استان ها و قلمروهای کشور کانادا

استان ها و قلمروهای کشور کانادا

آخرین بروز رسانی اسفند ۱۶ام, ۱۳۹۹

این کشور با ۹.۹۸۵ میلیون کیلومتر مربع از نظر وسعت دومین کشور بزرگ دنیاست. از مجموعه ۱۰ استان و ۳ قلمرو تشکیل شده است. فرهنگ مردم کانادا یکی از متفاوت ترین ویژگی های این کشور می باشد. باید بدانید که ۵ منطقه اصلی شکل دهنده این کشور گسترده هستند و نیاز است قبل از استان ها و قلمروها ابتدا با آنها آشنا شوید.

منطقه اطلس (Atlantic): از کنار هم قرار استان های نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند، نیوفاندلند و لابرادور تشکیل شده است. یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کانادا به شمار رفته و علاوه بر آن برای صنایع ماهیگیری، کشاورزی، استخراج معادن مورد استفاده قرار می گیرد.

منطقه کانادای مرکزی (Central Canada): از دو استان پرجمعیت و بزرگ انتاریو و کبک شکل گرفته، اما باید بدانید که دقیقا در مرکز کشور قرار نگرفته است. شایان ذکر است که پرجمعیت ترین ناحیه در کانادا به شمار رفته و بیشتر محصولات این کشور در همین منطقه تولید می شوند.

منطقه علفزارها (Prairies): استان های منیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا تشکیل دهنده این منطقه هستند. زمین های این قسمت از کشور برای کشاورزی ایده آل بوده و محصولات بسیاری در اینجا کاشت و برداشت می شود.

منطقه کرانه غربی (West Coast): شاید اسم استان بریتیش کلمبیا برایتان آشنا باشد؛ به این دلیل است که یکی از مناطق اصلی کشور کانادا برای گردشگران است و صنایعی از قبیل چوب و ماهیگیری آن نیز در اقتصاد کشور تاثیر گذار است. زیبایی های طبیعی این استان باعث شده تا همواره افراد بسیاری از آن بازدید کنند.

منطقه شمال (North): این منطقه از مجموعه سه قلمرو نورت وست تریتوریز (شمالی غربی)، یوکان و نوناووت تشکیل شده است. این مناطق بخش بزرگی از خاک کشور را در انحصار دارند و منابع مهم آنها شامل نفت، گاز طبیعی، طلا، سرب و بسیاری موارد دیگر می شود.

نقشه کشور کانادا

حال که با مناطق اصلی کانادا آشنا شدیم، بهتر است که دیگر به معرفی استان ها و قلمروهای این کشور وسیع و زیبا بپردازیم.

استان آلبرتا

شهر کلگری در آلبرتا

آلبرتا در غرب کانادا واقع شده و یکی از ۳ استان زیبای منطقه علفزارها می باشد. استان آلبرتا یکی از بزرگترین مناطق است که ۶۶۱.۸۴۸ کیلومتر مربع وسعت داشته و دارای جمعیت رو به رشد بیش از ۴ میلیون نفر است. بیشتر این جمعیت فقط در دو شهر اصلی کلگری و ادمونتون (پایتخت) زندگی می کنند. آلبرتا در غرب با بریتیش کلمبیا، از شمال با نواحی شمالی غربی و از شرق با ساسکاچوان هم مرز است. در قسمت جنوبی با ایالت مونتانا ایالات متحده همسایه بوده و لازم است بدانید که آلبرتا یکی از دو استانی است که کاملا از همه طرف توسط مناطق دیگر محاصره شده است.

استان بریتیش کلمبیا

شهر کوچک در بریتیش کلمبیا

به عنوان یکی از استان های زیبا در کانادا و یکی از مکان های برتر گردشگری، بریتیش کلمبیا برخی از بخش های واقعی وحشی آمریکای شمالی و همچنین برخی از شهرهای جذاب را ارائه می دهد. با جمعیتی بیش از ۴.۵ میلیون نفر، بیشتر ساکنان تمایل به زندگی در ونکوور و ویکتوریا (پایتخت) را دارند. بریتیش کلمبیا از شرق با آلبرتا و از شمال با یوکان همسایه می باشد.

استان منیتوبا

استان منیتوبا

منیتوبا سرزمین شهرهای امن، هوای پاک و فرهنگ های مختلف و زبان های زیادی است. در واقع، بیش از ۲۰۰ زبان در سراسر استان صحبت می شود! منیتوبا بیش از یک قرن از مهاجران استقبال کرده و کمک کرده تا کانادا به کشور امروز تبدیل شود. این استان خدمات بهداشت عمومی و آموزش رایگان را برای مهاجران ارائه می دهد تا خانواده ها آینده ای روشن تر داشته باشند. پایتخت منیتوبا “وینیپگ” است و حدود ۷۵۰.۰۰۰ نفر در آن زندگی می کنند. از غرب با ساسکاچوان، شمال با نوناووت، از شرق با انتاریو و از جنوب با دو ایالت مینه سوتا و داکوتای شمالی ایالات متحده مرز مشترک دارد.

استان نیوبرانزویک

نیوبرانزویک کانادا

نیوبرانزویک الماس پنهان کانادا و محل زندگی برخی از زیباترین و ارزشمندترین شهرها و جاذبه های کشور است. اگرچه این استان به اندازه انتاریو پرجمعیت نیست، اما بخشی منحصر بفرد برای همه مردم کانادا به شمار می رود. فرصت جدیدی با توجه به بالا رفتن میانگین سنی کارگران این استان به وجود آمده که ارزشی عالی برای مهاجران به شمار می رود. هر ساله هزاران شغل اضافه می شود و فرصت های کارآفرینی بی حد و اندازه است. نیوبرانزویک از غرب با کبک و از شرق با نوا اسکوشیا همسایه می باشد.

استان نیوفاندلند و لابرادور

نیوفاندلند و لابرادور

استان منحصر به فرد در سواحل شرقی کانادا، نیوفاندلند و لابرادور از جزایر و جمعیت کمی بیش از نیم میلیون نفر تشکیل شده است که در درجه اول اقامتگاه در شبه جزیره آوالون را بر عهده می گیرند. شهر سنت جان در ضلع شمالی استان واقع شده است. این استان از نظر زبانی یکی از مناطق متحد کاناداست که بیش از ۹۷ درصد از آنها انگلیسی صحبت می کنند. مساحت نیوفاندلند و لابرادور ۴۰۵.۲۱۲ کیلومتر مربع است که از قطب جنوب تا قطب شمال توندرا را در اختیار دارد.

استان نوا اسکوشیا

شهر هالیفکس در نوا اسکوشیا

نوا اسکوشیا یک استان دریایی کانادایی است که در امتداد خط ساحلی شرقی واقع شده است؛ تقریبا در نیمه راه بین خط استوا و قطب شمال. نوا اسکوشیا دومین استان کوچک در کانادا با مساحت ۵۵۲۸۳ کیلومتر مربع است. گرچه این منطقه اندک است، اما جمعیتی نزدیک به ۱ میلیون نفر در آن زندگی می کنند. پایتخت آن هالیفاکس است و با مخلوطی از آب و هوای قاره ای و دریایی (که منجر به زمستان های مرطوب و تابستان های گرم می شود)، از لحاظ فنی به عنوان یک جزیره شناخته می شود.

استان انتاریو

شهر تورنتو در انتاریو

استان انتاریو در شرق مرکزی کانادا واقع شده و با جمعیت حدود ۱۲ میلیون نفر در بین تمامی استان ها از همه پرجمعیت تر است. همچنین دومین استان بزرگ کانادا است که ۱.۰۷۶ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد. پایتخت کشور (اتاوا) در انتاریو قرار گرفته و پرجمعیت ترین شهر (تورنتو) را در خود جای داده است. انتاریو مرز ۲۷۰۰ کیلومتری با ایالات متحده (ایالت های میشیگان، اوهایو، نیویورک، مینه سوتا و پنسیلوانیا) دارد و از غرب با منیتوبا، خلیج بِی و هادسون از شمال و در شرق با کبک مرز مشترک دارد.

استان پرنس ادوارد

استان پرنس ادوارد

بدون شک یکی از استان های دیدنی و جذاب در کانادا، جزیره پرنس ادوارد بوده که یکی از سه استان دریایی به شمار می رود. از یک جزیره اصلی و ۲۳۱ جزیره کوچکتر قابل سکونت تشکیل شده است. دارای وسعت ۵.۶۶۰ کیلومتر مربع و جمعیت کمی بیش از ۱۴۰.۰۰۰ نفر است که آن را به کوچکترین و کم جمعیت ترین استان تبدیل می کند. جزیره اصلی در خلیج سنت لارنس، در ۲۰۰ کیلومتری هالیفاکس، نوا اسکوشیا و ۶۰۰ کیلومتری شرق شهر کبک واقع شده است. این جزیره تنها دارای دو منطقه قابل توجه شهری است که شارلوت تان (پایتخت) و حومه آن می باشد.

استان کبک

کبک، استان فرانسوی زبان در کانادا

کبک واقع در شرق و مرکز کانادا و یک استان در درجه اول فرانسوی زبان است که بیشتر ساکنان آن در پایتخت (مونتریال) زندگی می کنند. کبک مساحت ۱.۵۴۲ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیتی بالغ بر ۸ میلیون نفر، آن را به یکی از استان های پرجمعیت تبدیل می کند. کبک در غرب با انتاریو، از شمال با خلیج هادسون و از جنوب با ایالت مین، ورمونت و نیویورک آمریکا هم مرز است. این استان آب و هوای معتدلی دارد و بسته به اینکه در شمال یا جنوب آن قرار گرفته باشید، آب و هوا مختلف می باشد.

استان ساسکاچوان

ساسکاچوان

ساسکاچوان یک استان دشتی کانادا در بخش مرکزی کشور است و دومین استان کاملا محاصره شده می باشد. وسعت آن ۶۵۱.۹۰۰ کیلومتر مربع است و جمعیت بالغ بر ۱ میلیون دارد که ۷۰ درصد آنها در بخش جنوبی و در شهر رجینا (پایتخت) زندگی می کنند. تابستان های آن گرم و مرطوب است و در زمستان عموما کولاک می شود و دمای زیر صفر اتفاق معمولی است.

قلمرو یوکان

قلمرو یوکان

قلمرو یوکان کوهستانی و بسیار زیبا است که واقع در شمال غربی کانادا می باشد. یوکان نام خود را از لغت بومی به معنای “جریان بزرگ” گرفته است و آن رودخانه ای است که از ۴۸۲.۴۴۳ کیلومتر قلمرو عبور می کند. با جمعیت کمتر از ۳۷۰۰۰ نفر، آب و هوای کاملا سرد که بیش از ۵۸ درصد زمان سال زیر صفر باقی می ماند، و عاملی است که از زندگی بسیاری از افراد در این قلمرو جلوگیری می کند.

قلمرو نوناووت

قلمرو نوناووت - منطقه ای سردسیر

نوناووت یکی از قلمروهای سردسیر کانادا که بزرگترین و شمالی ترین منطقه این کشور نیز به شمار می رود. در ۱ آپریل ۱۹۹۹ از مناطق شمال غربی جدا شده است. نوناووت به عنوان بزرگترین زیر مجموعه ژئوپولیتیکی در آمریکای شمالی با مساحت ۲.۰۹۳ میلیون کیلومتر مربع و جمعیتی بیش از ۳۰۰۰۰ نفر، یکی از مناطق دور افتاده و کم جمعیت در جهان محسوب می شود.

قلمرو نورت وست یا شمال غربی

قلمرو نورت وست یا شمال غربی

مناطق شمال غربی واقع در شمال کانادا، رویای همه افراد خارج از این کشور است. منطقه بسیار زیبایی از کانادا است و بزرگترین دریاچه کشور (دریاچه خرس بزرگ با ۳۱۱۵۳ کیلومتر مساحت) در نورت وست واقع شده است. به طور کلی این قلمرو با ۱.۳۰۰.۰۰۰ کیلومتر یکی از بزرگترین قسمت های کشور است و تنها ۴۰۰۰۰ نفر در آن زندگی می کنند. “یلونایف” پایتخت قلمرو پس از کشف معدن طلا در سال ۱۹۳۴ تاسیس شد و از آن زمان به یک شهر تجاری کوچک و در عین حال شلوغ تبدیل شده است.

خواندن مقاله زیر را به شما توصیه می‌کنیم:

جاذبه های گردشگری کرج

مطلب جالبی بود؟ با رای خود ما را مطلع کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

به عنوان یک نویسنده همیشه تلاشم این بوده که با ایجاد محتوا بتونم ارزش بالایی به کاربران عزیز ارائه کنم. هدفم در تیپس سنتر هم همین بوده و اطلاعاتم رو بیشتر می‌کنم تا تجربه مناسبی برای خوانندگان ایجاد کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *