استان آلبرتا

استان آلبرتا | رئیس صنعت نفت و گاز جهان

آخرین بروز رسانی اسفند ۱۶ام, ۱۳۹۹

آلبرتا اغلب به عنوان استان انرژی کانادا شناخته می شود و دارای بیش از ۴ میلیون نفر جمعیت است. تعداد زیادی از این جمعیت در دو شهر بزرگ ادمونتون (پایتخت استان) و شهر کلگری ساکن هستند و هر کدام از شهر ها بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند.

آلبرتا یک پیشرو در صنعت نفت و گاز جهان است، اما همچنین خانه صنایع در حال رشد و کسب و کارهای متنوع می باشد. با تشکر از فرصت های ارائه شده توسط این رشد اقتصادی، استان آلبرتا به یکی از مقصدهای برتر برای مهاجرت به کانادا تبدیل شده است. علاوه بر آن، آلبرتا امروزه مرفه ترین استان کانادا است و به دلیل سطح بالای زندگی در جهان شناخته می شود. در ادامه برخی از موارد مهم درباره این منطقه وسیع و زیبا را بیان می کنیم.

اقتصاد و اشتغال

پس از گذشت بیش از یک دهه از نرخ رشد اقتصادی بالا، اکنون آلبرتا مملو از پتانسیل برای توسعه اقتصادی بیشتر است. اقتصاد این استان توسط صنعت پررونق نفت و گاز هدایت می شود. صنعت انرژی مستقیما از هر ۱۶ مشاغل شغلی در استان یک نفر را به خود اختصاص می دهد. پیش بینی می شود این بخش حتی پیشرفت بیشتری داشته باشد، چون امکان توسعه ماسه های نفتی در شمال استان را فراهم می کند. با این حال، سرعت بالای رشد اقتصادی آلبرتا محدود به صنعت انرژی نیست، زیرا استان دارای اقتصاد متنوعی است.

تنوع اقتصادی آلبرتا

در دهه گذشته بخش تولید آلبرتا پیشرفت چشمگیری داشته و نوآوری در صنایع جدید باعث شده تا به عنوان رقیبی قدرتمند در بازارهای جهانی شناخته شود. غیر از نفت و گاز، جنگلداری یک صنعت مهم است و سالانه بالغ بر ۶ میلیارد دلار ارزش دارد. علاوه بر آن، به طور سنتی محل سکونت صنایع بزرگ کشاورزی و دامداری است که بخش مهمی از فرهنگ و اقتصاد استان به شمار می روند. با توجه به افت شدید امروزه نفت و گاز، استان آلبرتا سعی دارد که فعالیت های اقتصادی خود را در صنایع دیگر ادامه دهد.

وضعیت شغل استان

توسعه اقتصادی استان باعث شده تا متخصصان صنایع برای ادامه فعالیت های شغلی شان آلبرتا را انتخاب نمایند. آمار بیکاری استان حدود ۵.۵ درصد است که کمتر از میانگین کشوری (۶.۸ درصد) است. هنگامی که این نرخ بیکاری پایین با رشد کم جمعیت طبیعی و شماره های ثبت شده برای ایجاد شغل ترکیب شود، نتیجه این است که فرصت های شغلی زیادی برای مهاجران در استان وجود دارد.

شغل های مربوط به نفت و گاز

در سال های اخیر تعداد مهاجران مقیم دائم و همچنین کارگران موقت خارجی که در آلبرتا کار و زندگی می کنند افزایش یافته است؛ اما نرخ بیکاری همچنان رو به کاهش است. نظر سنجی های بین المللی به طور مداوم کلگری و ادمونتون را در بین شهرهای برتر جهان برای کار قرار می دهند. علاوه بر موقعیت های شغلی مناسب، مردم به دلیل داشتن کیفیت بالای زندگی از کار در آلبرتا لذت می برند.

استاندارد زندگی در استان آلبرتا چگونه است؟

به دلیل پایین بودن نرخ بیکاری و تقاضای زیاد کارگران، میانگین حقوق و دستمزد آلبرتا با سایر استان ها و قلمروهای کانادا بسیار رقابتی است. حداقل دستمزد به ازای یک ساعت کار حدود ۱۰ دلار کانادا است و خانواده های آلبرتا بالاترین متوسط درآمد ترکیبی در کشور را دارند.

مردم این استان به دلیل بهره بردن از منابع طبیعی، کمترین مالیات شخصی را در کانادا پرداخت می کنند. مزیت مالیات شخصی آلبرتا به دلیل استفاده از یک سیستم مالیات بر نرخ پایین، از جمله بالاترین معافیت های اساسی در کشور، معافیت مالیات فروش عمومی، پایین ترین نرخ مالیات بنزین در بین استان ها و پایین بودن مالیات بر املاک است.

علاوه بر آن، آلبرتا از میزان جرم و جنایت بسیار کمی برخوردار است که باعث می شود شهرها و بخش های کوچکتر آن مکان های دلپذیری برای زندگی ایمن در جهت پرورش خانواده باشند. همچنین زیبایی طبیعی استان از جمله جنگل های وسیع و کوه های راکی در ایجاد محیط زندگی مطلوب تاثیر گذار هستند. استاندارد زندگی عالی در آلبرتا یکی از مهمترین عوامل جذب مهاجران به استان است.

خانه های مسکونی آلبرتا

آلبرتا یکی از بازارهای ارزان قیمت مسکن در کانادا را در اختیار دارد. اگرچه نرخ بالای مهاجرت استان به همراه افزایش درآمد ساکنان، باعث افزایش تقاضا شده و همین امر در بالا رفتن قیمت ها تاثیر گذار است، اما این استان همچنان مکانی مناسب برای خرید یا اجاره مسکن است. با توجه به اینکه سازندگان به سرعت خانه های مسکونی جدید را به پایان می رسانند، انتظار می رود هزینه های مسکن طی چند سال آینده کاهش یابد.

خانه های مسکونی

با این حال، قیمت متوسط برای خرید خانه در آلبرتا تقریبا ۴۰۰۰۰۰ دلار کانادا است که این میانگین برای شهر ادمونتون حدود ۳۶۸۰۰۰ و شهر کلگری ۴۵۰۰۰۰ دلار می باشد. به طور کلی، درصد درآمد خانواده های تحت تامین هزینه های مسکن، از میانگین کانادا پایین تر بوده و حدود ۲۵ درصد است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیدا کردن مکانی ایده آل برای زندگی در استان آلبرتا، توصیه می کنیم که وب سایت رسمی دولت آلبرتا را که در زمینه خرید و اجاره خانه است را مشاهده نمائید.

سیستم آموزشی و تحصیلی استان آلبرتا

آلبرتا دارای یک سیستم آموزش مشهور است؛ از مهدکودک گرفته تا دانشگاه که تحقیقات پیشرو در جهان را ارائه می دهد. در کشور کانادا، کلیه شهروندان و ساکنین مقیم زیر ۲۰ سال حق دارند تا اتمام دوره دبیرستان از طریق سیستم مدارس دولتی آموزش رایگان دریافت کنند. هنگامی که به آلبرتا مهاجرت می کنید، فرزندانتان می توانند چندین گزینه مختلف تحصیلی را انتخاب کنند که همه آنها با دلار مالیاتی و بدون هزینه تامین می شوند.

صرف نظر از سیستم مدارس دولتی، مدارس فرانکوفون نیز برای آموزش به زبان فرانسوی و همچنین یک سیستم مدرسه کاتولیک وجود دارد. آلبرتا همچنان دارای برنامه های آموزش آنلاین و مدارس جایگزین به عنوان گزینه های آموزشی است. برخی از مردم استان تصمیم می گیرند که فرزندانشان را به مدرسه های خصوصی بفرستند؛ اما بیشتر ساکنان مدارس دولتی را مد نظر قرار می دهند که از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

دانشگاه ها و هزینه های آن

سیستم آموزش و پرورش آلبرتا برای دانشگاه ها نیز بسیار فعال بوده و در مجموع ۲۶ موسسه از جمله چهار دانشگاه با بیش از ۱۱۵۰۰۰ دانشجوی تمام وقت و نیمه وقت دارد. هزینه های سالانه دانشجو در این استان برای آموزش ابتدایی همچنان رتبه بالایی در کشور کانادا دارد.

دانشگاه تحقیقاتی آلبرتا

آلبرتایی ها به طور متوسط برای تحصیل در دانشگاه حدود ۵۷۰۰ دلار در سال پرداخت می کنند. این رقم باعث شده تا بین گرانترین استان های تحصیلی کانادا قرار گیرد. با این حال، دولت آلبرتا چندین برنامه برای کمک به هزینه های تحصیل دانشجویان مانند بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته که نسبت به میزان دانش و نمرات کسب شده دانشجو متفاوت است.

بهداشت و درمان

طبق قانونی که در کشور کانادا وضع شده، کلیه استان ها و قلمروها باید خدمات بهداشت و درمان را بدون دریافت هزینه ارائه دهند. به عبارت دیگر، بیشترین خدمات بهداشتی و درمانی در کانادا بدون دریافت هزینه مستقیم به بیمار ارائه می شوند. برخی از موارد غیر ضروری مانند جراحی زیبایی انتخابی و مراقبت از دندان تحت این پوشش قرار نمی گیرند.

بهداشت و درمان در استان آلبرتا

آلبرتا مانند سایر استان های کانادا از خدمات درمانی جهانی با بودجه عمومی برخوردار است. تقریبا سالانه ۷۰۰۰ دلار برای مراقبت های بهداشتی به استان اختصاص داده می شود که جزو بالاترین در سطح کشور کانادا است.

تاریخ استان

آلبرتا در سال ۱۹۰۵ به عنوان استان جداگانه به کنفدراسیون کانادا پیوست. این استان به نام چهارمین دختر ملکه ویکتوریا نامگذاری شده است. قبل از این که به استان تبدیل شود، به عنوان منطقه ای از سرزمین های شمال غربی اداره میشد. تمام بخش های آلبرتا تا سال ۱۹۶۸ توسط شرکت خلیج هادسون کانادا کنترل میشد، اما امروزه بخش بزرگی از کشور را تشکیل داده است. قبل از اینکه اولین مهاجران اروپایی وارد این منطقه شوند، مردم بومی بیش از ۸۰۰۰ سال در آلبرتا سکونت داشته اند. بسیاری از این مردمان بومی با توافق اروپایی ها آواره شدند. با این حال، جوامع بومی باقی مانده بخش مهمی از تاریخ آلبرتا به شمار می روند.

آلبرتا به همراه همسایه خود “استان ساسکاچوان” به صورت همزمان و به عنوان استان وارد کنفدراسیون کانادا شدند. در تاریخ اولیه آلبرتا، عمدتا استان مناسبی برای کشاورزان محسوب میشد و البته فعالیت های معدنی دیگری داشت. استان به دلیل افسردگی سال ۱۹۲۰ تحت تاثیر قرار گرفت، اما با مداخلات شدید دولت بهبود یافت. رونق نفت و گاز که امروزه بخش اصلی فعالیت های آلبرتا به شمار می رود، از سال ۱۹۴۷ آغاز شد. به لطف رونق این ثروت طبیعی، سرمایه گذاری ها در اقتصاد و آموزش افزایش یافت تا قدرت اقتصادی و تنوع امروزه استان ایجاد شود.

مردم آلبرتا چه فرهنگی دارند؟

آلبرتا فرهنگی منحصر بفرد و پرطراوت دارد که تا حد زیادی توسط مهاجران که در استان ساکن شده اند شکل گرفته است. در سرتاسر استان، به ویژه در شهرهای کلگری و ادمونتون می توان فرهنگ آشپزی، موسیقی و هنر سراسر جهان را یافت. یکی از نمونه های این فرهنگ مهاجرین، جشن سالانه فرهنگ کارائیب است که در استان برگزار می شود. مهاجرین نقش بسزایی در فرهنگ آلبرتا داشته اند، اما بیشترین تاثیر مهاجرین در فرهنگ کانادا، مربوط به استان انتاریو است.

فرهنگ مردم آلبرتا

به لطف ادغام فرهنگ های اجتماعات، شهرهای آلبرتا جمعیت بین المللی بسیاری دارند. در سال ۱۹۸۸ زمانی که استان میزبان بازی های المپیک زمستانی بود، شهر کالگری در معرض دید همه جهانیان قرار گرفت. شهر ادمونتون نیز به دلیل برگزاری جشنواره های عالی، پس از ادینبورگ (پایتخت اسکاتلند) دومین شهر در نوع خود به شمار می رود. ادمونتون همچنین برای فروشگاه غربی خود که زمانی بزرگترین مرکز خرید سرپوشیده جهان بود، شناخته شده است.

علاوه بر آن، شهرک سازی های مرزی و کشاورزی سنتی برخی از فرهنگ آلبرتا را تشکیل می دهند. بزرگترین نمونه از این فرهنگ، “Stampede” جشنواره تابستانی سالانه است که دارای برنامه هایی مانند طناب کشی و گاوچرانی است. این فرهنگ یکی از اصلی ترین جاذبه های گرشگری کانادا محسوب می شود و به مدت چند روز ادامه می یابد. جالب است بدانید که Stampede و جشن های اطراف آن هر ساله بیش از ۱.۲ میلیون بازدید کننده را به خود جلب می کند.

جمعیت استان

آلبرتا دارای بیش از ۴ میلیون نفر جمعیت است و تقریبا یک دهم کل جمعیت کانادا را تشکیل می دهد. تقریبا نیمی از این جمعیت ساکن دو شهر بزرگ استان (کلگری و ادمونتون) هستند که به طور کلی در هر شهر ۱ میلیون نفر زندگی می کنند. صرف از نظر از این دو شهر، مراکز قابل توجهی از جمعیت شامل گوزن قرمز (۹۸۰۰۰ نفر)، لتبریج (۹۳۰۰۰)، فورت مک موری (۶۲۰۰۰)، گراند پریری (۵۵۰۰۰) می باشد.

مهاجرت نقش مهمی در رشد جمعیت آلبرتا داشته است. مهاجرین بسیاری در اوایل توسعه استان از کشورهای انگلستان، آلمان، ایرلند، اوکران و فرانسه در رشد جمعیت این منطقه تاثیر بسزایی داشته اند. آلبرتا همچنین دارای اجتماعات بزرگی از آسیای جنوبی و چین است. با توجه به اینکه مهاجرت به آلبرتا امروزه به بالاترین سطح خود رسیده است، این استان همچنان متنوع تر می شود.

بیشتر جمعیت آلبرتا مسیحی هستند؛ با این حال، خود استان کاملا سکولار است. آلبرتا همچنان محل زندگی بسیاری از دین های هندو، مسلمان، یهودی و بودایی است. در حقیقت، شهر ادمونتون خانه قدیمی ترین مسجد آمریکای شمالی است.

وضعیت مهاجرتی استان آلبرتا چگونه است؟

آلبرتا به دلیل کیفیت زندگی و فرصت های اقتصادی یکی از محبوب ترین مقصد مهاجران به کانادا است. از طریق توافق با دولت کانادا، آلبرتا نقش مهمی در انتخاب مهاجران مستقر در استان را ایفا می کند. وزارت مهاجرت و اشتغال آلبرتا مسئولیت بررسی درخواست متقاضیان متخصص و با مهارت را دارد و با توجه به توانایی های افراد آنها را انتخاب می کند.

برنامه نامزد مهاجران آلبرتا (AINP) روش اصلی برای مهاجرت کاری استان محسوب می شود. از طریق این برنامه، مهاجران آینده نگر با مهارت و تجربه مورد نیاز این استان می توانند گواهی ورود به آلبرتا را دریافت کنند که باعث می شود روند کلی مهاجرت سرعت بیشتری داشته باشد.

دولت مستقل

دولت کانادا توسط یک سیستم فدرال کنترل می شود و رسیدگی برخی امور متعلق به دولت ملی در اتاوا و برخی دیگر توسط دولت های هر استان انجام می شود. استان آلبرتا دارای پارلمان منتخب دموکراتیک خود (معروف به مجلس قانون گذاری آلبرتا) است که در مرکز ادمونتون قرار گرفته است.

دولت فعلی استان به رهبری حزب دموکرات جدید آلبرتا به ریاست نخست وزیر راشل نوتلی، (جانشین جیم پرنتیس نخست وزیر سابق) اداره می شود. آلبرتا مانند هر استان کانادایی کنترل گسترده ای در زمینه بهداشت، آموزش و خدمات خود دارد. به لطف ثروت منابع طبیعی در استان، دولت آلبرتا قادر است خدمات با کیفیتی ارائه دهد و کمترین میزان مالیات در کانادا را از مردم دریافت می کند.

خواندن مقاله زیر می‌‌تواند برای شما جذاب باشد:

جاهای دیدنی کرج

اصلی ترین شهرهای استان آلبرتا

شهر کلگری

کلگری بزرگترین شهر در آلبرتا و پنجمین کلان شهر کانادا است. این منطقه با سرعت در حال رشد است و اقامتگاه های متنوع و چند فرهنگی در اختیار دارد. در حالی که اکثر جمعیت این شهر با میراث اروپایی شناخته می شوند، مردم بسیاری از سراسر جهان در کلگری زندگی می کنند. برخی از جوامع بزرگ، جمعیت چینی کانادایی و جمعیت آسیای جنوبی هستند. اجتماعات بومی، فیلیپینی و آمریکای لاتین در این شهر نیز قابل توجه، پر جنب و جوش و رو به رشد می باشد.

شهر کلگری

اقتصاد این شهر مربوط به صنعت نفت، موسسات مالی و صنایع پیشرفته است. برخی از شرکت های بزرگ شامل راه آهن اقیانوس آرام کانادا، امپریال نفت، انکانا و پترو کانادا در این شهر فعالیت خود را انجام می دهند. با پیشرفت شهر، روز به روز شرکت های چند ملیتی بیشتری دفاتر خود را راه اندازی می کنند که نشان از اهمیت روز افزون کلگری در اقتصاد جهانی دارد.

کلگری به دلیل ترکیب کیفیت زندگی با رشد اقتصادی در سراسر جهان شناخته می شود. در نظر سنجی مجله معروف فوربز، کلگری یک بار در سال ۲۰۰۷ عنوان تمیزترین شهر جهان شناخته شده و از نظر کیفیت زندگی نیز در رتبه های ۱۰ و ۲۵ بین تمامی شهرهای جهان قرار گرفته است. این شهر دارای استعدادی چند فرهنگی است و میزبان بازی های المپیک زمستانی ۱۹۸۸ بوده که از همان سال شاهد مهاجرت افراد بسیاری بوده است.

شهر ادمونتون

ادمونتون به عنوان پایتخت استان آلبرتا شناخته شده که کمی از کلگری کوچکتر بوده و ششمین شهر بزرگ کانادا است. در حالی که این شهر بیش از ۱ میلیون نفر را در خود جای داده است، اما باز هم از جمعیت کمی برخوردار است، چونکه فضای آن ۶۸۴ هزار کیلومتر مربع می باشد. این منطقه وسیع فضای زیادی از شهر را در اختیار افراد قرار می دهد که یکی از جذابیت های اصلی شهر نیز به شمار می رود. به عنوان مثال رودخانه ادمونتون بیش از ۲۰ برابر از پارک مرکزی نیویورک بزرگتر است.

شهر ادمونتون

در حالی که جمعیت ادمونتون در زمان انتخاب شده به عنوان پایتخت آلبرتا زیر ۱۰۰۰۰ نفر بود، از زمان آغاز رونق نفت در اواخر دهه ۱۹۴۰، رشد چشمگیری داشته است. این شهر در دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ رکود اقتصادی شدیدی را تجربه کرد، اما از آن شرایط عبور کرد و به شکل ایده آلی رشد کرده است. امروزه این شهر یک قطب صنعتی قوی است و شرکت هایی مانند (IBM – TELUS – Dell – General Electric)، دفاتر اصلی خود را در ادمونتون مستقر کرده اند.

مطلب جالبی بود؟ با رای خود ما را مطلع کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

به عنوان یک نویسنده همیشه تلاشم این بوده که با ایجاد محتوا بتونم ارزش بالایی به کاربران عزیز ارائه کنم. هدفم در تیپس سنتر هم همین بوده و اطلاعاتم رو بیشتر می‌کنم تا تجربه مناسبی برای خوانندگان ایجاد کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *