنی استودیو (Valley of the Wind Witch) در سال ۱۹۸۴ منتشر شد و موفقیت عالی کسب کرد. همین موضوع باعث شد تا استودیو جیبلی به یک سازمان در زمان حال تبدیل شود. این سازمان همچنین با استودیوهای بازی های ویدیویی در زمینه توسعه بازی ویدیویی همکاری کرده است.

در اواسط سال ۲۰۱۴ میلادی به دلیل بازنشسته شدن میازاکی تولید استودیو متوقف شد. اما در فوریه ۲۰۱۷، سوزوکی (دیگر موسس استودیو) اعلام کرد میازاکی برای کارگردانی فیلم انیمیشن جدید با نام “چگونه زندگی می‌کنی” از بازنشستگی برمی‌گردد.

بهترین انیمیشن های استودیو جیبلی

 • Grave of the fireflies
 • Spirited Away
 • شاهزاده خانم کوگایا
 • My Neighbor Totoro
 • Kiki’s Delivery Service

۲. استودیو انیمیشن سازی والت دیزنی

 • تاریخ تاسیس: ۱۹۲۳
 • دفتر مرکزی: کالیفرنیا – آمریکا
 • موسسین: والت دیزنی – روی دیزنی

بدون شک دیزنی یکی از بهترین کمپانی های انیمیشن ساز جهان به شمار می‌رود. نمیشه علاقه مند به انیمیشن بود و عناوین محبوب این کمپانی پرطرفدار رو ندید!

انیمیشن های دیزنی - استودیوهای انیمیشن ساز جهان

البته که کمپانی دیزنی تنها محدود به ساخت کارتون نیست و در زمینه ساخت فیلم، بازی و برنامه های تلویزیونی نیز کاملا فعال است. این برند تقریبا همه جا هست، اگر دقت کنیم حتی روی تل دختر بچه ها و دفتر نقاشی آنها حک شده است.

اساس موفقیت استودیو دیزنی انیمیشن های کلاسیک هستند که به کمپانی کمک کرده اند تا توان هزینه و اکران فیلم هایی همچون پایان بازی را داشته باشد. علاوه بر آن باعث شده تا قدرت خرید کمپانی همچون قرن بیستم فاکس را داشته باشد.

تاریخچه

استودیو انیمیشن سازی والت دیزنی توسط شخص والت دیزنی و برادرش روی دیزنی در سال ۱۹۲۳ میلادی تاسیس شد. این دو برادر در ابتدا مسئولیت تولید کارتون های کوتاه را برعهده داشتند.

تاریخچه استودیو دیزنی

در سال های گذشته با خلاقیت این کمپانی، به وجود آمدن شخصیت هایی همچون میکی ماوس، سیندرلا، سفید برفی، زیبای خفته، شیرشاه، علاالدین و بسیاری شخصیت محبوب دیگر را شاهد بودیم.

بهترین انیمیشن های دیزنی

۱. شرکت انیمیشن سازی پیکسار

 • تاریخ تاسیس: ۱۹۸۶
 • دفتر مرکزی: کالیفرنیا – آمریکا
 • تعداد کارمندان: ۱۲۳۳ نفر در سال ۲۰۲۰
 • موسسین: ادوین کتمول – استیو جابز – الکساندر شوره – آلوی ری اسمیت

پیکسار مثال بارزی از چگونگی ایجاد برتری با چاشنی خلاقیت است. در دهه های گذشته شرکت انیمیشن سازی پیکسار شخصیت هایی را خلق کرده که اکثر ما با آنها بزرگ شدیم و البته عاشق آنها هستیم.

استودیو پیکسار - بهترین انیمیشن ساز جهان

این استودیو توانسته داستان هایی به مخاطبین ارائه کند که تنها مختص کودکان نیست. حتی بزرگسالان نیز از تماشای این داستان ها لذت می‌برند. جالب است بدانید که انیمیشن های کوتاه این کمپانی نیز بسیاری از علاقه‌‌مندان را شگفت زده می‌کنند.

از انیمیشن فوق العاده داستان اسباب بازی های گرفته تا Wall-E، استودیو پیکسار موفق شده مخاطب را شیفته خود کند. در حال حاضر غیر از ادامه دادن این مسیر، انتظار دیگری از آنها نمی‌رود.

حتی بعد از گذشت این همه سال از فعالیت، پیکسار با انتشار عناوینی مانند قسمت سوم ماشین ها – کوکو و شگفت انگیزان ۲ طرفداران خود را تحت تاثیر قرار داده است.

تاریخچه استودیو

استودیو انیمیشن سازی پیکسار در موسسه فناوری نیویورک و در سال ۱۹۷۰ میلادی، جایی که تیمی از دانشمندان کامپیوتر دورهم جمع شده بودند تاسیس شد. یکی از این افراد ادوین کتمول بود که در ظهور گرافیک کامپیوتر نقش مهمی ایفا کرد.

تاریخچه استودیو ساخت انیمیشن Pixar

بهبود فناوری گرافیک، بخش رایانه ای پیکسار را توسعه داد تا بتواند تصاویر رنگی سه بعدی با وضوح بالا ارائه کند. نام پیکسار به عنوان یک واژه اسپانیایی به معنای (ساختن تصاویر) به وجود آمد.

این استودیو در ابتدا زیر نظر استودیو لوکاس فیلم (سازنده جنگ ستارگان) هدایت میشد و انیماتور سابق دیزنی (جان لاستر) به استخدام شرکت درآمد تا انیمیشن های کوتاه رایانه ای ایجاد شود.

البته بخش رایانه ای پیکسار در سال ۱۹۸۶ از بین رفت و منافع کنترل آن توسط استیو جابز خریداری شد. پس از آن، کتمول به مدیر عامل کمپانی جدید تبدیل شد و جابز هم به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب شد.

بهترین انیمیشن های Pixar

 • مجموعه ماشین ها – Cars
 • مجموعه داستان اسباب بازی ها
 • پیدا کردن نمو
 • زندگی یک حشره
 • مجموعه شگفت انگیزان
 • شجاع – Brave
 • مجموعه دانشگاه هیولاها
 • کوکو
 • Wall-E
 • Up
 • لیست کامل انیمیشن های Pixar

حرف نهایی

امیدوارم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید و شرکت های انیمیشن ساز جهان را به خوبی شناخته باشید. به نظر شما کدام یک از آنها بهترین شرکت ساخت کارتون هستند؟

خوشحال میشم نظرات ارزشمند شما درباره این مطلب را بدانم.

مطلب جالبی بود؟ با رای خود ما را مطلع کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

به عنوان یک نویسنده همیشه تلاشم این بوده که با ایجاد محتوا بتونم ارزش بالایی به کاربران عزیز ارائه کنم. هدفم در تیپس سنتر هم همین بوده و اطلاعاتم رو بیشتر می‌کنم تا تجربه مناسبی برای خوانندگان ایجاد کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *